Katalonska vlada reagirala je na današnju presudu španjolskog Vrhovnog suda separatističkim političarima i aktivistima iz te autonomne španjolske pokrajine, poručujući da zatvorske kazne predstavljaju povijesnu grešku koja će samo pogoršati problem. Sud je osudio devetero katalonskih separatista na zatvorske kazne između devet i 13 godina zbog njihove uloge u neuspješnom pokušaju za uspostavu neovisnosti Katalonije 2017. godine, dok je ostalih troje optuženika proglašeno krivima samo za neposluh i nisu osuđeni na zatvor
Svi optuženici oslobođeni su najstrože optužbe, za pobunu. Bivši zamjenik katalonskog čelnika Oriol Junqueras dobio je najveću zatvorsku kaznu u trajanju od 13 godina, a na zatvorske kazne osuđeni su i bivši članovi katalonske vlade Jordi Turull, Raül Romeva, Dolors Bassa, Joaquim Forn, te Josep Rull; bivša predsjednica Parlamenta Katalonije Carme Forcadell, te vođe civilnih pokreta Jordi Cuixart i Jordi Sánchez.
U ime katalonska vlade odmah je reagirao ministar vanjskih poslova Alfred Bosch.
'Ovdje je riječ o političkim mjerama, o suđenju pojedincima isključivo i samo radi njihovih političkih ideja. Zatvorske kazne nametnute katalonskim vođama predstavljaju povijesnu grešku koja, umjesto da rješava problem ga samo pogoršava', upozorio je Bosch.
Predsjednik španjolske vlade, Pedro Sánchez, nije ni na koji način pokušao riješiti situaciju putem dijaloga, što je vidljivo primjenom kazne od strane Ureda španjolskog Državnog Odvjetnika i Glavnog državnog tužitelja, poručio je nadalje ministar vanjskih poslova Katalonije.
'Umjesto prijedloga rješenja, presuda protiv ovih političkih zatvorenika izmješta sukob na europsku razinu i na područje djelovanja međunarodnih sudova. Međunarodna zajednica mora zauzeti aktivnu ulogu u rješenju problema između Katalonije i Španjolske. Nitko ne smije šutjeti pred ovim kršenjem temeljnih ljudskih prava', priopćio je Bosch.
Zaključno, naveo je da vlada Katalonije oduvijek zauzima stav da se ovaj sukob ne može riješiti daljnjim sukobom i poziva na međunarodni dijalog i demokratsko rješenje.
Na kocki je mnogo toga, kako za Španjolsku, tako i za njezinu najbogatiju regiju na suđenju koje je privuklo svjetsku pozornost, pokrenulo najveću španjolsku političku krizu u desetljećima i poljuljalo financijska tržišta.
Među glavnim pitanjima je kako će separatisti reagirati na presude, hoće li se održati obećanje o mirnim prosvjedima i koliko će se narušiti ugled Španjolske i separatističkog pokreta.
I vlada i separatisti su uoči presude objavili snimke na društvenim mrežama.
Separatisti kažu da ništa pogrešno nisu učinili i da je suđenje bilo političke prirode, dok vlada tvrdi da je zakon strogo poštovan.
'Jedina presuda koju ćemo prihvatiti je ona oslobađajuća', rekao je bivši katalonski čelnik Carles Puigdemont.
U videu koji je objavila vlada je nekoliko ministara koji brane španjolski demokratski sustav.
Premijer Pedro Sanchez tvitao je uz objavljeni video kako je Španjolska jedna od 'najslobodnijih i najsigurnijih' zemalja u svijetu.