Dodaci ribljem ulju mogu povećati rizik od razvoja srčanog ili moždanog udara, ali mogu smanjiti rizik za one koji već imaju kardiovaskularne bolesti, otkrilo je istraživanje
Riblje ulje je bogat izvor omega-3 masnih kiselina. NHS preporučuje barem jednu porciju masne ribe tjedno kako bi se spriječio razvoj kardiovaskularnih bolesti, piše Guardian.
Kako bi saznali koliko zaštite pruža, tim istraživača u Kini, SAD-u, UK-u i Danskoj pratio je zdravlje više od 400.000 sudionika u UK Biobanke kroz razdoblje od 12 godina kako bi procijenili povezanost suplemenata ribljeg ulja i novih slučajeva fibrilacije atrija (nepravilan rad srca), srčanog, moždanog udara te zatajenja srca, kao i smrti kod ljudi bez dijagnosticirane kardiovaskularne bolesti.
Također su procijenili utječu li ovi dodaci prehrani na napredovanje srčanih oboljenja. Studija objavljena u časopisu BMJ Medicine pokazala je da je za one bez dijagnosticirane kardiovaskularne bolesti na početku razdoblja praćenja redovita uporaba dodataka ribljeg ulja bila povezana s 13% većim rizikom od razvoja fibrilacije atrija i 5% povećanim rizikom od razvoja od moždanog udara.
Ali za pacijente sa srčanim bolestima na početku razdoblja studije, dodaci ribljeg ulja bili su povezani s 15% nižim rizikom od napredovanja od fibrilacije atrija do srčanog udara i 9% nižim rizikom od napredovanja od zatajenja srca do smrti.
Omega-3 masne kiseline: Dobrobit i rizici nisu promatrani ujednačeno
Dobrobiti i rizici suplementacije omega-3 masnim kiselinama nisu ujednačeno promatrani, navodi se u studiji. Rizik da zdravi pacijenti dožive srčani udar, moždani udar ili zatajenje srca bio je 6% veći u žena i 6% veći u nepušača. Također je postojao veći povoljan učinak za starije ljude i muškarce s postojećim srčanim oboljenjima, kod kojih je rizik prijelaza iz dobrog zdravlja u smrt bio 11% odnosno 7% manji.
Ovo je bila promatračka studija, tako da se ne mogu izvući zaključci o uzročnim čimbenicima, upozoravaju autori. Nije bilo dostupnih informacija o dozi ili formulaciji dodataka ribljem ulju. S obzirom na to da je većina sudionika bila bijelaca, nalazi možda neće biti primjenjivi na ljude drugih etničkih pripadnosti, dodaju.
Tracy Parker, viša dijetetičarka British Heart Foundationa, rekla je: “Ovo istraživanje ne bi trebalo zabrinjavati ljude koji redovito uzimaju dodatke ribljem ulju, ali također nije zeleno svjetlo da ih počnu uzimati za prevenciju bolesti srca i krvožilnog sustava.
Suplementi nisu zamjena za zdravu, uravnoteženu prehranu
“U Ujedinjenom Kraljevstvu, smjernice stručnjaka ne preporučuju uzimanje dodataka ribljeg ulja za prevenciju bolesti srca i krvožilnog sustava ili za zaustavljanje novog srčanog udara. Dodaci kao što su omega-3 masne kiseline nisu zamjena za zdravu prehranu i, umjesto da se fokusirate na pojedinačne hranjive tvari, važno je sagledati svoju prehranu kao cjelinu kako biste smanjili rizik.
“Dokazano je da tradicionalna mediteranska prehrana uvijek iznova smanjuje rizik od srčanog ili moždanog udara. To uključuje više ribe – bijele i masne – i manje crvenog mesa, uz obilje voća i povrća, graha, leće, orašastih plodova, sjemenki i cjelovitih žitarica.”