Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne skrbi Milanka Opačić rekla je u petak da su 24 milijuna kuna za prehranu siromašne djece u školama lutrijska sredstva, a ne sredstva iz državnog proračuna i da se zato mogu dodijeliti samo putem natječaja za udruge.
Tijekom boravka u Slavonskom Brodu na upit novinara ministrica Opačić komentirala je kritike zbog pozivnog natječaja koji je ministarstvo raspisalo za udruge u Hrvatskoj i tvrdnje da skrb za gladnu djecu nije posao za udruge nego za ministarstvo. 'Ova 24 milijuna kuna su lutrijska sredstva, ne proračunska, i mogu ići samo putem udruga. Na taj način usmjerili smo sredstva prema udrugama koje se već godinama bave humanitarnom djelatnošću, rekla je ministrica Opačić. Podsjetila je da udruge imaju lakši i brži pristup građanima, koji se, rekla je, u slučaju potrebe radije za pomoć obrate njima nego centrima za socijalnu skrb.
Govoreći o socijalnoj skrbi u Hrvatskoj, istaknula je da se svake godine daje oko 3,5 milijarde kuna na socijalna prava građanima, od toga ove godine 74 milijuna kuna za jednokratne novčane pomoći. Dodala je kako udruge godinama pružaju pomoć beskućnicima, siromašnima, starijim osobama i osobama s invaliditetom te otvaraju socijalne trgovine. 'Ne vidim nikakvog razloga da one kao nadogradnja socijalnoj skrbi ne budu naši partneri', rekla je.
Na pitanje novinara kontrolira li se dovoljno novac koji se troši kroz humanitarne akcije ili projekte javnih natječaja, ministrica je podsjetila na prihvaćeni Zakon o humanitarnoj djelatnosti. 'Mi smo uveli red ovim zakonom. Novac ako je skupljen za liječenje određene osobe, a nije sav potrošen, ostatak se mora usmjeriti na liječenje nekoga. Novac ne može pripasti fizičkoj osobi ili se dijeliti na drugi način", rekla je i podsjetila da je u saborskoj proceduri i zakon o humanitarnim akcijama koji će i u to područje uvesti reda.
Istaknula je kako ministarstvo redovito kontrolira i udruge koje novac dobivaju na natječaju za određene programe. Prošle godine udruge su morale vratiti više od dva milijuna kuna u fond lutrijskih sredstava, koja su ponovno preraspoređena u projekte.374307,374300,374075,372540Platforma 112 pita ministricu Opačić što je radila tri godine
Platforma 112 koja okuplja 60 udruga odgovorila je u petak ministrici socijalne politike i mladih Milanki Opačić opetujući da je finaciranje prehrane u školama za siromašnu djecu putem udruga potpuno pogrešan model te je pita što je radila tri godine kada i sama sustav opisuje 'krutim'.
Model finaciranja prehrane u školama za siromašnu djecu putem udruga je pogrešan iz više razloga, pa i etičkog, a uz to se na troškove poslovanja udruga gubi i do 15 posto vrijednosti projekta, ističe Platforma 112, koja smatra da taj problem treba riješiti institucionalno, odnosno da Ministarstvo školama izravno dostavi novac.
Ispravan put nikako nije osmišljavanje nepotrebnih natječaja kroz koje se udruge ubacuju kao posrednici između institucija, i to ni za što drugo osim za prebacivanje novca s jednog računa na drugi. Sve što predstavlja redovnu, masovnu i jednoobraznu naknadu ili uslugu treba obavljati preko dobro organizirane birokracije koja ima statističke podloge i izravne kanale komunikacije između institucija, stoji u odgovoru Platforme 212 ministrici Opačić.
Iz kabineta ministrice Opačić u četvrtak su reagirali na zahtjev Platforme 112 da se obustavi natječaj namijenjen udrugama za projekte usmjerene na osiguravanje prehrane u školi djeci iz socijalno ugroženih obitelji, ocjenivši da su takvim zahtjevom "udruge izrazile nepovjerenje u same sebe".
U Ministarstvu su naveli kako dugoročna sustavna podrška i politika socijalne zaštite najugroženijih obitelji i djece ne isključuje kratkoročne mjere, kao što su projekti namijenjeni udrugama. Tom u prilog naveli su da postoje obitelji koje su se nenadano našle u privremenim financijskim problemima zbog neisplate plaće ili gubitka posla, a zbog posjedovanja imovine ne mogu ispuniti uvjete za primanje zajamčene minimalne naknade. Takvim su obiteljima namijenjeni ovakvi projekti, istaknuli su u Ministarstvu.
Platforma 112 pak smatra da se takvim modelom podriva sustavnost i dugoročno održiva podrška socijalno ugroženoj djeci te da nije jasno što će biti s onim sredinama gdje nema udruga koje mogu zadovoljiti natječajne propozicije. Ističući kako samo Hrvatski Crveni križ i eventualno Caritas imaju dovoljno razvijenu mrežu da pokriju cijelu Hrvatsku, Platforma postavlja pitanje zašto se uopće raspisuje natječaj, umjesto da se za taj posao izravno podugovorom angažiraju te dvije organizacije.
No, još je važnije pitanje, zašto bi bilo koja organizacija, pa i Crveni križ ili pak Caritas, dobila proviziju u obliku troška za vlastiti posrednički rad, koja može iznositi do 15 posto vrijednosti projekta, i to samo zato da proslijede novac s jedne do druge točke unutar sustava, to jest od ministarstva do škole. Zašto se Ministarstvo ne pozabavi uzrocima sporosti i neosjetljivosti sustava, umjesto da rasipa novac i proizvodi kaos? I možda najvažnije pitanje, što ste radili tri godine da je danas sustav upravo takav da ga i sami opisujete "krutim", navodi u odgovoru ministrici Opačić Platforma 112.