Revolucionarna terapija koju su razvili znanstvenici u Kini omogućila je miševima da prežive izloženost akutnom zračenju, otkrila je nedavna studija koja bi mogla dovesti do sigurnijeg liječenja raka i spašavanja života u slučaju nuklearnog rata
Akutno ionizirajuće zračenje, poput nuklearnog zračenja, može ozbiljno oštetiti DNK, zaustaviti diobu stanica i oslabiti aktivaciju tjelesnog imunološkog sustava. Istraživanja su pokazala da bi u slučaju nuklearnog rata više ljudi moglo umrijeti od izloženosti zračenju nego izravno od same eksplozije atomske bombe.
Razlog tome jest činjenica da izloženost visokim dozama zračenja dugo može uzrokovati oštećenje DNK i masovno umiranje stanica, dovodeći do smrti i u narednim generacijama ljudi. Visoka izloženost zračenju može uzrokovati gastrointestinalni sindrom (GIS), složeno stanje u kojem dolazi do razgradnje stanica unutarnje sluznice crijeva.
Utvrđeno je da pacijenti koji su podvrgnuti visokim dozama radioterapije za tumore u području zdjelice i abdomena također razvijaju GIS, no trenutačno ne postoji metoda koja bi ih zaštitila od takvih posljedica izloženosti zračenju.
Stopa preživljavanja skočila s 11 na 67 posto
Nova studija, koju su proveli kineski istraživači i objavili u časopisu Cell Death and Differentiation, otkrila je kako ključna skupina gena, odgovorna za poticanje stanične smrti, reagira na izloženost zračenju, piše Independent. 'Stimulator gena interferona', poznat kao STING, potiče staničnu smrt kao odgovor na oštećenje DNK uzrokovano akutnim zračenjem.
Znanstvenici su otkrili da je isključivanje funkcije STING-a kod miševa povećalo njihovu stopu preživljavanja s 11 na 67 posto nakon izlaganja štetnim razinama zračenja.
Studija je pokazala da su miševi pretrpjeli teža oštećenja abdomena u usporedbi s onima kod kojih je STING protein bio deaktiviran. 'Sveukupno, naša je studija otkrila novi mehanizam kojim STING regulira staničnu smrt posredovanu ionizirajućim zračenjem', napisali su znanstvenici.
Stopa smrtnosti pala s 45 na 12 posto
Daljnja analiza pokazala je da je stopa stanične smrti kod miševa s deaktiviranim STING-om pala s 45 na 12 posto nakon izlaganja zračenju.
Istraživači su posebno proučavali mikroskopske izbočine u crijevima miševa, poznate kao resice, koje pomažu u apsorpciji hranjivih tvari iz hrane. Otkrili su da je visina pojedinačnih resica kod miševa s deaktiviranim STING-om bila 'značajno veća', oko dva, tri puta, nego kod ostalih miševa, što sugerira da su njihova crijeva bolje odolijevala oštećenjima izazvanim zračenjem.
Znanstvenici vjeruju da bi njihova otkrića mogla dovesti do razvoja terapija za kontrolu gastrointestinalnog sindroma nakon izlaganja visokim dozama ionizirajućeg zračenja ili radioterapiji tumora.
'Terapije razvijene na temelju ovog otkrića, vezane uz STING proteine, pokazale su velik potencijal u zaštiti od ozljeda uzrokovanih zračenjem, poboljšanju učinkovitosti radioterapije raka i općenito u poboljšanju liječenja malignih bolesti', izjavio je glavni autor studije Sun Yirong za China Science Daily.