ZAŠTO JE NESTALA LADONJA?

'Nismo htjeli trgovati foteljama i interesima'

13.06.2013 u 18:29

Bionic
Reading

Osnovana uoči parlamentarnih izbora, točnije krajem ožujka 2011, mlada stranka Ladonja nakon zadnjih lokalnih i regionalnih izbora više ne postoji. Naime, jučer je iz sjedišta Ladonje priopćena odluka skupštine o gašenju stranke

Ladonja, kao jedna nova politička opcija, izrasla je iz istoimene udruge građana, no na istarskoj političkoj sceni, nakon uspjeha na lokalnim izborima 2009. kada su nezavisne liste pod okriljem Ladonje postale druga politička snaga, više nije uspjela polučiti naspram prošlih lokalnih izbora očekivani rezultat.

Gjenero: U Istri nema prostora za nove stranke

Kad je politička arena konsolidirana, nema prostora za nove političke opcije.

U Istri IDS zauzima prostor dviju niša: jedna je niša regionalizma, a druga je svjetonazorska – liberalno-demokratska. Vidimo da HNS, koji je također liberalno-demokratska stranka, danas ima politički prostor u Istri samo kao saveznik IDS-a.

Isto kao što ne postoji prostor za svjetonazorsku, tako ne postoji prostor ni za nišu regionalizma, a što je bilo vidljivo svojevremeno kroz priču s Lucianom del Biancom i Istarskim demokratskim forumom (IDFom) koji je također 'politički bankrotirao'.

Politička arena u Istri još dugo vremena će se svoditi na IDS te SDP i HDZ, koje su jake svjetonazorske stranke na nacionalnoj razini, no s tim da u Istri neće biti tako jake kao drugdje u Hrvatskoj, zaključuje politički analitičar Davor Gjenero.

Na parlamentarnim izborima 2011. Ladonjina lista prešla je izborni prag s osvojenih 12.010 glasova što je iznosilo 5,14 posto, no ipak nije ušla u Sabor. Prema izračunu D'Hondtovom metodom, za svega 190 glasova izmaknulo im je mjesto u parlamentu, koje je naposljetku pripalo Kukuriku koaliciji.

'Na neposredno završenim lokalnim izborima nismo ponovili rezultate prethodnih godina. Skupština Ladonje zbog toga donijela je odluku o prestanku djelovanja', iskreno navode razlog gašenja stranke u Ladonji.

O razlozima i dojmovima, koji se tek sliježu nakon izbornog neuspjeha i gašenja, u ovom trenutku Ladonjine stranke, ali i upitnog opstanka udruge koja se kroz osmogodišnje djelovanje profilirala kao konstruktivna opozicija vladajućem IDS-u, razgovarali smo s Ivom Ucciom Miletićem.

'Sigurno da sam tužan, ali smatram da je ta odluka Skupštine opravdana za rezultat koji smo imali na zadnjim lokalnim izborima', kaže Uccio Miletić, dojučerašnji glavni tajnik Ladonjine stranke.

Dodaje kako smatra da se moraju realno sagledati činjenice i priznati da građani na izborima odlučuju, 'a ti građani Ladonju nisu prepoznali kao opciju koja će donijeti promjene na ovom prostoru', zaključuje.

'Građani su svojim izlaskom na izbore od tridesetak posto dali jasan znak da nemaju povjerenja ni u koga tko je trenutno na političkoj sceni. Mi smo pokušali u zadnje dvije godine, pa i ranije kroz udrugu, približiti se građanima i maksimalno ih uključiti, no normalno da stranke koje su na vlasti, a u Istri je to IDS, imaju svoju mašineriju, vojsku zaposlenih i privilegiranih. Kad sumirate tko izlazi na izbore i da iz tih razloga glasaju, ne bih to nazvao trijumfom IDS-a', kaže Uccio Miletić odgovarajući na pitanje je li razočaran jer se gašenjem Ladonje na neki način odustaje i priznaje trijumf IDS-a.

'To je više osvješćenje u Ladonji nego razočarenje', kaže te pojašnjava kako većina Ladonjinih članova dolazi iz realnog sektora i ne mogu prihvatiti da u politici vrijede neka druga pravila.

'Tu nema morala, slobodno mogu reći, sve se svodi na prljave igre. Postavili smo si pitanje: Želimo li biti dio toga? Jesmo li spremni na kompromise? I uvidjeli smo da nismo spremni na trgovanje radi fotelja i nekakvih interesa', pojašnjava sad već bivši Ladonjin glavni tajnik.

No, da razlog vjerojatno nije samo u lošem izbornom rezultatu, bilo je vidljivo nakon prvog kruga izbora kada su dvojica Ladonjinih kandidata za istarskog župana i pulskog gradonačelnika, Bruno Nefat i Mauricio Licul, na svoju ruku javno podržali kandidaturu SDP-ova kandidata za župana Damira Kajina, pozvavši Ladonjine simpatizere da u drugom krugu glasaju za njega, na što je iz Ladonje već narednog dana priopćeno kako njihova podrška Kajinu nikako nije i podrška Ladonje.

Jesu li poljuljani odnosi među Ladonjinim članovima, tek će se vidjeti, no na direktno pitanje hoće li Ladonja kao udruga opstati, Miletić ipak neodređeno veli: 'Pustimo da prođe ljeto, emocije. Sigurno ćemo se ponovno naći i u mirnijem ambijentu prijateljski razgovarati.'