Štrajk javnih službi i dalje prijeti, a daljnji razvoj situacije ovisit će o uspješnosti pregovora i volji za kompromisom. U sinoćnjem Otvorenom raspravljalo se o tome hoće li biti štrajka i je li on zakonski utemeljen. Može li doći do paralize u radu škola, bolnica, i sustava socijalne skrbi? Ova pitanja su otvorila i širu raspravu – prati li rast plaća stvarni porast troškova i postoje li značajne razlike u povećanju plaća između javnog i privatnog sektora?
Podsjetimo, sindikati javnih službi odbacili su Vladinu ponudu povećanja osnovice plaća za iduću godinu od pet posto, inzistirajući na osampostotnom povećanju. Dodatno, zahtijevaju i isplatu naknade za topli obrok u iznosu od 50 eura. U isto vrijeme, sindikati državnih službi prihvatili su ponudu Vlade.
'Nismo pristali isprve'
Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske, objasnio je razloge prihvaćanja Vladine ponude s aspekta sindikata državnih službi.
"Nismo na vladin prijedlog pristali baš iz prve. Pregovori su ponekad i mukotrpni, ali se vode na dobrobit članova. Pristali smo jer to ne smatramo porazom, nego temeljem za daljnja poboljšanja u svim državnim tijelima, izjavio je Jagić.
Naveo konkretne promjene koje su dogovorene: povećanje osnovice za tri posto u ožujku 2025. godine, dodatak od dva posto u listopadu iste godine, jubilarnu nagradu u iznosu od 300 eura te otpremnine za mirovinu koje sada iznose dvostruki iznos osnovice.
Posebno je istaknuo povećanje naknade za noćni rad s 40 na 50 posto, koje će stupiti na snagu u siječnju 2025. godine. Iako naknada za topli obrok nije bila predmet trenutnih pregovora, Jagić je naglasio kako će se ta tema ponovno otvoriti na proljeće kako bi se dodatno unaprijedila materijalna prava.
Stipić: Radnici u obrazovanju najlošije su prošli
Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod, osvrnuo se na razloge zbog kojih sindikati javnih službi nisu prihvatili Vladinu ponudu.
"Nisu sve javne službe jednako prošle u raspodjeli koeficijenata, i to je povezano. A nezadovoljstvo je veće kod onih koji su lošije prošli. Radnici u obrazovanju su najlošije prošli. Mi smo tražili povećanje osnovice 10 posto, a sad je naš zahtjev na razini godine 6,4 posto. Vlada je ponudila uvredljivih 1,3 posto na razini godine, a sad s povećanjem je to 2,6 posto", izjavio je Stipić.
Dodao je kako njihovi zahtjevi uključuju i nadoknadu za kumulativnu inflaciju u proteklih 15 mjeseci. Napomenuo je kako prosječni učitelj koji nije unaprijeđen još uvijek nema plaću od 1.500 eura. Također je komentirao niske osnovne plaće dijela zaposlenika HRT-a, ističući da će sindikati pružiti podršku štrajku.
"Već razmišljamo o načinu na koji ćemo pružiti podršku, jer to je sramota", naglasio je.
Piletić: Ponuda je bila blizu traženog
Ministar rada Marin Piletić podsjetio je na uspješnu provedbu reforme plaća u državnim i javnim službama, napomenuvši da je Hrvatska vodeća u EU po rastu plaća u javnom sektoru tijekom drugog kvartala ove godine. "Mi smo ponudili povećanje osnovice 3+2, uz predviđenu kumulativnu stopu inflacije od 2,7 posto u 2025., rekao je Piletić.
Dodao je kako trenutna osnovica od 947 eura raste na 995 eura, što je svega pet eura manje od traženog iznosa.
Weber: Javni sektor je preglomazan i preskup
Irena Weber, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca, istaknula je da je masovni rast plaća u javnom sektoru neodrživ i predstavlja veliko opterećenje za državni proračun.
"Umjesto da imamo efikasan, moderan, brz javni sektor koji će manje opterećivati državni proračun, ali u kojem će ljudi imati visoke plaće i biti zadovoljni, sada imamo preglomazan sustav", upozorila je Weber. Naglasila je kako privatni sektor ne može pratiti rast plaća u javnom sektoru jer su takva povećanja produktivno neodrživa.
Gotovac: Zakonitost štrajka ovisi o stručnosti sindikalnih pravnika
Viktor Gotovac, stručnjak za radno pravo, objasnio je da zakonitost štrajka ovisi o tome kako se organizira. "Mogućnosti da štrajk bude nezakonit ovise isključivo o nestručnosti sindikalnih pravnika, a ja u to ne vjerujem. Moje iskustvo pokazuje da sindikati vrlo često bolje od države znaju što rade", zaključio je Gotovac.