kontradiktorne poruke

Što dosad znamo o pregovorima SAD-a i Irana? Trump je jasno dao do znanja što želi

24.04.2025 u 18:01

Bionic
Reading

Drugi krug pregovora između Irana i Sjedinjenih Američkih Država o iranskom nuklearnom programu završen je u subotu, pri čemu su obje strane naznačile napredak

Delegacije obiju zemalja sastale su se u Rimu na pregovorima nakon prvog kruga održanog prošlog vikenda u Omanu. Zaljevska arapska država posredovala je u oba kruga razgovora, uključujući treći krug na visokoj razini, a za koji se očekuje da će održati ove subote.

Trumpova administracija izrazila je optimizam nakon najnovijih pregovora, ističući da je postignut 'vrlo dobar napredak' te da su se strane 'dogovorile ponovno sastati' sljedeći tjedan.

'Danas, u Rimu, tijekom više od četiri sata našeg drugog kruga pregovora, ostvarili smo vrlo dobar napredak u našim izravnim i neizravnim razgovorima', rekao je visoki dužnosnik administracije za CNN.

Optimizam je u zraku

Iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči također je dao naslutiti da su pregovori bili pozitivni.

'Mogu reći da se stvari kreću naprijed. Postigli smo bolje razumijevanje i dogovor o nekim načelima i ciljevima tijekom ovih pregovora u Rimu', izjavio je.

Predsjednik Donald Trump zaprijetio je da će SAD, uz pomoć Izraela, izvesti vojne udare na iranska nuklearna postrojenja ako Teheran ne postigne dogovor. No članovi njegove administracije proteklog tjedna mijenjali su stavove, kolebajući se između maksimalističkih zahtjeva koje je Iran proglasio 'crvenim linijama' i pomirljivijeg pristupa.

Iran pristao na ograničenje u zamjenu za uklanjanje sankcija

Nuklearni sporazum između Irana i svjetskih sila, uključujući SAD, postignut je već 2015. godine, a Iranci su pristali ograničiti svoj nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija.

Međutim spomenuti je sporazum 2018. godine napustio predsjednik Trump tijekom svog prvog mandata. Iran je odgovorio nastavkom nuklearnih aktivnosti i do sada je unaprijedio svoj program obogaćivanja uranija do 60 posto čistoće, što je blizu otprilike 90 posto razine potrebne za atomsko oružje. Iran inzistira na tome da je njegov nuklearni program mirnodopski.

Prošlog mjeseca Trump je poslao pismo iranskom vrhovnom vođi, ajatolahu Aliju Hameneiju, s prijedlogom za pregovore o novom nuklearnom sporazumu, jasno dajući do znanja da Iran ima rok od dva mjeseca za postizanje dogovora, rekao je izvor upoznat sa sadržajem tog pisma za CNN.

Nekoliko dana kasnije iranski predsjednik Masud Pezeškian rekao je da odbacuju izravne pregovore sa SAD-om. Međutim ostavio je otvorenom mogućnost neizravnih pregovora s Washingtonom, uz posredovanje Omana.

Ciljevi i problemi sporazuma

Trump je izjavio da sporazum koji traži s Iranom neće biti sličan onome iz 2015., sklopljenom za vrijeme Obamine administracije.

'Bit će drugačiji i možda puno snažniji', rekao je američki predsjednik.

Međutim komentari američkog izaslanika za Bliski istok, Stevea Witkoffa, upućuju na nešto drugo.

Iran je u posljednjim tjednima glasno izrazio zabrinutost zbog sklapanja sporazuma s Trumpom, za kojeg tvrde da ima povijest odustajanja od postignutih dogovora. Iranci se također protive svakom sporazumu koji bi u potpunosti razmontirao njihov nuklearni program, umjesto da ga ograniči isključivo za civilne svrhe, kao što je bilo predviđeno dogovorom iz 2015.

Taj je sporazum formalno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan djelovanja (JCPOA) i osigurao je pomoću više mehanizama to da iranski nuklearni program ostane isključivo mirnodopski. No proturječne izjave američkih dužnosnika prije i nakon prvog sastanka na visokoj razini 12. travnja samo su zakomplicirale situaciju.

Američko mijenjanje stajališta komplicira dogovor

Witkoff je rekao da će se pregovori s Iranom fokusirati na verifikaciju nuklearnog programa te zemlje, ali nije ponovio zahtjev za potpunim ukidanjem programa, što su ranije tvrdili drugi američki dužnosnici. Drugim riječima, to je naznaka sporazuma sličnog onome iz Obamina razdoblja.

'Razgovor s Irancima bit će o dvije ključne točke', rekao je Witkoff za Fox News 14. travnja. Prva je verifikacija obogaćivanja uranija, 'a na kraju i verifikacija oružane komponente, što uključuje projektile, tipove projektila koje posjeduju i mehanizme za detonaciju bombe.'

Međutim Witkoff je već sljedeći dan promijenio stav u objavi na mreži X, rekavši da bi svaki konačni sporazum s Iranom zahtijevao da 'zaustavi i eliminira svoj program obogaćivanja i nuklearnog naoružanja'.

