Danima su Donald Trump i njegov tim iz Bijele kuće ustrajno tvrdili da su potpuno predani svojoj odluci o uvođenju sveobuhvatnih recipročnih carina na robu iz desetaka zemalja. Čak su ismijavali izvješće objavljeno u utorak, prema kojem predsjednik razmatra 90-dnevnu pauzu, a ta je vijest nakratko potaknula skok na burzama. No sada je ta pauza u podizanju carinskih stopa – uz nekoliko važnih iznimaka – postala stvarnost
Preustroj globalnog ekonomskog poretka zasad je zaustavljen, a Trumpovo obećanje o zlatnom dobu američke proizvodnje morat će pričekati, piše BBC.
Iz Bijele kuće tvrde da je povećanje carina, a potom pritisak na gumb za pauzu, cijelo vrijeme bio plan prije ulaska u pregovore s pojedinim zemljama.
'S nama je kontaktiralo više od 75 zemalja, a pretpostavljam da će ih nakon današnjeg dana biti još više', izjavio je ministar financija Scott Bessent novinarima nedugo nakon objave.
Umjetnost pregovaranja ili povlačenje?
Ova promjena stajališta Bijele kuće, naravno, ne iznenađuje. Teško je zanemariti paniku među ulagačima, pad vrijednosti državnih obveznica i sve glasnije kritike republikanskih dužnosnika, kao i rastuće nezadovoljstvo javnosti, koji su prethodili ovoj objavi.
Stoga se postavlja pitanje: je li riječ o strateškom povlačenju pred neočekivanim otporom ili o još jednom primjeru Trumpove pregovaračke strategije iz njegove čuvene 'umjetnosti sklapanja dogovora'?
Nije prošlo dugo prije nego što su se njegovi suradnici – mnogi od onih koji su tvrdili da on nikada neće popustiti – okupili da bi slavili predsjednikov potez. Njegov savjetnik za područje trgovine Peter Navarro izjavio je da se situacija s carinama 'odvila točno onako kako je trebala'.
'Očito vam je promaklo ono što predsjednik Trump zapravo radi', rekla je glasnogovornica Karoline Leavitt okupljenim novinarima. 'Cijeli svijet zove Sjedinjene Američke Države.'
No kad je riječ o detaljima suspenzije carina iz Trumpove objave na njegovoj platformi Truth Social, Bijela kuća bila je manje jasna. Odnosi li se odgoda viših carina na Europsku uniju? Jesu li Meksiko i Kanada, koji su prvotno bili pošteđeni osnovnih carina od 10 posto, sada ipak uključeni? Jesu li ciljani sektori također pogođeni?
Na kraju je Bijela kuća ipak ponudila neka pojašnjenja, ali prethodno su američki trgovinski partneri satima pokušavali razabrati informacije iz Trumpovih objava na Truth Socialu i odgovora na pitanja koja su novinari izvikivali tijekom novinarske konferencije.
Trump mijenja smjer?
U srijedu poslijepodne Trump je priznao da tržišta 'izgledaju prilično turobno' i da su 'ljudi počeli osjećati mučninu', što je refleksija koja potkopava prkos koji je pokazivao prethodnog tjedna i možda otkriva stvarni razlog promjene smjera.
Ranije toga dana Trump je pozivao javnost da 'ostane hladne glave' i obećavao da će se 'sve srediti'. A u ponedjeljak je napao paničare, ocijenivši ih kao 'slabe i glupe ljude' koji nisu imali strpljenja za njegove napore. Ipak, na kraju je upravo Trump bio taj koji je dramatično promijenio smjer.
Unatoč svemu, inzistirao je na tome da je najava carina bila nužna i da su svi ovi gospodarski potresi tek odraz bolesti koja je predugo tinjala u američkom gospodarstvu.
S druge strane, demokrati su prikazali znatno manje optimističnu sliku. Čelnik senatske manjine Chuck Schumer optužio je Trumpa da 'vlada kaosom'. 'On se koleba i povlači – i to je dobra stvar', rekao je Schumer.
Na kraju krajeva, misaoni proces koji je doveo do nove Trumpove odluke možda i nije toliko važan.
SAD u zaokretu
Činjenica je da se Sjedinjene Američke Države sada ponašaju znatno popustljivije – ili barem razumnije – prema državama koje su prethodno bile mete njihove trgovinske odmazde. Iako Trump i dalje najavljuje carine od 10 posto, što bi još nedavno predstavljalo veliku vijest samo po sebi, ovaj zaokret dovoljan je da se tržišta oporave.
Američki predsjednik sada preusmjerava fokus na trgovinski rat s Kinom te ju je pogodio carinama od 125 posto. Taj potez imat će globalne gospodarske posljedice, ali u većoj je mjeri usklađen s recentnom američkom vanjskom politikom – uključujući onu bivšeg predsjednika Joea Bidena – koja teži ograničavanju kineskih ambicija.
Veliko je pitanje, međutim, hoće li Trumpove akcije u proteklom tjednu – kojima je uzdrmao saveznike i zaprijetio globalnom poretku – otežati provedbu takve strategije.
A za 90 dana, kada istekne pauza u uvođenju carina, ovotjedna gospodarska drama i neizvjesnost mogle bi se ponoviti – ili tek tada doista započeti.