Zajednički sastanak članova Hrvatskog narodnog sabora (HNS) i Hrvatske demokratske zajednice Hrvatske održan je danas u Orašju. Bilo je riječi i o aktualnoj situaciji u Bosni i Hercegovini. Kako se navodi, destabilizacija je najmanje pametna stvar, a pitanje Bosne i Hercegovine je na najvišoj razini EU.
Nakon sjednice, predsjednik HDZ-a i Vlade RH Andrej Plenković komentirao je aktualnu političku situaciju, točnije moguću destabilizaciju Bosne i Hercegovine, kao posljedicu poteza predsjednika Republike Srpske, Milorad Dodik, te reperkusije takvog stanja na cijelu regiju, ali i Europsku uniju.
Destabilizacija BiH bi automatski značila i destabilizaciju cijele regije, prenosi Klix.ba. Hrvatska ima najdužu granicu s Bosnom i Hercegovinom, a ujedno je i vanjska granica EU. Novinare je zanimalo da li se o mogućim posljedicama Dodikovih poteza intenzivnije govori među članicama EU i što ako kriza eskalira.
Plenković je rekao da je na poticaj Hrvatske pitanje Bosne i Hercegovine postavljeno na najvišu razinu Europske unije. Istaknuo je da je destabilizacija Bosne i Hercegovine, a time i regije, najmanje pametna stvar koja se može dogoditi u globalnim okvirima.
“Što se tiče pitanja destabilizacije, u ovom globalnom kontekstu, kada još uvijek živimo u situaciji kada Rusija vrši agresiju na Ukrajinu, kada je cjelokupna europska sigurnosna arhitektura dovedena u pitanje i kada imamo sve zemlje članice okrenute jačanju svojih obrambenih sposobnosti ,to je svakako zadnje što bi bilo pametno.Upravo zato su naše poruke konstruktivne.BiH u suštini sada ima pozitivan trenutak, kandidatski status i Vijeće ministara koje je funkcionalno. Pozitivan smjer koji je započet trebao biti takav, a priče o destabilizaciji ne bi trebale biti tema koja se veže uz Bosnu i Hercegovinu. To je cilj Hrvatske", rekao je Plenković.
Premijer je naveo da Hrvatska želi funkcionalnu i cjelovitu Bosnu i Hercegovinu, u kojoj je moguće da institucije, politički predstavnici, stranke i svi ostali koji su dobili povjerenje birača djeluju na dobrobit zemlje.