Predsjednik Vlade Andrej Plenković zajedno s čelnicima vlada Austrije, Bugarske, Slovenije, Češke i Latvije potpisao je pismo koje je danas upućeno predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen i predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, javio je poslijepodne glasnogovornik Vlade Marko Milić
Upravo je radi ubrzavanja distribucije cjepiva i inzistiranja Hrvatske da se isporuče doze koje su ugovorene, premijer Plenković i boravio u Bruxellesu u četvrtak i petak, gdje se sastao sa svim čelnicima europskih institucija i troje potpredsjednika Europske komisije. S obzirom na uočene razlike u distribuciji cjepiva među članicama, potreban nam je korektivni mehanizam kako bi se pravednije i uravnoteženije rasporedile nadolazeće doze cjepiva i u praksi potvrdila europska solidarnost, izjavio je Milić.
Inače, Plenković se očigledno naknadno pridružio inicijativi petorice državnika, s obzirom da je ranije danas objavljeno da su čelnici Slovenije, Austrije, Bugarske, Češke i Latvije već poslali zajedničko pismo vrhu EU-a.
Šestorica državnika navode da se svi zajedno bore protiv širenja pandemije Covida-19 već više od godinu dana, sa zaključkom da će cijepljenje u toj borbi biti presudno. U tom kontekstu, potpisnici naglašavaju da su zahvalni Ursuli von der Leyen i Charlesu Michelu te njihovim timovima zbog njihovih neumornih nastojanja da osiguraju, povećaju i ubrzaju isporuku cjepiva svim europskim građanima u izazovnim okolnostima i u rekordnom vremenu.
'Dogovorili smo se da ćemo u ovom pothvatu ujediniti snage jer znamo da smo zajedno jači kao EU i zato što nitko u EU neće biti siguran od koronavirusa prije nego svi budu sigurni. Također, osiguravanje toga da sve države članice EU-a, male ili velike, imaju jednaki pristup cjepivu protiv Covida kao zasad ograničenom resursu, pitanje je europske solidarnosti', pišu državnici.
Podsjećaju da je u zaključcima nakon videokonferencije Europskog vijeća 21. siječnja Michel naveo kako su 'čelnici potvrdili da cjepiva trebaju biti distribuirana istovremeno i razmjerno stanovništvu'.
'Posljednjih dana, međutim, otkrili smo da se, suprotno tom razumijevanju, isporuke cjepiva od strane farmaceutskih kompanija pojedinačnim državama članicama ne provode na jednakom temelju razmjernosti po stanovništvu. Ukoliko se ovakav sustav nastavi, nastavit će se stvarati i uvećavati goleme razlike među državama članicama do ljeta, pa će neke za nekoliko tjedana moći ostvariti imunitet krda, dok će druge znatno zaostajati. Prema našim mišljenju, to bi bilo u suprotnosti ne samo s našim dogovorom, već i duhom europske solidarnosti', pišu državnici.
Za kraj, navode da su svi započeli s kampanjama cijepljenja još krajem prosinca i da je Komisija s pravom zacrtala ciljeve cijepljenja u drugom kvartalu 2021.
'Sada moramo osigurati da su sve države članice na istom tragu u pogledu ostvarivanja tih ciljeva. Zato te pozivamo, Charles, da održiš raspravu čelnika o ovom važnom pitanju što je ranije moguće', poručili su Andrej Plenković, Sebastian Kurz, Janez Janša, Andrej Babiš, Bojko Borisov i Arturs Krišjānis Kariņš.
Zanimljivo, premijer Plenković jučer je, komentirajući navode kancelara Sebastiana Kurza da je Hrvatska među zemljama koje su oštećene u raspodjeli cjepiva, donekle relativizirao problem.
'Što se tiče formalnog procesa koji je napravljen između Komisije i farmaceutskih kompanija, onoga na što smo mi svi tim ugovorima pristali, a to je da neće biti paralelnih nabavljanja jer onda se ruši cijeli koncept. Da pojednostavnimo našim građanima, zamislite npr. Belgiju u kojoj se proizvode cjepiva, da kažu da sve što se tamo proizvede ostat će najprije tamo, pa kad se namirimo onda ćemo misliti o drugima u Europi. Taj koncept je od početka išao za tim da su svi državljani EU jednakopravni i da svi moraju dobiti mogućnost da sukladno narudžbama njihovih vlada dobiju cjepivo. Ono što je pravi problem je dinamika isporuke. A ove razlike najviše se odnose na to koje je cjepivo koja zemlja naručila. Ako je netko naručio više Pfizera, a on je brži i učinkovitiji u proizvodnji i dinamici, onda on dobiva proporcionalno više cjepiva. Ako primjerice neka od drugih kompanija ima neki problem u proizvodnom lancu, a baš ste od njih naručili više, onda na jedanput taj broj varira. Međutim, sve te razlike nisu u ovom trenutku prevelike. Naš je cilj da se ubrza ta isporuka, da pomognemo tim kompanijama u proizvodnom procesu, da se ostvari pravo partnerstvo i da što više naših sugrađana bude procijepljeno', rekao je Plenković.