Donji dom talijanskog parlamenta donio je povijesni zakon o civilnom partnerstvu čime je Italija prestala biti posljednja zapadnoeuropska nacija koja nije dopuštala homoseksualne zajednice. Zakon je prihvaćen s 372 glasa prema 51 protiv i 99 suzdržanih u srijedu navečer
'Danas je za mnoge dan za slavlje', napisao je premijer Matteo Renzi na Facebooku ranije u srijedu.
Prije konačnog glasanja, vladi premijera Mattea Renzija donji dom je izglasao povjerenje, a da to glasanje nije prošlo Renzi bi morao odstupiti što je malo vjerojatno s obzirom na to da ima uvjerljivu većinu u parlamentu.
U veljači je prijedlog zakona o istospolnom civilnom partnerstvu odobrio i gornji dom, Senat.
Italija je bila posljednja od velikih zemalja zapadne Europe koja nije imala zakon o civilnom partnerstvu, kojemu se protive konzervativne oporbene stranke i Katolička crkva.
Nakon sinoćnjeg glasanja u parlamentu nekoliko stotina homoseksualnih aktivista slavilo je, dok je nekoliko konzervativnih političara reklo da će u četvrtak najaviti kampanju prikupljanja potpisa za referendum protiv tog zakona.
Nadbiskup Sicilije Michele Pennisi izrazio je neslaganje u intervjuu za dnevnik La Repubblica ustvrdivši da velik dio zemlje ne želi taj zakon i da je njegove nametanje 'oblik puzajućeg fašizma'.
Čelnik tvrdolinijske Sjeverne lige Matteo Salvini pozvao je gradonačelnike svoje stranke da bojkotiraju zakon, a kandidat desnog centra na lokalnim izborima u Rimu 5. lipnja Alfio Marchini rekao je da će odbiti sklapati homoseksualna civilna partnerstva.
Zakonom o civilnom partnerstvu osoba istog spola tim se zajednicama daju slična prava kao i vjenčanim parovima u nasljeđivanju, stanovanju, mirovini, pravo na posjete u bolnicama, moralnu i materijalnu recipročnu obvezu pomaganja partnera, boravišnu dozvolu za partnera koji je strani državljanin, mogućnost uzimanja prezimena partnera. U zakon ipak nije ugrađeno pravo partnera na posvojenje djece istospolnog partnera, čime je razočarana gay zajednica.