Washington i Moskva objavili su u ponedjeljak da primirje u Siriji stupa na snagu u subotu, dok se nastavljaju silovite borbe blizu Alepa, dan nakon džihadističkog napada s najvećim brojem žrtava u gotovo pet godina ratovanja
Primirje treba stupiti na snagu u subotu u ponoć po vremenu u Damasku (petak 23.00 sata po srednjoeuropskom vremenu), navodi se u zajedničkom priopćenju Sjedinjenih Država i Rusije koje je objavio State Department.
Prekid sukoba neće se odnositi na džihadističku skupinu Islamsku državu (IS) i Frontu al Nusru, sirijski ogranak al Qaede, navodi se u tom priopćenju u kojemu se kaže i da strane trebaju do petka u 12.00 sati po mjesnom vremenu (11.00 sati po srednjoeuropskom) obznaniti pristaju li na dogovor.
'Prekid sukoba vrijedit će za sudionike sirijskog sukoba koji su potvrdili da će poštovati i provoditi odredbe dogovora', dodaje se u priopćenju.
Prema odredbama dogovora sirijska vlada i njezini saveznici prekinut će napade na oporbene snage i obratno, bilo kojim oružjem uključujući rakete, minobacače i navođene projektile.
Moskva i Washington supredsjedaju Međunarodnom skupinom za pomoć Siriji (ISSG) koja ima 17 zemalja članica.
U Rijadu, gdje su se u ponedjeljak ponovo okupile glavne sirijske oporbene skupine, glasnogovornik Visokog pregovaračkog odbora (HCN) rekao je za AFP da 'pobunjenici trenutačno proučavaju dogovor (o primirju)'.
'Razgovaramo o tome s američkim posebnim izaslanikom za Siriju Michaelom Ratneyjem', rekao je Riad Naasan Agha
UN-ov glavni tajnik Ban Ki-moon je američko-rusku najavu primirja nazvao 'znakom nade za sirijsko stanovništvo' i 'pozvao sudionike da ga poštuju', dodajući da 'još ostaje puno posla na njegovoj provedbi'.
Ovaj prijedlog primirja dolazi gotovo tri tjedna nakon neuspjeha međusirijskih mirovnih pregovora u Ženevi i dan nakon vala napada za koje je odgovornost preuzeo IS, u Homsu na alavite i blizu Damaska na šijite, dvije 'nevjerničke' zajednice, po njegovu mišljenju.
Sirijska oporba prihvaća primirje 'uz uvjete'
Visoki pregovarački odbor (HCN) koji okuplja glavne sirijske oporbene skupine, "uvjetno" prihvaća primirje u Siriji koje su za subotu najavili Moskva i Washington, priopćeno je u ponedjeljak.
HCN će 'pozitivno odgovoriti na međunarodne napore radi uspostave primirja' u Siriji, ali dodaje da je 'njegov pristanak uvjetovan' prekidom opsade sirijskih gradova, oslobađanjem zarobljenika, prekidom bombardiranja civila i dopremom humanitarne pomoći.
Istražitelji kemijskog oružja u Siriji na terenu početkom ožujka - UN
Stručna skupina koja treba pronaći krivce za kemijske napade u Siriji, počet će istragu na terenu početkom ožujka, priopćio je UN u ponedjeljak.
Ta skupina s 24 istražitelja nazvana Zajednički istražiteljski mehanizam (JIM) osnovana je u kolovozu 2015. nakon napada klorom na tri sirijska sela u kojima je poginulo 13 ljudi.
Skupinu predvodi Victoria Gamba iz Argentine, stručnjakinja za razoružanje. Mandat koji joj je povjerilo Vijeće sigurnosti traje godinu dana, s mogućnošću produljenja.
Po riječima Gambe koja je u ponedjeljak podnijela Vijeću izvješće o svome radu, JIM - koji su zajedno utemeljili UN i Organizacija za zabranu kemijskog oružja
(OPCW) - je izradio popis sa sedam navodnih slučajeva kemijskog napada koje će prvo ispitati.
Pet ih se dogodilo u pokrajini Idlibu: u Talmenesu (21. travnja 2014.), u Qmenasu i Sarminu (16. ožujka 2015.), u Binnishu (23. ožujka 2015.) i u Al-Tamanahu (29/30. travnja i 25/26. svibnja 2014.).
Druga dva se odnose na mjesta Kafr Zitu (pokrajina Hama, 11. i 18. travnja 2014.) i Mareu (pokrajina Alep, 21. kolovoza 2015.).
Za prva tri slučaja Zapad optužuje vladine snage koje su bacale klor. U Marei, riječ je o iperitu kojim se koristila džihadistička skupina Islamska država (IS).