u omanu

Pregovori s Iranom nastavljeni: 'Ako su Amerikanci također ozbiljni, postoji temelj za sporazum'

26.04.2025 u 12:38

Bionic
Reading

Iran i Sjedinjene Američke Države su započele treći krug nuklearnih pregovora u subotu u zaljevskoj državi Oman

Iranski šef diplomacije Abas Arakči i posebni američki izaslanik Steve Witkoff održavaju političke razgovore na visokoj razini u omanskom glavnom gradu Muscatu.

Istovremeno, tehničke pregovore vodi Michael Anton, čelnik odjela State Departmenta za planiranje politika.

"Mi smo ozbiljni. Ako su Amerikanci također ozbiljni, postoji temelj za sporazum", rekao je Arakči prije putovanja u Muscat.

Kazao je da je Teheran spreman potpisati privremeni sporazum radi ubrzanja pregovaračkog procesa i obećao je SAD-u ulaganja u vrijednosti više milijardi dolara u Iranu ako se sporazum ostvari.

Teheran promijenio obveze dogovorene za vrijeme Obame

Prema američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, glavni cilj pregovora je spriječiti da Teheran razvije nuklearnu bombu. Propadnu li pregovori, zaprijetio je Iranu vojnim djelovanjem. Nakon drugog kruga pregovora u Rimu prošlog vikenda, stručnjaci očekuju da će se ovaj krug primarno usredotočiti na pitanje iranskog obogaćivanja uranija.

Prema povijesnom nuklearnom sporazumu, dogovoreno tijekom administracije bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame 2015., Iranu je dozvoljena maksimalna razina obogaćivanja od 3,67 posto i skladištenje do 300 kilograma uranija.

Nakon što je Trump u svom prvom mandatu povukao SAD iz sporazuma 2018. Teheran je također napustio svoje obveze. Obogaćivanje je povećano na 60 posto, a zalihe sada iznose preko 8000 kilograma.

Iran tvrdi da ne nastoji razviti nuklearno oružje, no odbija posve odustati od tehnologije za civilne svrhe. Međutim, u proteklim danima je bilo naznaka iranskih ustupaka, prema promatračima.

Iran traži dizanje sankcija

Teheran je objavio da je spreman vratiti se na tehničke uvjete iz 2015. i ponovo aktivirati kamere Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u svojim nuklearnim postrojenjima.

Iran zauzvrat traži ukidanje američkih sankcija, koje su zemlju bacile u tešku financijsku krizu.

Teheran želi nastaviti izvoziti naftu, svoj najvažniji izvor prihoda, i osigurati oslobađanje zamrznute imovine u inozemstvu, čija procijenjena vrijednost iznosi preko 100 milijardi dolara.