POVIJESNI DAN

Prolaz pokraj Plutona uspio, evo i najbolje fotke dosad!

14.07.2015 u 09:50

Bionic
Reading

Danas u 13:49 je NASA-ina sonda New Horizons uspješno prošla na tek 12,5 tisuća kilometara od Plutona, patuljastog planeta koji je od Zemlje (u prosjeku) udaljen oko šest milijardi kilometara, čime se upisala u povijest istraživanja svemira

O koliko se golemoj udaljenosti radi, pokazuje i podatak da radio signali koje New Horizons neumorno odašilje prema Zemlji, a koji putuju brzinom svjetlosti (300.000 kilometara u sekundi), do naše planete putuju oko 4 sata i 23 minute. Usporedbe radi, svjetlosti treba oko osam minuta i 20 sekundi kako bi došla od Sunca do Zemlje.

U narednim će danima ljubitelji istraživanja svemira s nestrpljenjem čekati prve fotografije Plutona snimljene s male udaljenosti, znajući da još nitko u povijesti čovječanstva nije vidio Pluton iz takve blizine, odnosno s takvom razinom detalja. No za slike visoke rezolucije ćemo se ipak vjerojatno morati još malo strpjeti s obzirom na količinu podataka koje treba poslati.

Sonda New Horizons lansirana je 19. siječnja 2006. te je ujedno najbrža letjelica koju je čovječanstvo ikad lansiralo, pa tako pored Plutona projurila nevjerojatnom brzinom od oko 14 kilometara u sekundi.

Sedam znanstvenih instrumenata koje nosi New Horizons slat će podatke iz neposredne blizine Plutona, a među njima je i PEPSSI (Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation), uz pomoć kojeg će znanstvenici pokušati otkriti kakva je atmosfera tog patuljastog planeta te izmjeriti brzinu kojom Plutonova atmosfera bježi njegovoj gravitaciji.

Mjerni instrumenti s New Horizonsa već su jučer prema Zemlji poslali vrlo zanimljive i neočekivane podatke. Naime, taj je patuljasti planet veći no što se mislilo (otprilike dvije trećine veličine našeg Mjeseca), a Alan Stern, znanstveni čelnik misije, ustvrdio je kako to znači da Pluton pod svojom površinom krije više leda, a manje stijena nego što su znanstvenici očekivali. Naime, dimenzije Plutona bilo je izuzetno teško precizno odrediti sa Zemlje obzirom da se radi o tako malom nebeskom tijelu. Najnovija mjerenja koja je sonda New Horizons poslala na Zemlju ukazuju na kemijske 'potpise' metana i dušika pod Plutonovim zaleđenim sjevernom polom.

NASA je danas oko 13:15 objavila najnoviju fotografiju Plutona, snimljenu 16 sati prije prolaska sonde pokraj patuljastog planeta koja lijepo prikazuje geološke osobe i tamnu mrlju koju su znanstvenici zbog svog oblika već prozvali 'kit'. Fotografija je snimljena s udaljenosti od 766,000 kilometara od Plutona.

Live video stream prolaska pored Plutona: