IZBJEGLIČKA KRIZA

Pahor: Slovenija ne smije postati džep u kojem bi se skupljale izbjeglice

  • +9

Izbjeglička kriza ne jenjava

Izvor: Reuters / Autor: Marko Djurica

Bionic
Reading

U Hrvatsku je od početka izbjegličke krize ušlo 237.784 izbjeglica, a i dalje se očekuje veliki pritisak izbjegličkog vala iz Srbije, dok Slovenija upozorava da ne isključuje mogućnost postavljanja fizičke barijere na 670 kilometara dugoj granici s Hrvatskom ako se ne nađe zajedničko europsko rješenje, a pritisak izbjeglica bude prevelik

19:21 -I dalje traje velik pritisak izbjeglica i migranata na hrvatsku granicu kod Bapske preko koje, u zadnje vrijeme, dnevno prelazi između sedam i osam tisuća osoba kojima je jedini cilj doći do neke od zapadnoeuropskih zemalja, prvenstveno Njemačke, a u subotu ih je do 18 sati ušlo 8.100.  Dogovor koji su u petak postigli hrvatski i srbijanski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić i Nebojša Stefanović o jačem angžmanu srbijanske policije na graničnom području u Berkasovu preko kojega izbjeglice i migranti iz Srbije ulaze u Hrvatsku, od subote ujutro je zaživio. Na srbijanskoj strani granice tako je primjetan znatno veći broj policajaca nego prijašnjih dana kada ih ili nije bilo, ili se sa strane moglo vidjeti njih tek nekoliko.

Od jutros srbijanski policajci uvode reda u kaos koji je do sada vladao na prijdlazu u Berkasovu. Postavljene su ograde, a izbjeglice i migranti se propuštaju u skupinama što uvelike olakšava posao hrvatskim policajcima koji su se do sada granicu štitili živim zidom, prsima se suočavajući s nezadovoljnim migrantima. 'Nemamo one gužve koje smo sa suprotne strane imali posljednjih nekoliko dana. Dogovor ministara poštuje se', potvrdio je glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Domagoj Džigumović dodajući kako je do 18 sati preko Bapske u Hrvatsku ušlo 8.100 izbjeglica i migranata. Po njegovim riječima, u prihvatnom centru u Opatovcu nalazi se oko 1700 migranata od kojih će većina večeras centar i napustiti te vlakom otputovati za Sloveniju.

18:40 Slovenski predsjednik Borut Pahor ocijenio je da je nedjeljnji sastanak u Bruxellesu odlučujući dan za Sloveniju. Dodao je da će Slovenija, donesu li se o njoj nepovoljni zaključci, sama nešto poduzeti i neće čekati da to učine Njemačka ili Austrija. 'Slovenija ne smije postati džep u kojem bi se, zatvore li se austrijske i njemačke granice, skupljale izbjeglice. Slovenija to ne može', izjavio je Pahor prenose Vijesti RTL-a.

18:00
U subotu je do 15 sati u Hrvatsku ušlo 6.427 migranata, a i dalje se očekuje velik pritisak izbjegličkog vala iz Srbije, izvijestilo je popodne Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP). Od početka migracijske krize u Hrvatsku je ušlo 237. 784 migranta. Nakon što je u petak postignut dogovor ministara unutarnjih poslova Hrvatske i Srbije Ranka Ostojića i Nebojše Stefanovića o većem angažmanu srbijanske policije na Berkasovu, koji se u proteklom razdoblju svodio na puko promatranje navale izbjeglica na hrvatsku granicu, MUP je izvijestio kako je u subotu započela realizacija toga dogovora.

Naime, na području ulaska migranata u Hrvatskoj, u Bapskoj, nema gužvi, pritisaka niti pokušaja nasilnih ulazaka u Hrvatsku, objavio je MUP u 13 sati. Iako autobusi s migrantima konstantno dolaze, srbijanski policijski službenici nalaze se na teritoriju Berkasova i kontrolirano propuštaju migrante u RH. U Bapskoj ih dočekuju hrvatski policajci te se organizirano prevoze u privremeni prihvatni centar u Opatovcu, gdje se evidentiraju te dalje autobusima ili vlakom prevoze prema slovenskoj granici.

