Premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu u Saboru da štetu koju je interesima Hrvata u BiH napravio Zoran Milanović "neće isprati ni mostarske kiše", poručivši kako Milanović ne može privoljeti Bošnjake da pristanu na politički dogovor i kompromis o promjeni izbornog zakona.
Podsjetivši kako je Plenković prije dva mjeseca govorio da do kraja mandata neće smijeniti nikoga, a danas se doveo u situaciju da mu Nikola Grmoja kroji Vladu i udara tempo smjene ministara, Nino Raspudić (Klub zastupnika Mosta) upitao je dokle se došlo u izmjenama izbornog zakona u BiH, kako bi Hrvati mogli birati svoje predstavnike.
"Točno, da nije bilo aktivnosti DORH-a u vezi tri člana Vlade ne bi bilo nikakve rekonstrukcije, ali ja ne mogu odgovarati za stvari koje ljudi rade bez da mi kažu ili se dogode, a oni su tada bili nešto drugo u odnosu na ovo što jesu. Međutim, postoji načelo presumpcije nevinosti", odvratio je Plenković.
Vezano uz BiH poručio je kako štetu koju je interesima Hrvata u BiH napravio "karijes s Pantovčaka", kada je Bošnjacima rekao "prvo sapun a onda parfem", neće isprati ni mostarske kiše niti Nijagarini vodopadi.
Plenković je naglasio kako se na takav način ne može privoljeti Bošnjake da pristanu na politički dogovor i kompromis o promjeni izbornog zakona.
"Mi trpimo štetu od štetočine koja zastupa proruske stavove već mjesecima, naziva Ukrajince korumpiranima, on je vaš glavni partner, mecena i sponzor, a vi ste mu jatak u BiH", rekao je Plenković Raspudiću.
Poručio je da će "Milanović, Raspudić i male strančice koje imaju tri vijećnika", zagovarajući treći entitet Hrvate u BiH iz položaja majorizirane žrtve dovesti u položaj krivca odgovornog za blokadu institucija.
Iako je Miro Bulj (Most) u svom zastupničkom pitanju upozorio da će voda iz Cetine stanovnicima tog kraja poskupjeti pet puta jer će za 500 posto poskupjeti struja za pumpne stanice preko kojih dobivaju vodu, Plenković se vratio na temu položaja Hrvata u BiH.
Ustvrdio je kako nema Vlade koja se više založila za Hrvate u BiH od njegove i upitao Raspudića što su on i Milanović napravili za njih, te poručio da "neće njegovoj Vladi prišiti da je doprinijela pogoršanju položaju Hrvata u BiH.
To je izazvalo više replika, zbog čega su Bulj, Raspudić, Marija Selak Raspudić i Mario Kapulica dobili opomene.
Govoreći o mjerama borbe protiv inflacije Plenković je, na upit Domagoja Hajdukovića (Socijaldemokrati), kazao da država može učiniti puno, ali ne sve i pozvao na praćenje cijena kako se ne bi dopustilo da netko profitira na većoj marži. Očekuje da će se efekt inflacije ispuhati u drugoj polovici godine.
GLAS-ova Anka Mrak-Taritaš u zastupničkom pitanju upozorila je kako, iako je u Hrvatskoj pobačaj legalan, zbog liječnika koji imaju priziv savjesti postoje bolnice u kojima ga nije moguće obaviti.
Napominjući kako je pobačaj legalan, ali svaki liječnik ima pravo na priziv savjesti na to temeljno ljudsko pitanje, Plenković je rekao da nemaju mehanizam bilo kakve prisile na priziv savjesti. Kaže kako mu nije poznato da postoje zdravstvene ustanove u kojima nije moguće obaviti pobačaj, pa će to provjeriti.
"HDZ, kao stranka koja dijeli demokršćanske vrijednosti, neće nikome zabranjivati priziv savjesti", poručio je.