Spasio je Washington Post od ponora 2013., a sada donio kontroverznu odluku koja je u par dana otjerala 200.000 pretplatnika. Po prvi put u više od 30 godina vlasnik jednog od najuglednijih američkih medija – milijarder Jeff Bezos - odlučio je da njegove novine neće podržati niti jednog kandidata, i to svega 11 dana uoči izbora
Navodno je uvodnik u kojem se izražava podrška Kamali Harris već bio napisan i samo je čekao 'konačni pečat', a onda je uslijedio šok.
'Kukavičluk, beskičmenjaštvo, ubojstvo demokracije', tako su mnogi opisali odluku milijardera Jeffa Bezosa, vlasnika Amazona, da ugledni Washington Post u njegovu vlasništvu neće podržati niti jednog kandidata na predsjedničkim izborima prvi put u nekoliko desetljeća. Za 200.000 pretplatnika novina (osam posto njihovih pretplata) bila je to kap koja je prelila čašu. A uslijedili su i otkazi niza kolumnista.
Do odluke je došlo samo nekoliko dana nakon što je Patrick Soon-Shiong, vlasnik Los Angeles Timesa, spriječio namjeru novina da podrže Harris, što je dovelo do ostavki troje članova uredništva.
Sad se naveliko spekulira o tome zašto je Bezos odlučio na takav presedan nepuna dva tjedna prije samih izbora u SAD-u.
I dok Bezos kaže da time želi spriječiti pristranost, The Wall Street Journal doznaje da je odluka o napuštanju dugogodišnje tradicije donesena istog dana kad je održan sastanak Donalda Trumpa i predstavnika Bezosove tvrtke Blue Origin, što je dodatno dovelo u pitanje Bezosove namjere i razloge.
'Glavni lobist' Amazona
Neki tako kažu da je Bezos u strahu od potencijalne odmazde Trumpa ako pobijedi na izborima, a neki da je sklopio dogovor s njim. Valja naglasiti i da su tijekom prethodnog Trumpova mandata on i Bezos bili na ratnoj nozi.
Trump je svojedobno Post nazvao 'lažnim vijestima' i odbacio novine kao 'glavnog lobista' Amazona, dok je Bezos 2019. optužio Trumpovu administraciju da mu je uskratila potporu od 10 milijardi dolara za njegov cloud-computing projekt. 'Demokracija umire u tami' - bio je to slogan Washington Posta za vrijeme Trumpova mandata, u kojem je svoje prste imao i sam Bezos.
Američki medijski okoliš inače podrazumijeva jasno davanje podrške nekome od kandidata bez pretenzija na neutralnost, ali je u kontekstu ovih izbora neodređivanje Washington Posta prešutno određivanje u korist Trumpa, smatra politički analitičar Višeslav Raos.
Raos ističe kako je ponašanje američkih birača u puno je većoj mjeri određeno ekonomskim glasovanjem, nego što je to u Hrvatskoj.
'Američki birači procjenjuju rad neke predsjedničke administracije na temelju postotka zaposlenih/nezaposlenih, gospodarskog rasta te rasta cijena. U tom kontekstu veliki poduzetnici, poput Bezosa, koji ima i udjela u medijskom biznisu, ne žele dati podršku dosadašnjoj administraciji (Biden-Harris, tj. sada kandidatskom paru Harris-Walz) jer ih percipiraju kao odgovorne za visoku inflaciju te sklone pretjeranom reguliranju', kaže on.
'S obzirom na to da je Post u vrijednosnom smislu bliži demokratima nego Trumpu, ne želi se niti jasno odrediti, premda je u kontekstu ovih izbora neodređivanje Washington Posta prešutno određivanje u korist Trumpa', zaključno će Raos.