14:45 Na srbijansko-hrvatskoj granici u Berkasovu na ulazak u Hrvatsku u subotu oko podneva čekalo je oko 2000 izbjeglica i migranata, koji se autobusima do toga srbijanskog pograničnog mjesta dovoze iz Preševa na srbijansko-makedonskoj granici, ali i taksi vozilima kojih semože vidjeti na cesti Šid-Berkasovo. Prema podacima volontera koji pomažu brojnim izbjeglicama dijeleći ih hranu, pokrivače i higijesnke potrepštine, samo tijekom noći kod Berkasova je pristiglo oko 4000 izbjeglica, od kojih je većina i prešla u Hrvatsku kod Bapske. Prevoditeljica za arapski jezik iz humanitarne udruge "Liječnici bez granica" Ana Pavlović navodi kako su zadnjih dana njačešće liječničke intervencije vezane uz pothlađenost te već uobičajene probleme s premorenošću i iscrpljenosti te žuljevima na nogama od dugog pješačenja u neodgovarajućoj i već prekomjerno istrošenoj obući. Nakon što je u petak postignut dogovor ministara unutarnjih poslova Hrvatske i Srbije Ranka Ostojića i Nebojše Stefanovića o većem angažmanu srbijanske policije na Berkasovu, koji se u proteklom razdoblju svodio na puko promatranje navale izbjeglica na hrvatsku granicu, MUP je izvjestio kako je u subotu započela realizacija toga dogovora. Iako autobusi s izbjeglicama i migrantima neprestano dolaze, srbijanski policijski službenici nalaze se na teritoriju Berkasova i kontrolirano propuštaju migrante u Hrvatske. U Bapskoj ih dočekuju hrvatski policajci te se organizirano prevoze u privremeni prihvatni centar u Opatovcu, gdje se evidentiraju te dalje autobusima ili vlakom prevoze prema slovenskoj granici, navodi MUP. Srbijanski mediji također potvrđuju veći angažman srbijanske policije kod Berkasova. Navode kako je iza posljednjeg šatora do same granice postavljen policijski punkt kroz koji se izbjeglice i migranti propuštaju prema Hrvatskoj. U Hrvatsku je u subotu od ponoći do 9 sati ušao 3351 migrant, a od početka ulaska migrantskoga vala u Hrvatsku 16. rujna, ušlo je ukupno 234.708 migranata, izvijestilo je Ministarstvo unutarnjih poslova RH.

12:19
Tijekom noći na subotu iz Hrvatske je u Sloveniju preko zelene granice ušlo oko 4200 migranata, objavila je jutros slovenska policija. Najveći broj migranata ušao je na području mjesta Rigonce blizu graničnog prijelaza Harmica kamo su kasno u petak navečer dovezeni vlakom. Prema privremenim podacima slovenske policije to je ulazno mjesto za prijelaz greanice u tjedan dana otkako u Sloveniji traje izbjelgička kriza prešlo oko 13.000 migranata i izbjeglica, a u Sloveniju ih je ukupno ušlo gotovo 55.000.  Najveći dio njih nastavio je prema Austriji i Njemačkoj, ali točan njihov broj nije poznat.Zbog poboljšanih meteoroloških prilika dolazak izbjeglica na slovensku granicu i prelazak preko nje nije dramatičan kao prethodnih dana, ali se na registraciju, ulazak u prihvatne kampove i smještaj u tranzitne centre prema Austriji i dalje dugo čega, zbog čega izbjeglice ponegdje na različite načine izražavaju nezadovoljstvo. Iz Celja su u subotu ujutro priopćili da je njihov kamp za izbjeglice ispražnjen, ali je izbjeglica koji čekaju smještaj još dosta na području Dobove i Brežica.

Inače, zbog sigurnosnih razloga u Ljubljani je odgođena nogometna utakmica Olimpija-Maribor, derbi slovenskog prvenstva jer su svi policajci i redari koji su trebali osiguravati meč angažirani na nadzoru migrantskog toka, a u taj se proces sve više uključuje i slovenska vojska.Rano jutros u Austriju je iz Šentilja ušlo 2000 migranata, a Austrija i dalje prima one smještene u kampovima na sjeveru Slovenije. Za ubrzavanje procesa prelazaka između slovenske i austrijske policije dogovoreno je otvaranje još jednog "ulaznog mjesta", onoga u Jesenicama, odakle će izbjeglice odlaziti vlakom.

11:49 Od ponoći do 9 sati u Hrvatsku je ušlo nešto više od 3 300 migranata. I dalje se očekuje veliki pritisak izbjegličkog vala iz Republike Srbije, a od početka migracijske krize u RH je ušlo 234 708 migranata.
Na srbijanski prijelaz Berkasovo, s kojega migranti ulaze u Hrvatsku kod srijemskog sela Bapska, neprekidno stižu autobusi s izbjeglicama, a priljev se pojačava. Prema najavama, s juga Srbije stiže od 6.000 do 8.000 ljudi. Trenutno je u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu 1.300 osoba.

