Jako jugo
Izvor: Cropix / Autor: Paun Paunovic / CROPIX
Jako jugo
Izvor: Cropix / Autor: Paun Paunovic / CROPIX
NEVOLJE ZBOG CIKLONA VEDRANA
Ciklonalni vrtlog koji je jutros udario srednji Jadran napravio je velike probleme na šibensko-kninskom području, a na čitavom području županije prevladavaju izuzetno nepovoljne vremenske prilike, uz jak vjetar i oborine. Ciklon Vedran donio je nepovoljno vrijeme uz olujni jugo i kišu i na splistkom području. Valovi su poplavili splitsku luku i ribarsku lučicu Matejuška smještenu u gradskoj luci.
Kako se doznaje na šibenskom meteorološkom portalu Šibenik meteo, na čitavom području Šibensko-kninske županije prevladavaju izuzetno nepovoljne vremenske prilike, uz jak vjetar i oborine.
Jako jugo koje puše od sinoć, jutros je mjestimično dostizalo brzinu i do 84 kilometra na sat, koliko su mjerni aparati zabilježili na rogozničkom području.
Vjetar je jutros silinom udara lomio grane i čupao stabla na šibenskom području, a intervenirale su i gradske komunalne službe.
Iz Centra 112 doznaje se kako je vjetar iščupao nekoliko stabala u naseljima Vaćane i Tribunj, a granu koja se odlomila sa stabla pored šibenske sportske dvorane na Baldekinu uklonili su djelatnici šibenske gradske tvrtke Zelenilo d.o.o.
Šibenska gradska uprava sve je svoje službe stavila u pripravnost.
Iz Ureda gradonačelnika napomenuli su kako je vozilo Vodovoda i odvodnje d.o.o. za odčepljivanje šahtova od jutros na terenu i otklanja neprilike koje su stvorile obilne oborine.
Mjerni uređaji portala Šibenik meteo zabilježili su, naime, prosječno pet do 15 litara novih oborina, s tim da je u nekim mjestima, poput Ljubitovice, zabilježeno i do 70 litara po metru četvornom.
Obilno je napadalo i na širem drniškom području gdje je zabilježeno preko 40 litara kiše po metru četvornom.
Sa Šibenik metea izvješćuju kako će odmicanjem ciklone u narednim satima vjetar slabiti i okrenuti na zapadne i sjeverozapadne smjerove uz postupni prestanak oborina, a prema večeri i raskidanje naoblake.
Nevrijeme u Splitu usporilo trajekte, a u Sinju oštetilo stoljetni bor
Isplovljavanje trajekta Zadar iz splitske gradske luke u pravcu Visa, predviđeno danas u 11 sati, kasnilo je gotovo dva sata zbog dodatnog ukrcavanja goriva, a trajekt Tin Ujević po isplovljavanju iz splitske luke u smjeru Starog Grada na Hvaru vratio se u splitsku luku zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta na moru nakon što je već bio doplovo do Šolte, doznaje se od Jadrolinijina splitskog plovnog područja Ante Mrvice.
'Zbog sigurnosnih razloga u trajekt 'Zadar' morale su se ukrcati dodatne količine godirava kojih mora imati u spremniku u dovoljnim količinama u slučaju eventualnih nepovoljnih okolnosti na otvorenom moru gdje je danas puše jak jugozapadni vjetar te je taj trajekt umjesto u 11 sati danas iz splitske luke u smjeru Visa isplovio u 12,50 sati', rekao je Mrvica za Hinu.
Po njegovim riječima trajekt Tin Ujević , koji danas prometuje na liniji Split-Stari Grad zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta morao se vratiti u splitsku luku s područja „Spitskih vrata“ između Brača i Šolte nakon što je bio isplovio iz splitske luke u 8,30 sati.
'Ponovno isplovljavanje trajekta 'Tin Ujević' iz splitske luke u pravcu Starog Grada uslijedit će kad se poprave vremenski uvjeti za plovidbu', rekao je u ranim poslijepodnevnim satima Mrvica.
Olujno pak nevrijeme koje je tijekom jutro zahvatilo sinjsko područje prouzrokovalo je štetu na električnim vodovima, oštetilo stoljetni hrast na rubnom dijelu grada, grane su padale po kolniku, a štete je pretrpio i jedan ugostiteljski objekt i osobno vozilo.
Olujno jugo je lomilo grane i električne vodove tako su Sinjani i Otočani pola sata bili bez struje. Naletima jakih udara vjetra nije odoljelo ni jedno od najstarijih stabala u Sinju, Bokin hrast, čija se starost procjenjuje na 180 godina.
Dio hrasta pao je na ugostiteljski objekt i oštetio jedan osobni automobil. Odlomljene grane razasule su se i po kolničkom traku državne ceste D1.
Brzom intervencijom sinjskih vatrogasaca i nadcestarije granje je uklonjeno, a promet se odvijao jednim kolničkim trakom. Na teren su izišle i stručne službe Grada kako bi utvrdili štetu.
'Stablo je, kako su mi pričali, staro između 160 i 180 godina. Još dok sam gradio ovaj poslovni objekt prije 15-ak godina grane su predstavljale prijetnju pa sam ih namjeravao otpilati. Išao sam tražiti dozvolu u Split, ne sjećam se više u koju službu, ali mi nisu dopustili. Deblo hrasta i neke njegove grane bile su oštećene od višestrukih udara groma. Oštećeni dio debla zaštitio sam betonom, a cijelo stablo ukomponirao sam u dograđeni dio objekta', ispričao je Josip Domazet vlasnik ugostiteljskog objekta za Slobodnu Dalmaciju