Panzerjäger

Njemačka predstavila novu grdosiju: Pogledajte što sve može moćan lovac na tenkove

04.12.2024 u 08:54

Bionic
Reading

Njemački obrambeni gigant Rheinmetall predstavio je ovih dana Panzerjäger, koncept protuoklopnog vozila dizajniranog za protutenkovsku obranu velikog dometa te s poboljšanom svijesti o situaciji. Ovaj sustav usklađen je s Rheinmetallovim pristupom tzv. digitalne brigade, a on integrira vojnike, senzore, platforme i efektore s novim tehnologijama poput umjetne inteligencije, autonomije i robotike za povećanje borbene učinkovitosti. Donosimo više o lovcu na tenkove koji nudi visoku upravljivost, odgovarajuću zaštitu i ergonomski dizajn za izdržljivost posade

Panzerjäger, odnosno lovac na oklope, izraz je koji se koristi za samohodni protutenkovski top, ali i za protutenkovske postrojbe. Prvi put korišten je u njemačkim oružanim snagama (Wehrmacht) od 1935. do 1945. godine, a i kasnije u Saveznoj Republici Njemačkoj, odnosno u aktualnom Bundeswehru. Vojnici u najnižem rangu protuoklopnih postrojbi nosili su naziv Panzerjäger kao oznaku njihovog ranga.

Rheinmetallov sustav Panzerjäger neovisan je o vozilu, što znači da se može integrirati na različite platforme, uključujući vozila 4x4, 6x6, 8x8 i ona na gusjenicama, čime se poboljšava troškovna učinkovitost.

Tijekom ovogodišnje izložbe Eurosatory 2024. njemački obrambeni gigant prikazao je sustav na vozilu 4x4, a on nudi izuzetnu upravljivost, najsuvremeniju zaštitu i ergonomski dizajn za izdržljivost posade. U Rheinmetallu su se pobrinuli i za to da se njegove komponente, uključujući senzore, opremu i naoružanje, mogu prilagoditi širokim zahtjevima korisnika.

Ključne značajke Panzerjägera uključuju elektrooptički senzorski sustav EOS500, postavljen na teleskopski jarbol, a on pruža izravan vizualni pogled s dometom otkrivanja cilja od preko 11 kilometara. Sustav također uključuje tri potpuno integrirane Rheinmetallove bespilotne letjelice Recce S s dometom izviđanja od osam kilometara, a ugrađena je i stanica za njihovo punjenje.

Uključena i tri izviđačka drona

Primarno naoružanje Panzerjägera uključuje dva lansera, od kojih svaki sadrži četiri protutenkovske vođene rakete (ATGM) Spike LR2 te dodatna četiri projektila pohranjena za ponovno punjenje. Valja reći da ovaj raketni sustav 5. generacije podržava različite mogućnosti djelovanja, uključujući ispaljivanje izvan vidnog polja (NLOS) do 5,5 kilometara.

Dodatno, Panzerjäger je opremljen daljinski upravljanom oružanom stanicom Natter (RCWS) sa strojnicom kalibra 7,62x51 milimetar. Otvorena arhitektura sustava dopušta i prilagodbu alternativnih protutenkovskih navođenih projektila ili lebdećeg streljiva iz obitelji Hero.

Prema navodima Rheinmetalla, tipična konfiguracija platforme 4x4 mogla bi sadržavati tri izviđačka drona Recce S, elektrooptički sustav EOS500, dvije rakete Spike LR2 i daljinski upravljanu stanicu. Uz to, inačica 4x4 trebala bi sadržavati akustičnu platformu, koja detektira signale lansiranja i izračunava položaj prijetnje, te sustav ROSY za bacanje dimnih granata za višespektralno pokriće.

Panzerjäger cilja na troškovnu učinkovitost korištenjem gotovih komercijalnih komponenti (COTS), što ga čini tržišnim rješenjem s fleksibilnim opcijama konfiguracije prema potrebama kupaca. Njegovu integraciju u mrežu bojnog polja olakšavaju digitalni, softverski definirani radijski uređaji i middleware Tactical Core njemačke tvrtke Blackned, omogućujući učinkovitu komunikaciju i razmjenu podataka unutar umreženog informacijskog prostora.

Rheinmetallov sustav TacNet za upravljanje bitkom, razvijen za operacije na taktičkoj razini, nudi pripremu misije, planiranje sučelja te automatizirane procese zapovijedanja i kontrole. TacNet je kompatibilan s middlewareom Tactical Core Rheinmetallovog partnera Blackneda, olakšavajući integraciju vojničkih te bespilotnih sustava i vozila. Ova integracija omogućuje objedinjen informacijski prostor, smanjujući vrijeme lanca od senzora do strijelca.

Prilagodljiv svim borbenim okruženjima

Panzerjäger je integriran u mrežu sustava putem digitalnih, softverski definiranih radija i middlewarea Tactical Core. Također koristi nove aplikacije za upravljanje bitkom i obuku tzv. digitalne brigade, uključujući aplikacije za odabir položaja i obuku posade.

U ofenzivnim operacijama Panzerjäger može pratiti postrojbe koje napadaju ili ostaju na bokovima koristeći svoju svijest o situaciji i sposobnosti dugog dometa za napad na neprijateljske ciljeve, nadziranje prijateljskih postrojbi, pružanje vatrene podrške i osiguranje bokova. U obrambenim scenarijima podržava borbene postrojbe sa stražnjih paljbenih položaja, nadzire prednji teren, pruža vatrenu potporu, sprječava neprijateljske proboje i provodi nadzor bokova ili bitnih područja.

Novo Rheinmetallovo oklopno vozilo temeljeno je na platformi Enok 14.8 tvrtke ACS (Armoured Car Systems), a koristi šasiju 4x4 koju je isporučio Daimler Truck. Uz ukupnu težinu od oko 11 tona, ono omogućuje dodatnu nosivost do 4000 kilograma te ima zaštićeni dizajn monokok koji može primiti četiri vojnika. Vozilo je namijenjeno tome da služi kao nosač mobilnosti za različite operativne scenarije u različitim konfiguracijama, uključujući jednu ili dvostruku kabinu, ili pak kao oklopni transporter.

Opremljen motorom od 260 kW i obujmom od preko 7000 prostornih centimetara, Enok 14.8 je dizajniran za upotrebu izvan cesta i zahtjevnih terena. Ima kapacitet sjedenja od dvije do 10 osoba i nosivost do 5000 kilograma te uključuje stopostotnu OEM šasiju s opcijama servisiranja diljem svijeta i može biti oklopljen do STANAG-a razine 3.

Vozilo ima najveću brzinu od 110 kilometara na sat, međuosovinski razmak od 3850 milimetara i krug okretanja od približno 16 metara, s maksimalnom sposobnošću penjanja od 100 posto, što podržava njegovu upotrebu u različitim borbenim okruženjima.