Drugi dužnosnici bili su još oštriji u svojim očekivanjima od Irana. Dan nakon što je Witkoff započeo uglavnom neizravne pregovore s iranskim izaslanicima u Omanu, američki ministar obrane Pete Hegseth pozvao je Teheran da u potpunosti razmontira svoj nuklearni program.

'Irane, dođi za stol, pregovaraj, potpuno ukini svoje nuklearne kapacitete', rekao je za Fox News.

Iranski dužnosnici takav su prijedlog odbacili kao neprihvatljiv, optužujući SAD da koristi to kao izgovor za slabljenje i konačno rušenje Islamske Republike. Teheran, po UN-ovim sporazumima, ima pravo na civilni nuklearni program. Međutim UN-ova agencija za atomsku energiju (IAEA) upozorila je da ubrzavaju obogaćivanje uranija do alarmantnih razina.

Iran optužio Bijelu kuću za kontradiktorne poruke

U tjednu nakon prvog sastanka na visokoj razini Iran je naglasio svoje pravo na obogaćivanje uranija i optužio Trumpovu administraciju za kontradiktorne poruke.

'Iranski program obogaćivanja je stvaran i legitiman te smo spremni graditi povjerenje oko mogućih zabrinutosti, ali pitanje obogaćivanja nije predmet pregovora', rekao je Aragči novinarima, prenijela je državna televizija Press TV.

Glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Ismail Bakei dodao je na mreži X da su promjenjivi američki stavovi poput 'profesionalnog prekršaja i nepoštenog poteza u nogometu'.

'U diplomaciji takva kolebanja (koja guraju jastrebovi, a koji ne razumiju logiku/umijeće zdravog razuma u sklapanju dogovora) mogu lako uništiti sve napore', napisao je. 'To se može protumačiti kao nedostatak ozbiljnosti, a kamoli dobre volje… Još uvijek testiramo teren.'

U subotu se nastavljaju pregovori

Treći krug pregovora na visokoj razini održat će se u subotu, prema riječima glasnogovornika iranskog ministarstva vanjskih poslova. Ministarstvo vanjskih poslova Omana potvrdilo je pak da će se sastanak održati u glavnom gradu Muscatu. Omanski ministar vanjskih poslova Badr bin Hamad al Busaidi, koji posreduje u pregovorima, nazvao ih je 'iznimno konstruktivnima' i rekao da 'dobivaju zamah'.

'Sada je čak i ono nevjerojatno postalo moguće', napisao je na mreži X.

Iranski dužnosnici rekli su da će se tehnički stručnjaci početi sastajati u Omanu u srijedu prije trećeg kruga pregovora u subotu. No američki izvori upoznati sa situacijom rekli su da će se i politički i tehnički sastanci održati u subotu, barem za sada. Planovi su još uvijek promjenjivi, rekli su brojni izvori. U međuvremenu će iranski ministar vanjskih poslova Aragči ovaj tjedan otputovati u Peking na razgovore s kineskim dužnosnicima.

Izrael teži 'libijskom modelu'

Izrael je jedan od najglasnijih zagovaratelja potpunog razmontiranja iranskog nuklearnog programa tako da ta zemlja nikada ne može doći do nuklearne bombe.

Izvori upoznati s tim pitanjem ranije su rekli za CNN da vijesti o američko-iranskim pregovorima 'sigurno nisu' po volji Izraela i još nije jasno je li Netanyahu unaprijed obaviješten o njima niti je li konzultiran.

On je zagovarao nuklearni sporazum između SAD-a i Irana po uzoru na libijski model, prema kojem je 2003. sjevernoafrička država demontirala svoj nuklearni program u nadi da će time započeti novu eru odnosa sa SAD-om poslije dvadesetogodišnjeg naftnog embarga uvedenog režimu Moamara Gadafija.

Nakon što se odrekla nuklearnog programa, u Libiji je počeo građanski rat ustankom iz 2011., a podržao ga je NATO i doveo je do rušenja Gadafijeva režima i njegove smrti. Iranski su dužnosnici dugo upozoravali da bi sličan sporazum bio odbijen već u startu.

Što kaže arapski svijet?

Za razliku od 2015., kada su zaljevske arapske države bile nezadovoljne sporazumom koji su javno podržale, iranski susjedi sada više podupiru napore da se postigne novi dogovor sa SAD-om.

Ovaj put igraju aktivniju ulogu, a Iran ih redovito informira o napretku pregovora. Iranski ministar vanjskih poslova razgovarao je sa svojim kolegama u nekoliko arapskih prijestolnica kako bi ih izvijestio o tijeku razgovora.

Ujedinjeni Arapski Emirati odigrali su ključnu ulogu kao posrednici prije početka pregovora, poslavši pismo u ime Trumpove administracije kojim su pozvali Iran da započne razgovarati. Saudijska Arabija, čiju su naftnu infrastrukturu nekoć napadale milicije koje podržava Iran, ponudila se da posreduje između Trumpove administracije i Teherana s ciljem postizanja novog sporazuma.

'Ulazimo u novu eru odnosa posjetom saudijskog ministra obrane', rekao je iranski veleposlanik u Saudijskoj Arabiji, Alireza Enajati.