Saborski zastupnici izabrali su Irenu Hrstić kao novu ministricu zdravstva. Ona je već dala neke najave onoga što planira učiniti u resoru, a zanimljiv je njen odnos prema bivšem ministru, Viliju Berošu
Smatra da njen dolazak na ovu poziciju nije ugodan čin. Istaknula je da ne želi da se gleda njena stolica, u smislu dužnosti koju obnaša, već rezultati koje će isporučiti.
'Vrlo je neobično i moram reći da se osjećam nekako posramljeno jer moja prilika dolaska ovdje nije bila ugodan čin, ali sigurno je čast služiti državljanima Republike Hrvatske i voditi zdravstvo kao instituciju', rekla je Irena Hrstić za RTL.
Potom je rekla da se ne planira čuti s bivšim ministrom Vilijem Berošem, jer za to 'nema potrebe'. 'Postoje ljudi u ministarstvu koji su i prije radili svoj posao, znaju ga radili i mislim da sve informacije mogu dobiti od djelatnika u Ministarstvu zdravstva', poručila je.
Revizija javne nabave
Potom se osvrnula na radnje koje je obećala poduzeti. Prva od njih je revizija javne nabave, što je i dovelo do afere zbog koje je Beroš smijenjen. Reviziju je obećala prije tri tjedna, ali to je 'kratak period za napraviti tako opsežnu reviziju'.
'Krenuli smo s popisom svih onih suglasnosti koje je Ministarstvo zdravstva dalo na ukupne postupke nabave i odradili smo kroz informacije, kroz pojedinačne zdravstvene ustanove, da vidimo koliko su mali godišnje izmjena plana nabave i od tuda krećemo i to je ono što smo uspjeli za tri tjedna napraviti. Vjerujem da ćemo i kroz neko buduće vrijeme, ne koliko dugo, uspjeti isporučiti neke rezultate. Ono što sigurno možemo napraviti na relativno jednostavan, a nadasve transparentan način je da usporedimo istovjetne ili slične uređaje i cijene koje su postignute u različitim zdravstvenim ustanovama i mislim da je najbitnije vidjeti da li postoji odudaranje', rekla je nova ministrica.
Strpljivo s listama čekanja
Problem liječnika koji rade u privatnom i javnom zdravstvu riješit će kroz izmjene pravilnika o dvojnom radu na kojem je radila kao državna tajnica. Istaknula je da će kroz dva ili tri tjedna svjetlo dana ugledati novi pravilnik 's jasnim i transparentnim kriterijima'.
'Ti kriteriji trebaju biti povezani s izvršenjem izvršenjem pojedinca i vezani za listu čekanja u toj određenoj zdravstvenoj ustanovi, a mislim da treba napraviti i kroz dodatne pozitivne bodove. Pa primjerice, ak imate djelatnika koji radi u jednoj zdravstvenoj ustanovi, a bude ispomoć u drugoj, smatram da bi trebalo dati dodatne pozitivne bodove', poručila je Hrstić dodavši da nema ništa protiv dopunskog rada, ali tek nakon ispunjavanja obveza u javnom sustavu.
Djelatnici u zdravstvu su prosvjedovali uoči Beroševa uhićenja, a već se spominju novi štrajkovi. Hrstić kaže da će raditi na dijalogu, odnosno pokušati postići dogovor kako bi to spriječila. No, nešto teže će biti spriječiti bujanje lista čekanja.
'Ovo shvatite kao grubu procjenu. Ne očekujem da možemo prije od nekih šest mjeseci imati ne male nego bitnije pomake. Ja bih voljela da mi dođemo na 60 dana medijan čekanja, ali to nije moguće za šest mjeseci, nego je to proces od koje godine', poručila je ministrica i zaključila: 'Mislim da mi prvo trebamo vratiti svijetlu budućnost i dignitet zdravstvenih djelatnika jer, stolica je jedno, ali oni čine ovaj sustav'.