Unatoč uvjeravanjima Europske komisije o sigurnosti opskrbe plinom, zalihe EU-a na početku 2025. godine su 16% manje plina u usporedbi s početkom 2023. godine Obustava dotoka ruskog plina kroz Ukrajinu izazvala je zabrinutost oko opskrbe plinom diljem EU-a. Moskva je prije opskrbljivala gotovo 40% prirodnog plina u EU putem cjevovoda
Najnovije brojke pokazuju da Portugal ima najveću radnu zapreminu skladišta plina, koja prelazi 100 posto. Slijedi Švedska s 88%, a Poljska s gotovo 79%. Nasuprot tome, Nizozemska ima najmanju količinu plina u skladištu od 48,96%, a slijede je Hrvatska s 49,71% i Francuska s 51,42%.
Unatoč ovim postocima, Portugal ima treću najmanju rezervu plina u Europi, ukupno 3,59 teravat-sati, dok Njemačka ima najveću rezervu od 178,28 teravat-sati. Dok temperature padaju, a vrhunac zime se tek očekuje Europska komisija je ustvrdila da sigurnost opskrbe plinom nije ugrožena, piše Euronews.
"Opskrba plinom osigurana je alternativnim pravcima (Njemačka, Italija) i povlačenjem iz skladišta", objavila je 2. siječnja Europska komisija. "Razine pohrane od 72% nešto su više od prosjeka (69%) za ovo doba godine." Međutim, zalihe u EU-u bile su nešto više, ali i bitno manje u usporedbi s oko 86% prije godinu dana.
Slovačka, Mađarska i Austrija nastavile su se oslanjati na ruski plin iz plinovoda i nakon invazije na Ukrajin. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju, 65% potražnje za plinom u 2023. u ove tri zemlje ostvareno je preko ukrajinske tranzitne rute. Slovačka je otvoreno kritizirala odluku Ukrajine da ne obnovi tranzitni ugovor.
Premijer Robert Fico ponovio je svoje tvrdnje da bi ova odluka bila veća šteta za EU nego za Kremlj. Fico je također zaprijetio prekidom struje u Ukrajinu i smanjenjem pomoći za ukrajinske izbjeglice.