Sjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa počela je u 10 sati, a na dnevnom redu je nekoliko zanimljivih predmeta - oni predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i Martine Dalić te Milana Bandića. U slučaju predsjednice Povjerenstvo je odlučilo ne pokrenuti postupak, no u slučaju Martine Dalić i afere Hotmail, kao i u Bandićevu slučaju, postupak je pokrenut
Predsjednica Povjerenstva Nataša Novaković predložila je da se ne pokrene postupak protiv Kolinde Grabar Kitarović vezano uz slučaj puta u SAD, a izvjestiteljica Aleksandra Jozić Ileković da se pokrene postupak protiv bivše potpredsjednice Vlade i bivše ministrice gospodarstva Martine Dalić zbog afere Hotmail, prenosi N1.
Jozić Ileković: Predlažem pokretanje postupka protiv Martine Dalić
Povjerenstvo je odlučivalo o pokretanju ili nepokretanju postupka protiv bivše ministrice u slučaju koje je predmet otvoren prošli tjedan, nakon što je u javnost izašla korespondencija sada već bivše potpredsjednice Vlade i bivše ministrice gospodarstva Martine Dalić s grupom koja je radila na lex Agrokoru te prijave koju je zaprimilo. Izvjestiteljica u predmetu Dalić Aleksandra Jozić Ileković podsjetila je da je Povjerenstvo zaprimilo neanonimnu prijavu u kojoj se, između ostalog, tvrdi da je Dalić dovela u pitanje savjesno i nepristrano ponašanje te da je Republika Hrvatska dovedena u negativan kontekst, a Dalić se dovela u odnos ovisnosti prema odvjetnicima koji su učinili vrlo vrijednu uslugu.
Podsjetila je i na mailove objavljene na portalu Index te na izjavu Martine Dalić na sjednici saborskog Odbora za gospodarstvo da je njezina veza sa Šavorićem - nikakva.
'Na temelju saznanja koja sam vam pokušala izložiti proizlazi da je neformalna radna skupina predvođena Martinom Dalić bez prethodnog postupka ili imenovanja formalne radne skupine izradila Zakon o izvanrednoj upravi, čime je odstupila od propisane procedure', rekla je Jozić Ileković, dodavši kako možemo reći da Dalić nije nastupala vjerodostojno jer je tvrdila da s odvjetnikom Šavorićem nema apsolutno nikakve veze, a nije postupala vjerodostojno ni kada je rekla da je sama radila zakon, da je glavni autor i da su sve odredbe pisane po njezinim riječima.
'Postupajući na takav način i prenoseći poslove tijela državne uprave na neformalnu radnu skupinu za čija imena i reference javnost nije znala, rad dužnosnice bio je netransparentan. Na takav način nije postupala savjesno i nepristrano. Nije čuvala vlastitu vjerodostojnost. Nije uspjela sačuvati povjerenje građana', rečeno je na sjednici.
Član Povjerenstva Davorin Ivanjek rekao je da se predmet treba preispitivati kroz nekoliko elemenata, istaknuvši da je zakon rađen netransparentno i podsjetivši da je Dalić više puta odbila reći tko je sudjelovao u njegovoj izradi.
'Sve skupa stvara percepciju u javnosti da je tu osim ostvarivanja javnih interesa moguće ostvarivanje drugih interesa, prije svega financijskih i imovinskih, i zbog svega toga smatram da su to elementi preispitivanja postupanja dužnosnice u konkretnoj situaciji', rekao je Ivanjek.
Aleksandra Jozić Ileković predložila je zaključak da je Dalić počinila moguću povredu članka Zakona o sprečavanju sukoba interesa, a Ivanjek je ukazao na to da je izuzetno bitno je li Dalić kao ministrica gospodarstva davala suglasnost za odabir savjetnika koji su prethodno bili u radnoj skupini. Povjerenstvo u prijedlogu odluke, između ostalog, traži da se utvrdi postojanje interesne povezanosti bivše potpredsjednice Vlade sa skupinom Borg.
Povjerenstvo je odlučilo pokrenuti postupak i protiv zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića koji je u ime gradas potpisao ugovor o zakupu prostora u vlasništvu člana stranke Bandić Milan 365 - Stranka rada i solidarnosti, kao i zbog 62 putovanja avionom u Rim na trošak grada tijekom kojih se nije ni sa kim sastajao.