Izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju, kojima se naknada za dugotrajno bolovanje povećava s 565 na 995 eura, puštene su u javno savjetovanje. U HZZO-u su istaknuli da trenutna stopa bolovanja iznosi 3,77, a da se dnevno na njemu nalazi oko 66.000 zaposlenih u Hrvatskoj
Ministarstvo zdravstva poslalo je u javno savjetovanje izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju. Među njima se nalazi i povećanje naknade za bolovanja dulja od 42 dana.
Ta je naknada od 2006. godine pa sve do danas iznosila 565 eura, a ubuduće bi, ako izmjene budu potvrđene nakon dva čitanja te izglasane u Saboru, trebala iznositi 995 eura.
'Ovim izmjenama nakon skoro dvadeset godina omogućujemo da kronično bolesne osobe i majke koje moraju njegovati bolesno dijete i zbog toga ne mogu raditi ipak mogu dostojanstveno živjeti - usprkos odsutnosti s posla', rekla je ministrica zdravstva Irena Hrstić.
Oko 66.000 zaposlenih na bolovanju
Zakonske izmjene koje se tiču bolovanja ići će na ruku i poslodavcima koji zapošljavaju radnike na zamjeni pa im moraju prekinuti ugovore o radu jer bolesni radnik prekine bolovanje zbog preniske naknade. Kako se radi o povećanju naknade od 76 posto, napravljena je i financijska bilanca.
'Za ovu je godinu stoga predviđeno 66,85 milijuna eura za dugotrajna bolovanja, a za 2026. 133,7 milijuna eura. To se odnosi i na kronično bolesne i na bolovanje zbog njege bolesnog djeteta. Stopa bolovanja iznosi 3,77 i dnevno je na njemu oko 66 tisuća zaposlenih, a od toga je podjednak broj bolovanja na teret poslodavca i dugotrajnih bolovanja na teret HZZO-a', iznijela je Veronika Laušin, zamjenica ravnatelja HZZO-a.
Nove naknade trebale bi stupiti na snagu u lipnju ove godine.