V. PUSIĆ NA DOMJENKU SNV-A

'Ovu državu nisu stvarali samo jedni!'

07.01.2014 u 16:41

Bionic
Reading

Na ovogodišnjem božićnom domjenku Srpskog narodnog vijeća prva potpredsjednica Vlade Vesna Pusić negirala je pravo samo jednoj političkoj ili nacionalnoj skupini da si prisvaja dužnost čuvanja ili zasluge za stvaranje moderne hrvatske države. Riječ je bila o osvrtu na posljednja događanja oko antićiriličnog referenduma i oko Vukovara, pri čemu je predsjednik SNV-a Milorad Pupovac pozvao je na prestanak manipuliranja zločinima i genocidom, jer nam 'u protivnom prijeti da se u 2014. godini spoje svi naši ratovi iz 20. stoljeća'.

Pupovac je govor počeo konstatacijom da je nakon ulaska Hrvatske u EU, umjesto nastavka razvijanja europskih vrijednosti u našoj zemlji, došlo do izbijanja nezakonitosti, netolerancije i jezika nasilnosti nekolicine grupacija. Podsjetio je da su Ćiril i Metod zajednički sveci pravoslavne, katoličke i protestantskih crkava, da su apostoli slavenske, pa tako i hrvatske pismenosti, a od 1980. Odlukom pape Ivana Pavla II i zaštitnici Europe.

'Budući da ta kampanja ne prestaje i budući da nam još uvijek prijeti opasnost od antićiriličnog referenduma pozivam sve one čija se riječ sluša, bili oni iz politike ili iz Crkve, da pozovu na prekid ove kampanje', rekao je Pupovac.

On je upozorio i na to da za tri mjeseca počinje proces na Međunarodnom sudu pravde u kojem se Hrvatska i Srbija uzajamno optužuju za genocid.

'Ni jedna ni druga strana nisu imale dovoljno činjeničnih osnova za tu vrstu tužbi. U tom su razdoblju počinjeni teški ratni zločini i etničko čišćenje, ali ne i zločin genocida', kazao je Pupovac, uz upozorenje da će nam, ukoliko se ne prestane s takvim manipulacijama, prijetiti da se u 2014. godini svi ratovi iz 20. stoljeća spoje u jedan.

Zatražio je da se konačno počne poštivati i doprinos Srba hrvatskoj slobodi te je zaključio da je svima u Hrvatskoj, pa tako i Srbima, prvenstveno potrebno zaustavljanje ekonomske, političke i demografske kataklizme, te je pozvao Vladu na zaustavljanje rezanja javne potrošnje, jer nam inače prijeti da se zagušimo u nezaposlenosti.

Vesna Pusić se također ponajviše osvrnula na političko eksploatiranje desnice pitanja manjinskih prava i statusa Vukovara.

'Nakon ulaska Republike Hrvatske u EU došlo je do nekih retrogradnih kretanja u Hrvatskoj, do oživljavanja nekih ekstremnih, odnosno ekstremno desnih stavova. Ova zemlja nije odgovornost jedne grupe niti je rezultat angažmana samo jedne skupine u društvu, bila ona većinska ili manjinska. Članstvo u EU nije apsolutna garancija ali je najveća garancija da ćemo na duge staze zadržati jedan civilizacijski okvir.'

Pusić je novinarima, na pitanje oko budućnosti hrvatsko-srpskih tužbi za genocid, rekla da je aktualna vlada još na početku mandata ponudila Republici Srbiji povlačenje tužbe u zamjenu za podatke o nestalim osobama iz Domovinskog rata.

'Radi se o 900 i nešto nestalih osoba. Sve ostalo rješavamo i rješavat ćemo. Mi smo imali, kao što se sjećate, još i pitanje procesuiranja osumnjičenih i optuženih za ratne zločine, to se nešto dogovara na razini državnih odvjetništava i ministarstava pravosuđa i povrat umjetnina. Tu su nastali pomaci, ali stvarno ljudsko pitanje je nestalo i ukoliko srpska strana osigura podatke, mi smo spremni razmatrati povlačenje tužbe', kazala je.

Na pitanje da komentira izjavu patrijarha Irineja da je zahtjev za referendumom protiv ćirilice paravan za novo protjerivanje Srba iz Hrvatske, Pusić je odgovorila da „nije trenutak za takvu vrstu politizacije“

'Ako postoji jedna vlada u jugoistočnoj Europi, da ne kažem Zapadnom Balkanu, koja dosljedno i bez odmaka provodi pozitivnu manjinsku politiku, to je hrvatska vlada i ni jedna druga do te razine principijelnosti', dodala je, uz opasku da, ukoliko bi do referenduma došlo, on uopće ne bi utjecao na međunarodni položaj Republike Hrvatske.

Na proslavi pravoslavnog Badnjaka okupili su se još i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, predsjednik Sabora Josip Leko, bivša premijerka Jadranka Kosor, veleposlanici Srbije, Irana, Kanade, Velike Britanije, nekoliko gradonačelnika i mnogi drugi.

Bandić je uz čestitku vjernicima izjavio da 'nije bitno tko slavi Božić po julijanskom, a tko po gregorijanskom kalendaru, nego da svi dijelimo isto ekumensko iskustvo'.

Ostojić je pak ponovio izjavu premijera Zorana Milanovića iz iste prilike prošle godine, jer, kako je rekao, 'on dijeli njegovo mišljenje'.

'Ja ne želim toleranciju, jer tolerancija znači trpjeti, već se zalažem za ono što i jest politika Vlade Republike Hrvatske, a to je da želimo život, a ne suživot.'

Novinari su inače primijetili da se predsjednik republike Ivo Josipović ni ove godine nije pojavio na SNV-ovoj proslavi pravoslavnog Božića, nego da je poslao izaslanika s pomalo mlakim govorom. Pupovcu je palo u zadatak da objasni okolnosti.

'Mi smo predsjednika pozvali i on je dobrodošao kad god odluči doći, kad god bude mogao doći na naš božićni prijem. Ja razumijem razloge zbog kojih nije mogao doći, a radovat ćemo se prvom sljedećem susretu ovdje ili negdje drugdje', kazao je.

Kako su novinari inzistirali da im kaže o kojim je točno razlozima riječ, Pupovac je kratko dodao: 'Ja razloge ne znam.'

Na proslavi nije primijećen ni bivši predsjednik Stjepan Mesić, no kako se moglo čuti u kuloarima on je na odmoru na skijanju.