Ili, bolje rečeno, četiri člana kolektiva Puma 34 i Oko. Njihov je medij grad. Fasade i sivilo gradskog asfalta njihova su platna, izazovi, ateljei i izložbeni prostori na kojima ostaju zabilježene refleksije unutarnjih sukoba i borbi, sreće i stavova... umjetnika. Uličnih umjetnika
O vrlom novom svijetu ulične umjetnosti, uličnoj inteligenciji i nastalom nukleusu umjetnika u Zagrebu razgovarali smo s Vanjom Žanko, kustosicom zbirke Filip Trade, koja već dugo prati zagrebačku street-art scenu i njezine pripadnike. Osim što ih voli, razumije i promiče, Vanja smatra da to više nisu neki nepoznati likovi underground scene, već da su se ulični umjetnici probili do mainstreama čemu je zasigurno pridonio utjecaj 'digitalnog doba'. Mediji i publika redovito se interesiraju za njihov razvoj, a čak se pojavljuju i diplomski radovi na tu temu. Ivana Vukšić, direktorica Muzeja ulične umjetnosti čiji je prvi projekt Likovno oblikovanje Branimirove ulice u Zagrebu, rekla nam je da se na ovaj način kanalizirala kreativna energija street-artovaca da se promijeni slika grada u kojem živimo. Na bolje, naravno. Svi autori koje vam predstavljamo sudjelovali su i u ovome projektu.
Filjio
S njim je sve počelo. U trenutku kad se Zagreb počeo buditi oslikan ponekad ogromnim i upečatljivim, a nekada sitnim i skoro neprimjetnim crno-bijelim crtežima, svi smo osjetili da je nešto novo na pomolu. Nismo više bili okruženi klasičnim grafitima, potpis i slika u nekoliko boja, već su to postali slika i sitan potpis u crno-bijeloj tehnici.
Počeli su se rađati neki neobični entiteti, neka čudna bića koja su nas nasumično promatrala iz zasjede. Svima su nam golicale maštu bizarnost i kreativnost radova, a nitko se zapravo nije zamarao time što je umjetnik sa svojim radom htio reći. Bilo je očito da su crteži individualni i osobni. Dobili smo princa ulične umjetnosti u Zagrebu, Filjija, čiji su se sluge i podanici, bića na rubu prepoznatljivosti, nalazili zaista svugdje. Hidrant, oronuli mural, stablo, tramvajska stanica, nadvožnjak, most ili stup postali su njihov novi, privremeni dom. Karakteristike ulične umjetnosti njezina su prolaznost, nestalnost... Kod nje uvijek postoji rizik da rada već sutra neće biti. Da ostanu besmrtni, barem na fotografijama, većinu radova Filji je stavio na blog
Puma 34
U trenutku kad ga se počelo stavljati u određene okvire, Filjio je iz njih jednostavno izišao, pojašnjava nam Vanja Žanko. Može se reći da smo tada dobili kralja ulične umjetnosti. Suvereni Pumu 34 koji se konceptualno potpuno razlikuje od svog prvog alter ega, Filjija. Da ne znamo da se radi o istom umjetniku, pretpostavili bismo da su to dvije različite osobe. Dva stanja uma. Dva potpuno
različita pristupa uličnoj umjetnosti. Puma 34 koristi kolaž, odnosno dekolaž, pomoću kojeg gradi svoj rad komadić po komadić dok ne dođe do cjeline te ga potom lijepi po svom izložbenom prostoru – gradu. Složeni, groteskni i šareni likovi (monsteri) prepoznatljivi su radovi ovog autora koji se prošle godine odvažio poigrati novim medijem - knjigom. 'Data book on Hydrocarbons', knjiga je koja se sastoji od, do tada za ulicu karakterističnih, kolaža i natpisa. Izrezana gola tijela, lica, oči s pripadajućim recima teksta natipkanim na pisaćoj mašini tvore strip u kojem Puma 34 iz prvog lica priča svoju priču. Radove umjetnik objavljuje i na svom blogu. Puma 34 imao je i svoj kolektiv, skupinu umjetnika koji su vladali ulicama grada Zagreba, pritom se izvrsno zabavljajući. Koja će ličnost ovog hiperproduktivnog kreativca sljedeća isplivati na ulice grada, ostaje nam vidjeti.
