Predstavnici Domovinskog pokreta održali su danas sastanke s predstavnicima SDP-a, a potom i s predstavnicima HDZ-a. No još uvijek se ne zna je li na pomolu formiranje parlamentarne većine. Nakon sastanaka pregovarači su tek kazali da će se sastanci nastaviti, a detaljnije o temama razgovora ne žele govoriti
Profesor Damir Jugo, dekan Veleučilišta "Edward Bernays" kazao je u Otvorenom HTV-a kako se još od izborne noći, nakon što smo vidjeli rezultate izbora, moglo vidjeti da je najizglednija parlamentarna većina sastavi u suradnji HDZ-a i Domovinskog pokreta.
'S jedne strane imamo HDZ koji razgovara sa zastupnicima nacionalnih manjina i s Domovinskim pokretom, a s druge strane tu je Domovinski pokret koji razgovara s HDZ-om, ali i sa svim drugim strankama', rekao je Jugo. 'Čak i da se dogodio najnevjerojatniji scenarij, da su se dogovorili oko svega, prvi ili drugi dan, sigurno ne bi to tako objavili i zapravo dezavuirali sve ono što su propagirali u izbornoj kampanji. Vidimo iz dana u dan da se stavovi postepeno približavaju. Pitanje je hoće li to biti ovaj tjedan ili idući', kazao je Jugo i dodao da svi akteri iz ove perspektive djeluju mirno, samouvjereno i staloženo, osim onih koji su i do sada bili u oporbi i za koje je, kako kaže, vrlo neizgledno da će sudjelovati u sastavljanju parlamentarne većine.
Profesorica Smiljana Leinert Novosel, komunikacijska stručnjakinja, kazala je da se Andrej Plenković još u izbornoj noći opredjelio da će razgovarati s DP-om, jer je smatrao da je najlogičnije da se od njih krene.
'Da li se istodobno razgovori zbivaju i s nekim drugim, to ne moramo niti znati. Razgovori se ionako rade u tišini, na određeni diskretan način. Potom se u različitim fazama dogovora, javno obznanjuju neke stvari. DP u javnost signalizira da se čvrsto drži svojih uvjerenja i da čvrsto stoje kod nekih principa', kazala je Leinert Novosel.
Smatra da pregovori ne moraju biti previše brzo, jer brzina, kaže, kojiput signalizira da je to bilo suviše lako. 'Neki čak govore i o tome da su možda mogući dogovori tek nakon izbora za Europski parlament. Različite su taktike u pitanju', izjavila je i dodala da HDZ i DP imaju izgledno više šanse za parlamentarnu većinu, a posebno ako im se uključi i neki član drugih stranaka poput Hrvatskih suverenista, Fokusa i slično.
Profesor Anto Mikić s Hrvatskog katoličkog sveučilita napominje da je pitanje kako će se Domovinski pokret do kraja pregovora odnositi u vezi s pitanjem SDSS-a u parlamentarnoj većini.
'Oni, s obzirom na svoje birače, ne mogu odustati ili bar ne mogu priznati da odustaju od toga da ne žele SDSS u vladi u kojoj će sudjelovati', kazao je i napomenuo da je isto tako činjenica da ako HDZ i DP budu nastojali bez SDSS-a formirati većinu onda će im trebati neki drugi zastupnici.
'Ne treba zaboraviti niti činjenicu da HDZ ima dosta dugu povijest dobrih odnosa i dobre suradnje s manjinama i da tih osam zastupnika nacionalnih manjina već u nekoliko zadnjih izbornih ciklusa omogućavali su HDZ-u da ostanu na vlasti, odnosno da formiraju većinu. Vjerojatno i HDZ dugoročno razmišlja da će na nekim budućim izborima možda biti važnije od trenutačnih zastupnika DP-a. Ne vjerujem i da će HDZ i zbog europske politike i europskog lica kojega želi pokazati svijetu i Europi, a i zbog dosadašnje dobre suradnje koje je imao s manjinama - tako lako odustati od suradnje', kazao je.