ministarstvo zdravstva

Otvorena javna rasprava o nacrtu Nacionalnog plana protiv raka

30.10.2018 u 09:56

Bionic
Reading

Povjerenstvo Ministarstva zdravstva za izradu Nacionalnog plana protiv raka (NPPR) otvorilo je javnu raspravu o nacrtu Nacionalnog plana, kojemu je glavni cilj godišnje spasiti između 5000 i 7000 života te zaustaviti stalni porast broja oboljelih i umrlih, zbog čega je Hrvatska na samom europskom dnu u borbi protiv zloćudnih bolesti

Nacionalni plan protiv raka u cijelosti je objavljen na mrežnoj stranici www.nppr.hr, a građane se poziva da putem dvomjesečne javne rasprave sudjeluju u izradi završne verzije plana.

Donošenje plana pitanje je opstojnosti nacije, dok je njegov konkretan cilj objaviti rat raku, poručuju iz Povjerenstvo, sastavljenog od stotinjak stručnjaka, koje je izradilo Nacionalni plan.

Naime, kad se u maloj zemlji poput Hrvatske u prosjeku svakog dana kod 60 ljudi dijagnosticira rak, jasno je da je stanje alarmantno. Zabrinjava i podatak kako od raka do 65. godine starosti umire više radno aktivnog stanovništva nego od kardiovaskularnih bolesti i ozljeda zajedno, naglašavaju iz Povjerenstva. To je samo jedan od pokazatelja kako je važno uključiti cjelokupnu javnost u podizanje svijesti i otvorenu raspravu o nužnosti usvajanja i provedbe Nacionalnog plana protiv raka.

'Pozivamo zainteresiranu javnost da se pridruži i sudjeluje putem javne rasprave u izradi Nacionalnog plana protiv raka. Važno nam je mišljenje svakog građanina i pozivamo sve da svojim prijedlozima i primjedbama, koje mogu ostaviti na mrežnoj stranici NPPR-a, sudjeluju u izradi završne verzije plana. Javnu raspravu željeli bismo završiti kroz sljedeća dva mjeseca, a plan bi mogao biti gotov i prihvaćen u proljeće 2019. godine te budžetiran za 2020. godinu', kazao je prof. dr. Eduard Vrdoljak, predsjednik Povjerenstva za izradu i praćenje NPPR-a.

Još jednom ističe da je jedino zajedničkim djelovanjem svih zainteresiranih strana moguće 'objaviti rat raku' i osigurati bolju budućnost kada su u pitanju zloćudne bolesti i crne statističke brojke.

Donošenje i provedba mjera Nacionalnog plana protiv raka, koje uključuju i osnivanje Nacionalne onkološke mreže kao početne točke, pitanje je budućnosti i opstojnosti nacije. Krajnji je cilj uz pomoć provedivog, realnog i financijski potkrijepljenog plana pretvoriti rak u kroničnu bolest, izliječiti više od polovice oboljelih, znatno produžiti preživljenje ostalih bolesnika oboljelih od raka te poboljšati kvalitetu života oboljelih i njihovih obitelji.

Svim stanovnicima Hrvatske usvajanje i provedba mjera unutar NPPR-a može pružiti jednaku i kvalitetnu onkološku skrb. Nacionalni plan protiv raka plan je građana i nitko ne smije biti isključen iz njegove izrade, donošenja i, još važnije, provedbe, poručuju iz Povjerenstva za izradu i praćenje NPPR-a.