strogo zaštićena

Prava rijetkost: Pronađena živa periska u Istri

19.06.2023 u 10:54

Bionic
Reading

Iako su pred izumiranjem, Aquarium Pula objavio je na Facebook profilu da je u moru kod Banjole u Istri pronađena živa periska.

'U utorak (13.6.), naši suradnici iz Austrije Felix Hops i Sabine M. Probst iz DiveDickt-a su tijekom ronjenja na 17 m dubine uočili juvenilnu živu perisku kraj Bumbišta (Banjole). U suradnjom s PMF-om i stručnjacima iz Španjolske još će se točno utvrditi kojoj vrsti pripada jedinka. Pretpostavlja se da se radi o Pinni nobilis ili Atrini fragilis', poručili su iz Aquariuma Pula na Facebooku.

Žive periske prava su rijetkost u Jadranu. Na području cijelog Sredozemnog mora, pa tako i u Jadranskom moru, populacije školjkaša plemenite periske (Pinna nobilis) zahvaćene su smrtonosnom zarazom koja je poprimila pandemijske razmjere i uzrokovala masovne pomore. Smrtnost je na mnogim lokacijama i 100 posto, a zbog drastičnog pada brojnosti populacije, plemenita periska je u razdoblju od samo godine dana dobila status kritično ugrožene vrste te je dovedena na rub izumiranja, upozorili su lani iz Ministarstva gospodarstva.

Ministarstvo od 2020. provodi akciju 'Jeste li vidjeli plemenitu perisku?' kojom poziva javnost da dojavi lokacije na kojima su opažene žive jedinke plemenite periske. Akcija je aktualna kroz cijelu godinu, no njen značaj najviše dolazi do izražaja u ljetnim mjesecima kada je povećana mogućnost uočavanja morskih organizama u njihovom prirodnom staništu.

Tako je u 2021. kroz akciju Jeste li vidjeli plemenitu perisku?, zaprimljeno 336 dojava o opažanjima plemenite periske, a utvrđeno je 17 živih jedinki na različitim lokacijama duž Jadrana, od kojih se njih 6 zaštitilo zaštitnim kavezom s ciljem smanjenja mogućnosti mehaničkih oštećenja i negativnog ljudskog utjecaja. U 2022. ta brojka je bila ipak nešto manja jer je dio jedinki nažalost ipak podlegao zarazi, te je sredinom godine potvrđeno 11 živih jedinki. No već s početkom toplijih mjeseci i povećanjem broja dojava veća je vjerojatnost pronalaska novih živih jedinki.

Sve informacije o opažanjima plemenite periske mogu se dojaviti na adresu vrste@mingor.hr ili putem online obrasca za dojavljivanje kojem se može pristupiti putem ove poveznice na mrežnim stranicama Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.  

Zaprimljene dojave mogu se pregledati na Bioportalu (http://www.bioportal.hr/gis/) gdje su dostupni i podaci o utvrđenim lokacijama plemenitih periski dosad prikupljeni u suradnji sa znanstveno-stručnom zajednicom te zainteresiranom javnošću.  

Plemenita periska je endem Sredozemnog mora te je rasprostranjena u cijelom Jadranskom moru i najčešće se može pronaći između 2 i 30 metara dubine. Kako se radi o najvećem sredozemnom školjkašu koji može narasti i do 120 cm, jedan je od atraktivnijih školjkaša hrvatskog podmorja zbog čega je i pod dodatnim pritiskom krivolova. Plemenita periska je strogo zaštićena vrsta i svako uznemiravanje te namjerno vađenje živih ili uginulih jedinki (praznih ljuštura) je zabranjeno.