Oko
Ako je Puma 34 kralj, onda je Oko zasigurno kraljica street arta u Hrvatskoj. Njihove se radove nerijetko može vidjeti u nekoj vrsti simbioze, jedne pored drugih, na zabačenim, ali i frekventnim mjestima metropole. Kako joj stoji u opisu profila na Facebooku, ona je autorizirana za miješanje činjenica s fikcijom. Njezina su fascinacija raznorazne ptice, žene i naravno – oči. Ona ima i svoj logo, a radovi su joj često trodimenzionalni. Osim uličnih radova, na njezinom blogu možete zaviriti i u ostale rukotvorine, a tijekom svibnja mogli ste je zateći u Branimirovoj ulici u Zagrebu kako oslikava svoj komadić zida. Beware, Oko vas gleda!
Z. V.
Od petero ljudi street-art scene u Zagrebu koje smo vam predstavili, Z. V. jedini je iza čijeg potpisa stoje osobni inicijali. Radi se o Zlatanu Vehaboviću, mladom umjetniku i
umirovljenom vitezu kolektiva Puma 34. I on, kao i ostali, koristi Internet kao medij pomoću kojeg dopire do široke publike i na kojem će radovi umjetnika ostati zabilježeni puno dulje nego što bi to bio slučaj s gradskim ulicama. Nažalost, Z. V. prestao je s radom na ulicama grada, a njegova djela sada možete vidjeti na tradicionalnim izložbama. Njegovo su najupečatljivije ulično djelo zasigurno monumentalan, ogroman crni mamut i silueta čovjeka koji su dugo prekrivali kaos izloga oblijepljenog plakatima. Taj upečatljiv motiv nije iščeznuo kada je rad uklonjen, već se pojavljuje i na autorovim novijim, platnenim djelima.
Fulir fudge
Posljednji umjetnik kojeg smo odlučili uvrstiti na ovu listu je Fulir fudge, ili samo – Fudge. Njegovi kolege iz kolektiva nazivaju ga mladom nadom, odnosno najperspektivnijim likom iz njihove male družine. Za ovog Osječanina, koji trenutačno živi i djeluje u
Zagrebu, može se reći da 'njegovo vrijeme tek dolazi'. Natpise 'fudge' može se vidjeti na najizazovnijim mjestima po gradu, a djela koja odišu karakteristikama kolektiva lako bi se dala zamijeniti za radove Pume 34. Dašak Fudgeove svestranosti, osim na ulicama, možete okusiti i na njegovu blogu. A kad smo već svima dodijelili plemenite titule, Fudgea možemo počastiti titulom kneza. :)
Vjerujemo da je izbor dvaju alter ega najproduktivnijeg uličnog kreativca, žene na vrhu scene, umirovljenog uličnog umjetnika i mlade nade – pogođen. Usput pozdravljamo street-artovce i grafitere iz cijele Hrvatske, a pogotovo ekipu iz Rijeke, Pekmez Med i Ninju Tigera, uz želje da će nastaviti s dobrim radom!
NAGRAĐUJEMO!
Odgovorite točno na pitanje i osvojite knjigu Pume 34 'Data Book on Hydrocarbons'
Kako se zove prvi Pumin alter ego?
Točan odgovor zajedno sa svojim podacima šaljite do 2. lipnja na adresu planb@t-com.hr uz naznaku (subject) 'Street art', a ime dobitnika objavit ćemo 3. lipnja na stranicama Plana B na tportalu.