Kina je kao neutemeljene odbacila australske sumnje u kinesko postupanje u pandemiji koronavirusa, rekavši da su bili otvoreni i transparentni, unatoč rastućem skepticizmu glede točnosti službenog broja mrtvih.
Australska ministrica vanjskih poslova Marise Payne zauzela se u nedjelju da se provede neovisna međunarodna istraga o uzrocima pandemije koronavirusa, pridruživši se tako skupini zabrinutih glede kineskog odnosa prema virusu koji se krajem prošle godine pojavio u Wuhanu u središnjoj Kini.
Otad je virus uzrokovao gotovo 2,4 milijuna zaraza i više od 160 tisuća smrti diljem svijeta, paralizirajući život i poslovanje u svim većim gradovima.
Transparentnost je ključna da bismo mogli ići dalje, posebice kada je riječ o Kini, kazala je u izjavi za australsku televiziju ABC.
Na pitanje što očekuje od Kine, Payne je kazala da je potrebno provesti neovisnu istragu o podrijetlu virusa, načinu kojim se pristupilo suzbijanju epidemije, kao i otvorenosti u podjeli informacija.
Mora se razmotriti i suradnju Kine sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO), kazala je, premda sam WHO nije prava institucija za provedbu takve istrage.
U Pekingu, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova rekao je da su primjedbe Marise Payne "potpuno bez činjenične osnove", dodavši da je preispitivanje kineske transparentnosti neutemeljeno i da pokazuje nedostatak poštovanja za požrtvovnost kineskih građana.
"Kina izražava duboku zabrinutost i rezolutno se brani od tih optužbi", rekao je novinarima Geng Shuang tijekom dnevnog brifinga.
Poziv Australije dolazi uslijed rastućih kritika koje je Kini posljednjih tjedana uputio SAD; uključujući i predsjednika Donalda Trumpa, koji je u subotu rekao da se Kina treba suočiti s posljedicama ako je "svjesno odgovorna" za pandemiju.
U ponedjeljak, kineska Nacionalna zdravstvena komisija prijavila je 12 novih slučajeva zaraze, čime je broj zaraženih u kopnenom dijelu zemlje porastao na 82.747, dok broj smrtnih slučajeva iznosi 4632 i ostaje nepromijenjen.