Prosvjed u Mostaru
Izvor: tportal.hr / Autor: Mili Marušić
Prosvjed u Mostaru
Izvor: tportal.hr / Autor: Mili Marušić
MIRNA NOĆ U BIH
U svim gradovima u Bosni i Hercegovini u kojima je jučer bilo nasilja tijekom prosvjeda protiv teških socijalnih i gospodarskih uvjeta stanje se smirilo. Ulice se čiste od tragova jučerašnjih nereda. Ipak danas se ponovno očekuju prosvjedi
Ulice u blizini zgrade Vlade Kantona Sarajevo i Predsjedništva BiH ograđene su žutom trakom, zbog policijskog očevida. Iz zgrade Općine Centar još uvijek se uzdiže dim, a na mjestu događaja su i vatrogasne ekipe koje pokušavaju potpuno sanirati požar, javlja Al Jazeera
Na ulicama vlada nesvakidašnji mir, primjetan je veći broj novinarskih ekipa, ali i građana koji obilaze mjesto jučerašnjih nereda i snimaju demolirane zgrade. U blizini oko zgrada institucija razbacane su stolice, fotelje i drugi namještaj, plazma televizori, kao i dokumenti. Sarajlija koji je kazao da se zove Ivica rekao je novinaru AA da ovakve scene nije vidio ni u ratu, te da ga sve podsjeća na 1992. godinu.
'Ova zgrada u ratu nije potpuno stradala, a sad je zapaljena. Ovo nije način. Nije lako tim mladim ljudima, nikom u zemlji nije lako, nije ni nama. Ali ovim ništa ne možemo pomoći. Opet ćemo mi plaćati. Moja poruka mladima je da iziđu na ulice, ali da mirno protestiraju', kazao je Ivica.
Jutros je ispred zgrade Predsjedništva porazbijana stakla na prvom i drugom, pa i trećem katu zgrade starije od jednog stoljeća. Zapaljen je deponij Arhive BiH s vrijednim dokumentima. Ispred zgrade su papiri i kontejneri. Pored zgrade su ostaci policijskih vozila koji su zapaljeni. Porazbijani su prozori i na zgradi u kojoj je smješteno Ministarstvo vanjskih poslova BiH. Na cesti je staklo, ali i voda koja je ostala nakon gašenja objekta.
U prosvjedima je ukupno ozlijeđeno oko 219 osoba, među kojima više od 100 policajaca. Pozivajući se na posljednje podatke, Al Jazeera prenosi da je u sarajevskim zdravstvenim ustanovama zbrinuto 156 osoba, među kojima 90 policajaca i 66 civila. U Tuzli su ozlijeđene 23 osobe, od kojih su 12 policajci, a u Zenici je u bolnicu primljeno 40 osoba.
Prosvjednici su palili zgrade lokalnih i državnih tijela vlasti i automobile u Sarajevu, Tuzli, Zenici, Bihaću, Mostaru i drugim gradovima. Više od 100 ljudi je ozlijeđeno. Policija je rastjerala skupine prosvjednika, a mnogi su uhićeni, javlja hrt.hr
Uz mnoge druge, u Sarajevu je zapaljena i zgrada Predsjedništva BiH. U Mostaru su gorjele zgrade županijske vlade i skupštine, gradskoga vijeća, uprave te središnjice HDZ-a i SDA.
Čovjek koji je pozvao na prosvjede na Facebooku Aldin Širanović izjavio je za HRT kako on nije pokrenuo nemire. 'Pokrenuo sam demokratski proces koji nam je Ustavom zajamčen. Pozvao sam Čauševića da podnese ostavku. Nisam ni za kakve paljevine. Žao mi je što se ovo dogodilo što vlast nije na vrijeme reagirala', dodao je. Izvijestio je kako prosvjednici nakon Čauševićeve ostavke traže da se formira prijelazno vijeće, vlada koju će imenovati narod.
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić najavio je kako će nakon masovnih nemira koji su tijekom dana izbili u državi pokušati sazvati izvanrednu sjednicu državnog vrha ne bi li se stanje smirilo. 'Mi smo krivi zbog svega. Ne znam hoće li državna vlast moći funkcionirati, ali će morati. Iz anarhije ništa dobro ne dolazi', kazao je Komšić za TV Federacije BiH.
Predsjedništvo BiH održalo je izvanrednu telefonsku sjednicu nakon koje su priopćili kako razumiju ogorčenost građana teškom socijalnom situacijom te ih pozvali da se suzdrže od nasilja.