Prosvjedi protiv vladinih restriktivnih mjera u Njemačkoj se ne bi smjeli održati, kako je ranije planirano, nakon što su ih njemački sudovi zabranili strahujući za opću sigurnost svojih građana
Visoki upravni sud istočne pokrajine Saske, trenutačno najteže pogođene pandemijom u Njemačkoj, potvrdio je presudu nižeg suda kojom se zabranjuje predviđeno održavanje demonstracija u Dresdenu.
U međuvremenu je u središnjoj saveznoj državi Hesseu, Visoki upravni sud odbacio apel za ukidanjem zabrane planiranih masovnih prosvjeda u Frankfurtu.
Organizatori obaju prosvjeda podnijeli su žalbe državnome Ustavnom sudu, no bez uspjeha.
Oba je događaja organizirala inicijativa Querdenken, koja je već provela niz masovnih prosvjeda protiv vladinih restriktivnih mjera, izazvavši brojne polemike zbog nepoštivanja pravila o fizičkom razmaku i o nošenju zaštitnih maski.
Inicijativa je kritizirana i zato što u svojim redovima ima brojne desno orijentirane ekstremiste i antisemite.
U državi Baden-Wuerttemberg u kojoj se nalazi sjedište Querdenkena, državna obavještajna agencija stavila je pod strogi nadzor lokalni ogranak inicijative zbog dokaza o povezanosti s ekstremistima.
Saski je sud pojasnio da pravo na život i na fizički integritet nadilaze pravo na slobodu okupljanja, aludirajući pritom na zabranu okupljanja u Dresdenu, koja, po mišljenju lokalnih dužnosnika može pogoršati otprije lošu pandemijsku situaciju.
Unatoč odluci suda, dresdenska je policija spremna reagirati jer smatra da bi se u tome gradu ipak mogli okupiti i desno orijentirani ekstremisti i huligani, kao i njihovi ekstremno lijevo orijentirani protivnici.
Upravni sud u Hesseu ustvrdio je da se planirani prosvjed u Frankfurtu, za koji je registrirano 40.000 sudionika, ne smije održati jer se ne mogu zadovoljiti higijenske i ostale mjere uvedene zbog pandemije koronavirusa.
Bez obzira na sudsku odluku u tome su njemačkom gradu antivakseri i oni koji negiraju postojanje pandemije pozvani da iziđu na ulice.