Dok se sudionici novog ustroja Zavoda za hitnu medicinu, koji još nije krenuo s radom u svim županijama RH, prepucavaju preko medija, građani, nakon smrti dvoje sugrađana u Krku i Umagu, vrlo dobro shvaćaju što se zapravo dogodilo jer isto se moglo dogoditi i njima samima
Nedopustivo je da vrata njima najbliže Hitne budu zatvorena i da tim Hitne pomoći dođe na intervenciju bez liječnika, jasni su njihovi stavovi, a tome svjedoče i brojni potpisi stavljeni na peticije koje su zasad pokrenute u ta dva grada gdje su se dogodili smrtni slučajevi. Među njima su, iako shrvani bolom, i članovi obitelji preminulih jer ne žele da se slično dogodi ikome više.
Zanimljivo, ministar Darko Milinović, pritisnut silnim upitima novinara, odmah je u Primorsko-goransku županiju poslao svoju inspekciju koja još obavlja svoj posao, a sam je isprva za smrt otočanina odgovornim držao obiteljskog liječnika dr. Nenada Mijića, koji je, tvrdio je, bio dužan imati potrebnu opremu za reanimaciju, a nekoliko dana kasnije i Županiju.
'U županiji u kojoj župan ukine punkt Hitne pomoći, koji je financirala županija, ne može biti odgovoran ministar', rekao je jučer Milinović i tako već, nakon što je optužio dr. Mijića, kojemu se obitelj preminulog Kuzme Bajčića s Krka zahvaljuje zbog pomoći, dao naslutiti kakvi će biti rezultati inspekcije njegova ministarstva.
Na to je odmah reagirala dožupanica PGŽ-a NadaTurina Đurić, koja prati resor zdravstva i koja je aktivno sudjelovala u dogovorima s resornim ministarstvom oko novog ustroja Zavoda za hitnu medicinu, rekavši da je Mrežu zavoda u Republici Hrvatskoj donio ministar, a ne župan.
'Županije u okviru zakona mogu samo podizati standard zdravstvene zaštite, a ni u kojem slučaju ukidati i snižavati standard nakon odluka ministra', objašnjava Turina Đurić i dodaje da joj je žao što je ministar Milinović prozvao sve u sustavu, od liječnika do župana, a da u nijednom trenutku nije pomislio da bi trebao sazvati sve ljude koji su uključeni u sustav i za stolom riješiti probleme koje ima u ovom trenutku.
Županija, jasno, štiti svoj Dom zdravlja, ali i dr. Mijića, i ovih dana, nakon mnogih mučnih sastančenja na lokalnoj razini, a koja su potaknuli smrt sugrađanina pred zatvorenim vratima Hitne u Krku i najavljivani bojkot dežurstava obiteljskih liječnika, užurbano 'podiže standard' te nadopunjava ambulante i dežurne punktove neophodnom opremom.
Naravno, svima njima, ali i građanima, sada je jasno da je sve to trebalo biti učinjeno prije no što je novi ustroj Hitne pušten u rad.