mađarski šef

Orban ima pakleni plan: Ostao bi u NATO savezu, ali se ne bi borio protiv Putina

25.05.2024 u 09:59

Bionic
Reading

Članica NATO-a koja je najviše 'usklađena' s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom želi promijeniti svoje članstvo u zapadnom vojnom savezu kako bi izbjegla pomaganje Ukrajini u borbi protiv ruske invazije.

Mađarski premijer Viktor Orban rekao je u petak za državni radio: "Naši pravnici i časnici naporno rade kako bi vidjeli kako Mađarska može zadržati članstvo u NATO-u na način da ne mora sudjelovati u akcijama NATO-a izvan teritorija NATO-a," prenosi Bloomberg.

Orbán je rekao da vojni dužnosnici i pravnici u zemlji pokušavaju pronaći načine da omoguće Mađarskoj da djeluje drugačije od ostalih članica saveza.

Dodao je da bi omogućavanje Mađarskoj da se formalno isključi iz NATO-ovih rasprava o proširenju njezine uloge u trenutnom sukobu u Ukrajini rezultiralo novom vrstom članstva u NATO-u. To bi, kako je rekao, "predefiniralo" članstvo Mađarske.

Mađarska je nastojala ograničiti podršku Zapada i NATO-a Ukrajini tijekom ruske invazije. Ne šalje oružje Ukrajini, a mjesecima je blokirala milijarde eura pomoći iz Europske unije za tu zemlju prije nego što je konačno dopustila da sredstva budu isplaćena u veljači.

U travnju 2022., dva mjeseca nakon početka invazije, Orban je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog nazvao jednim od svojih "protivnika."

U nedavnom intervjuu, Orban je rekao da podržava NATO-ovu politiku pomaganja drugim članicama ako budu napadnute, ali ne podržava davanje novca i oružja Ukrajini — koja nije članica — kao što to čini većina saveza.

Premijer Viktor Orban u mađarskom parlamentu
  • Premijer Viktor Orban u mađarskom parlamentu
  • Premijer Viktor Orban u mađarskom parlamentu
  • Premijer Viktor Orban u mađarskom parlamentu
  • Premijer Viktor Orban u mađarskom parlamentu
  • Premijer Viktor Orban u mađarskom parlamentu
    +2
Premijer Viktor Orban u mađarskom parlamentu Izvor: EPA / Autor: Szilard Koszticsak

Rekao je da bi to moglo dovesti do veće vojne uključenosti u Ukrajini, uključujući slanje trupa.

Orban je također rekao da se ne slaže s mišljenjem nekih članica NATO-a da bi Rusija mogla napasti zemlje na istočnom krilu saveza, već je opisao rusku invaziju na Ukrajinu kao rat između "dvije slavenske zemlje."

Više europskih zemalja, uključujući one na istočnom krilu NATO-a koje graniče s Rusijom, upozorilo je da bi Rusija mogla napasti i druge zemlje te da se moraju pripremiti. NATO podupire Ukrajinu NATO je snažno podržavao Ukrajinu tijekom sukoba.

Kroz savez, članice su obećale više od 700 milijuna dolara podrške, uz milijarde doprinosa koje su dale pojedinačno.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg predložio je da NATO saveznici koordiniraju 100 milijardi dolara za Ukrajinu u narednih pet godina, no čini se da svi članovi nisu uvjereni u plan. Stoltenberg je također rekao da će Ukrajina jednog dana postati članica NATO-a, što Rusija snažno protivi.