Ministarstvo obrane BiH nakon sedam godina zastoja uputilo je jučer Predsjedništvu BiH usuglašeni dokument naziva Pregled obrane kojim je predviđeno smanjenje broja lokacija perspektivne nepokretne vojne imovine te broj aktivnih i rezervnih vojnika
Prema izjavi ministrice obrane BiH Marine Pendeš, dokument je u skladu sa smjernicama Predsjedništva BiH definirao da broj lokacija sa 63 bude smanjen na 57, dodajući kako je resorno ministarstvo ovaj pregled napravilo na temelju smjernica Predsjedništva BiH te da su se prilikom izrade svi nečega odrekli kako bi svi dobili.
Sam dokument, koji je u potpunosti usuglašen, govori o viziji Oružanih snaga susjedne države za idućih 10 godina, čiji je sastavni dio plan modernizacije OS-a BiH. Dio je i odluka o smanjenju broja lokacija sa 63 na 57, smanjenju s 10.000 na 9.200 aktivnih vojnika, aktivne rezerve s 5.000 na 4.600 rezervista.
Valja podsjetiti kako je Pregled obrane blokiran još 2009., a prema nekim najavama trebao bi biti usvojen do kraja ovog mjeseca, kako je to tražilo i predvidjelo Predsjedništvo BiH. Pretpostavke za to stvorene su nedavnim dogovorom Predsjedništva koje je dalo smjernice za nastavak i završetak ovog važnog dokumenta za napredak zemlje k članstvu u NATO-u. Pregled obrane formalno bi trebao osigurati mehanizme povećanja efikasnosti Oružanih snaga BiH, za što je delegacija NATO-a već izvjesno vrijeme posebno zainteresirana.
Prema planu modernizacije OS-a BiH u idućih 10 godina trebalo bi kupiti nekoliko helikoptera te motornih vozila, poput kombija za prijevoz hrane, ljudi i sredstava.
Inače, Oružane snage BiH sastoje se od pet brigada; 4. pješačke brigade sa sjedištem u Čapljini, 5. pješačke brigade sa sjedištem u Tuzli, 6. pješačke brigade sa sjedištem u Banjaluci brigade taktičke potpore te brigade zračnih snaga i protuzračne obrane. Pješačke bojne raspoređene su u Banjaluci, Bihaću Bijeljini, Bileći, Čapljini, Kiseljaku, Livnu, Orašju, Prijedoru, Tuzli, Ustikolini i Zenici, a topničke bojne u Doboju, Mostaru i Žepču
Sjedište brigade taktičke potpore nalazi se u Sarajevu. Pod Zapovjedništvom za potporu OS BiH sa sjedištem u Banjaluci nalaze se zapovjedništvo za upravljanje personalom, dok se zapovjedništvo za obuku i doktrinu nalazi u Travniku, a zapovjedništvo logistike u Doboju. Bojne logističke potpore raspoređene su u Banjaluci, Čapljini, Tuzli i Sarajevu.
Operativno zrakoplovstvo čini jedna brigada opremljena transportnim helikopterima Mi-8 i UH-1 te višenamjenskim helikopterima Gazela, koji imaju i ograničene borbene mogućnosti. Borbeni avioni, 13 zastarjelih jurišnika J-21 Jastreb i sedam jurišnika J-22 Orao povučeni su iz službe prije desetak godina osnivanjem OS-a BiH i uskladišteni na banjalučkom aerodromu Mahovljani