Nevjerojatan skandal u kojem su tri pripadnika ratnog zrakoplovstva vojnim helikopterom prevozili švercera oružjem u četvrtak je dobio svoj nastavak, te su u javnost počele curiti i konkretnije informacije o identitetima upletenih i što im se stavlja na teret
Ministar obrane Damir Krstičević i zamjenik zapovjednika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) general Michael Križanec najavili su sankcije i za pilote, ali i za osobe koje su počinile "sigurnosne propuste" zbog čega je civilu maskiranom u odoru vojnog pilota bilo dopušteno ući u vojnu bazu u Zemuniku.
Prema onome što je dosad poznato, trojica pilota HRZ-a uvela su u zrakoplovnu bazu u Zemuniku civila maskiranog u vojnog pilota, inače osumnjičenog švercera oružjem, te su ga poveli na let helikopterom u trajanju oko sat vremena. Iako se to dogodilo prije nekih dva mjeseca, Ministarstvo obrane o tome nije izvijestilo ni slova do srijede, kada je skandal otkrila Nova TV.
Na spornoj je vožnji, kako donosi Slobodna Dalmacija, bio Mišel Pavlović, vlasnik Auto salona BMW iz Bibinja, kojeg je zadarska policija prijavila zbog kaznenog djela "Nedozvoljeno posjedovanje, izrada i nabavljanje oružja i eksplozivnih tvari“.
Kako donosi Slobodna Dalmacija, policija je kazneno prijavila ukupno šest osoba. Osim Pavlovića, prijavljena su dvojica pilota HRZ-a, Ivan Krizman i Zdenko Košutić, zatim bivši dogradonačelnik Zadra Ivica Vlakić, Mladen Bencun iz Zadra te Boris Ercegović, vlasnik i direktor splitske tvrtke Aservo koja se bavi trgovinom oružjem, streljivom te vojnom i policijskom opremom, a vlasnik je i trgovine oružjem Magnum. Protiv trećeg pilota HRZ-a nije podnesena kaznena prijava, iako su prve informacije govorile da je.
Slobodna dalje navodi kako je Pavlović municiju kupovao od Ercegovića te je zatim prodavao Krizmanu, Košutiću, Vlakiću, Bencunu, a navodno i sedmoj osobi iz Zagreba, koja je navodno isto prijavljena.
Pavlović je 8. studenog ispitan u Županijskom državnom odvjetništvu u Zadru, nakon čega je pušten. U priopćenju se navode detalji kaznenog djela za koje ga se sumnjiči.
"Postoji osnovana sumnja da je osumnjičenik 11. lipnja 2019. u Zagrebu kupio od jedne osobe više tisuća komada streljiva vojnog podrijetla te potom drugoj osobi prodao dvije tisuće komada streljiva, a ostatak je donio u mjesto Zaton i spremio ga u garažu te nudio na prodaju tako da je do 6. studenog 2019. u garaži držao preostalih nekoliko tisuća komada streljiva, kao i tridesetak komada streljiva vojnog podrijetla, pet spremnika za 20 komada vatrenog oružja, jedan metalni spremnik zapremine 20 komada za dugo vatreno oružje, jedan plastični spremnik zapremnine 30 komada za oružje, jedan spremnik zapremine 30 komada za vatreno oružje, a za to je oružje je dozvoljen spremnik do 21 komad streljiva. Općinsko državno odvjetništvo u Zadru predložilo je sucu istrage Županijskog suda u Zadru određivanje istražnog zatvora protiv osumnjičenika", piše u priopćenju Županijskog državnog odvjetništva od 8. studenog.
U priopćenju PU zadarske od istog datuma navodi se da je provedeno kriminalističko istraživanje nad četiri osobe u dobi od 36, 42, 41 i 40 godina zbog sumnje da su počinile kazneno djelo "Nedozvoljeno posjedovanje, izrada i nabavljanje oružja i eksplozivnih tvari“.
"Tijekom provođenja kriminalističkog istraživanja na području grada Zadra i okolice, kod njih je pretragom doma i drugih prostora, poslovnog prostora, osobnih automobila i plovila, pronađena veća količina streljiva vojnog podrijetla kalibra 5,56X45mm - ukupno 6593 komada, 31 komad streljiva kalibra 12,7 50 BMG, 908 komada streljiva vojnog podrijetla kalibra 7,62 mm, 416 komada streljiva kalibra 7,9 mm, također vojnog podrijetla, te više spremnika za streljivo koji primaju veći broj naboja nego što je to dozvoljeno temeljem Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana. Jučer je 36-godišnjak uz kaznenu prijavu predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zadarske, dok su protiv 42, 41 i 40-godišnjaka podnesene kaznene prijave Općinskom državnom odvjetništvu u Zadru poradi počinjenja kaznenih djela „„Nedozvoljeno posjedovanje, izrada i nabavljanje oružja i eksplozivnih tvari“ iz čl. 331 st. 1 i 3. KZ-a. Također je utvrđeno da su sva četvorica počinili veći broj prekršaja iz Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana, te će protiv istih biti podneseni optužni prijedlozi", navodi policija u svom priopćenju.