11:30
U Njemačkoj je na snagu stupio novi postroženi Zakon o azilu koji predviđa lakša protjerivanje osoba kojima je odbijen zahtjev za političkim azilom. U tu svrhu već su organizirani čarter letovi iz različitih zračnih luka u Njemačkoj. U njemačkoj vladi raspravlja se i o korištenju transportnih zrakoplova Bundeswehra u svrhu vraćanja osoba koje nemaju pravo boravka u Njemačkoj. Iako je zakon trebao stupiti na snagu 1. studenoga u Njemačkoj su pod pritiskom migracijske krize odlučili malo požuriti. Prema nekim procjenama više od 200.000 osoba čeka izgon iz Njemačke.

10:30
Uoči nedjeljnog sastanka sa zemljama zapadnog Balkana, šef Europske Komisije Jean-Claude Juncker poslao je 16 točaka njegovog plana. Jedan od prijedloga jest da se izbjeglice više ne šalju iz države u državu. Predsjednik Juncker sazvao je za sutra sastanak čelnika na temu izbjegličkih tokova duž zapadnobalkanske rute. Cilj je poboljšati suradnju i intenzivirati konzultacije među zemljama na toj ruti te donijeti odluke o pragmatičnim operativnim mjerama koje će biti moguće odmah provesti kako bi se pridonijelo rješavanju izbjegličke krize u toj regiji.

09:05 Policija slovenskoga grada Novo Mesto objavila je u subotu ujutro da prema mjestu Rigonce, nedaleko od graničnog prijelazu s Hrvatskom Harmica/Rigonce, dolazi nova skupina izbjeglica koja prelazi zelenu granicu, a stigla je oko 5 sati ujutro vlakom u kojem je, prema podacima hrvatskih vlasti, bilo 1339 migranata. Slovenski mediji u petak navečer javili su da su slovensku policiju hrvatske kolege obavijestili o dolasku vlakova na granicu tijekom noći u intervalima od četiri sata, pa se zato u noći na subotu opet očekuje rekordan dolazak izbjeglica kojih je u prvih tjedan dana u Sloveniju ušlo oko 40.000, ali većina i otišla prema Austriji i Njemačkoj.

Slovenska novinska agencija STA prenosi da je noću na subotu u općinu Cirkulane stiglo 1500 izbjeglica te da ih hrvatska policija nije najavila. Slovenija redovito optužuje hrvatske vlasti da izbjeglice prosljeđuje ne dogovarajući se s njima. Policijska postaja Novog Mesta je u petak navečer objavila da je na prijelaz u Sloveniju došla skupina od 1370 migranata i potvrdila da je s  hrvatske strane dolazak te skupine bio najavljen i da su do granice dovezeni vlakom. U petak i u subotu ujutro u Rigonce je ušlo oko 13.000 izbjeglica, prema podacima policijske postaje Novo Mesto 

09:00 Ured premijera Mire Cerara potvrdio je u petak da je vlada na izvanrednoj sjednici potvrdila osnivanje nacionalnog kriznog centra koji će pratiti migracijski val i donositi analize. Za posjeta prihvatnom centru u Brežicama u petak, Cerar je ponovo upozorio da je priljev izbjeglica iz susjedne Hrvatske prevelik i nekoordiniran sa Slovenijom. Zbog toga slovenska vlada ne isključuje mogućnost postavljanja fizičke barijere na 670 kilometara dugoj granici s Hrvatskom ako se ne nađe zajedničko europsko rješenje, a pritisak izbjeglica bude prevelik. Europske zemlje trebaju se u nedjejlju u Bruxellesu okupiti na sastanku kako bi se dogovorile da prestanu prebacivati migrante kod svojih susjeda bez prethodnih konzultacija, stoji u nacrtu dokumenta pripremljenog za sastanak u koji je uvid imao njemački dnevni list



7:45
Nemirna noć u slovenskom prihvatnom centru u Brežicama. Migranti su nekoliko puta palili vatru, što je stvaralo velike količine dima. Navodno su se pokušavali ugrijati, no moguće je i da su na taj način prosvjedovali zbog sporosti ukrcaja, s obzirom na to da su autobusi kretali tek nakon što bi bili dupkom puni. U prvom dijelu noći slovenska policija autobusima je transportirala migrante prema Šentilju, no nešto prije dva ujutro plan je promijenjen te su autobusi krenuli prema željezničkoj postaji u Dobovi, gdje su izbjeglice ukrcavali na vlak.

23:50 Na području slovenskog mjesta Rigonce, nedaleko od graničnog prijelaza s Hrvatskom Rigonce/Harmica, u petak navečer je prijelaz u Sloveniju počela veća skupina migranata u kojoj je 1370 ljudi, objavila je u petak navečer policijska postaja Novo Mesto koja je potvrdila da je s hrvatske strane dolazak skupine bio najavljen i da su do granice dovezeni vlakom.