Tijekom utorka ciklona je zahvatila i sjeverni Jadran. U istarskim gradovima, baš kao i u onima južnije, more se izlilo na rive. Orkansko jugo, u kombinaciji s plimom, potopilo je obalu diljem Kaštela, a posebno teško stanje je na dijelu rive u Donjim Kaštelima. More je prodrlo u brojne stambene i druge objekte
Prognostičari Državnog hidrometeorološkog zavoda izdali su za utorak u sklopu Meteoalarma crveno upozorenje za područje Dalmacije, gdje se očekuje vrlo jako i olujno, navečer mjestimice i jako olujno jugo, s udarima vjetra i do 130 km/h. Vrijeme je vrlo opasno i podrazumijeva visoku razinu opasnosti za zdravlje pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima.
Također, prisutan je i značajan rizik od štete za obalnu infrastrukturu.
'Budite svjesni opasnosti i obratite pozornost i pratite najnovija vremenska izvješća. Savjetujemo građane da izbjegavaju putovanja i boravak blizu ugroženih obalnih područja. Vrlo je vjerojatno da trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu', stoji u objavi Ravnateljstva za civilnu zaštitu.
Nevrijeme stiglo u Istru
Nevrijeme iz Dalmacije večeras je stiglo i do Istre. Buru je zamijenilo jako jugo s olujnim, a ponegdje i orkanskim udarima uz veliku plimu, javlja Istramet.
Do 20 h najjači udar juga zabilježila je postaja u Labinu na Fortici gdje je izmjereno čak 156 km/h! Orkanski udari juga bilježe se i u Puli, naša postaja na Stoji izmjerila je čak 128 km/h.
Pala je i obilna kiša. Od ponoći meteorološka postaja u Draguzetima na Barbanštini izmjerila je obilnih 73 mm. U Labinu je zabilježeno 63 mm, Vodnjanu 55 mm, Puli 52 mm, Rovinju 50 mm, Žminju 48 mm, Pazinu 42 mm.
Nizak tlak zraka u kombinaciji s jugom i visokom vodom uzorkovao je jaku plimu. More je do 20 h poplavilo dio Rovinja, a zbog valova i plime opasno je i u Rapcu kao i drugdje duž obale.
Izdano je i narančasto upozorenje za područje Istarske, Primorsko - goranske i Ličko - senjske županije, gdje se očekuje mjestimice obilna kiša, s količinom oborine i do 40-60 mm. Budite spremni zaštititi sebe i svoju imovinu, moguće je poplavljivanje imovine i prometne mreže.
Također je moguć prekid opskrbe energijom, prekid komunikacijske mreže kao i opskrbe vodom. Budite oprezni u prometu jer su prisutni opasni uvjeti za vožnju zbog smanjene vidljivosti te proklizavanja na mokrim kolnicima.
Trajektne i brodske linije u prekidu
- trajektne linije: Prizna – Žigljen, Split-Supetar, Split-Stari Grad, Lopar-Valbiska, Prapratno-Sobra, Sumartin-Makarska, Sućuraj-Drvenik, Split-Vela Luka-Ubli,Šibenik-Zlarin-Kaprije-Žirje, Soline - Drvenik Veli - Drvenik Mali, Split-Rogač,Biograd – Tkon,
- brodske linije: Zadar-Rivanj-Sestrunj-Zverinac-Božava-Brbinj, Korčula-Orebić, Šibenik-Zlarin-Prvić Luka-Šepurine-Vodice, Zadar-Preko, Milna-Rogač-Split, Komiža-Biševo, Mali Lošinj-Unije-Susak, Vrgada-Pakoštane-Biograd na Moru, Dubrovnik-Koločep-Lopud-Suđurađ, Zadar-Sali-Zaglav-Zadar,Zadar-Mali Iž-Veli Iž-Mala Rava-Rava,
- katamaranske linije: Zadar-Molat-Brgulje-Zapuntel-Ist, Korčula-Hvar-Split, Ubli - Vela Luka - Hvar - Split, Vis-Split, Split-Bol-Jelsa, Zadar-Premuda-Silba-Olib, Dubrovnik-Mljet-Lastovo, Rijeka-Rab-Novalja, Rijeka-Cres-Mali Lošinj, Žirje-Kaprije-Šibenik.
Za sutra, 13. studenog 2019. je također najavljeno vrlo jako i olujno, mjestimice i jako olujno jugo s udarima vjetra i do 120 km/h. Moguć je prekid prometa i prekid opskrbe električnom energijom. Budite spremni na poremećaje, oštećenja konstrukcija i rizik od ozljeda zbog iščupanih stabala, polomljenih grana te letećih krhotina.
Prema izvješću Hrvatskog autokluba, zbog jakog vjetra samo za osobna vozila otvorene se:autocesta A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica (bilazak za ostala vozila je državnom cestom (DC3) kroz Gorski kotar), brza cesta Solin-Klis (DC1). Mokri su i skliski kolnici u većem dijelu zemlje, a na cestama u gorju i duž Jadranske magistrale (DC8) mogući su odroni. Pojačan je promet na gradskim prometnicama i obilaznicama, a zastoji su povremeno na dionicama cesta gdje traju radovi.Vozače upozoravamo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima ne cestama.
U Dalmaciji puše najjače jugo ove godine. Dramatično je u Omišu, gdje se na glavnoj gradskoj plaži more 'diglo' sve do plažnih objekata, Poljički trg je poplavljen, Cetina se izlila, piše Slobodna Dalmacija.
Slobodna Dalmacija piše da splitski vatrogasci ne staju od intervencija. Padaju stabla, izvrću se kontejneri, a ponovno je popustila fasada na zgradi Zdravstvene škole u Šoltanskoj ulici.
Na Marjanu su u 13 sati izmjereni najjači udari vjetra od 73 km na sat, jači i od jugu izloženijih lokacija poput Hvara i Mljeta.
Kako doznaje Slobodna, vatrogasci dežuraju i kraj Doma mladih zbog opasnosti od pada fasade.
Uslijed jake kiše oko podne komadi fasade počeli su padati sa sjeverne strane zgrade, tik pred ulaz u školu, a sva sreća da nikog nije bilo u tom trenutku na stepenicama. Poslijepodne u toj školi neće biti nastave.
Dubrovnik je poznat po izuzetno snažnim udarima juga i velikih valova koje prouzrokuje, no Dubrovčani ovako jugo ne pamte od 1992. godine. Upravo stoga su i iz Grada Dubrovnika izdali upozorenje za svoje sugrađane, javlja portal Morski.hr.