Postupak izvanredne uprave u Agrokoru i dalje se odvija u dobrom smjeru te su stvoreni uvjeti da se izvanredna uprava sada usredotoči na pripremu podloge i izradu nacrta nagodbe o kojoj će odluku donijeti vjerovnici, zaključilo je u četvrtak Savjetodavno tijelo u postupku izvanredne uprave u Agrokoru
Taj se zaključak iznosi u priopćenju Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta u kojemu je u četvrtak održana četvrta sjednica Savjetodavnog tijela u postupku izvanredne uprave u trgovačkom društvu Agrokor d.d.
Kako se navodi u priopćenju, članovi Savjetodavnog tijela su na zahtjev potpredsjednice Vlade Republike Hrvatske i ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta Martine Dalić raspravljali o mjesečnom izvješću izvanredne uprave Agrokora za razdoblje od 11. listopada do 10. studenoga s planom održivosti, o financijskim izvješćima koje je za Agrokor revidirala revizorska kuća PricewaterhosuseCoopers (Pwc) te o prijavljenim tražbinama.
Na sjednici se raspravljalo i o trenutnom gospodarskom i financijskom stanju u Agrokoru kao i o provedbi svih mjera izvanredne uprave.
"Članovi Savjetodavnog tijela složili su se kako je, zahvaljujući primjeni Zakona o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, u Agrokoru postignuto otklanjanje sistemskog rizika mogućeg nekontroliranog kraha ove velike kompanije po ukupno gospodarstvo, održana stabilnost poslovanja i sačuvana radna mjesta.
Zaključak članova Savjetodavnog tijela, na temelju prezentiranih podataka, je da se postupak izvanredne uprave i dalje odvija u dobrom smjeru te su stvoreni uvjeti da se izvanredna uprava sada usredotoči na pripremu podloge i izradu nacrta nagodbe o kojoj će odluku donijeti vjerovnici", navodi se u priopćenju Ministarstva gospodarstva.
Inače, imenovanje i sastav te prava i dužnosti Savjetodavnog tijela regulirana su Zakonom o postupku izvanredne uprave, prema kojemu članove tog tijela imenuje čelnik Ministarstva gospodarstva, a ima pet članova od kojih je jedan predstavnik radnika.
Savjetodavno tijelo daje mišljenje o odlukama i radnjama izvanrednog povjerenika u slučajevima predviđenim Zakonom, na zahtjev Ministarstva ili suda. Savjetodavno tijelo je dužno dostaviti Ministarstvu i sudu svoje mišljenje u roku od 10 dana od kada je zahtjev dostavljen predsjedniku savjetodavnog tijela, osim u hitnim slučajevima kada je rok za dostavu mišljenja tri dana, predviđa Zakon, koji također regulira da se stavovi i mišljenja savjetodavnog tijela donose većinom glasova prisutnih članova.