aktivna obrana

Promjena ukrajinske taktike na terenu mogla bi znatno poremetiti planove Rusima

08.02.2024 u 10:21

Bionic
Reading

Taktička promjena koju radi Ukrajina na bojištu vjerojatno će još više otežati mogućnosti Rusiji da napreduje tijekom uporne ofenzive koju provodi

Ukrajina je prošlog mjeseca objavila da ulaže gotovo 500 milijuna dolara u izgradnju utvrda, a The New York Times je izvijestio da će se graditi duž ruske granice i u istočnoj regiji Donbas. Riley Bailey, analitičar specijaliziran za Rusiju u Institutu za proučavanje rata, rekao je za Business Insider da će ukrajinska obrana otežati 'ruskim snagama da direktno napadnu utvrđene položaje'. Problem je to što je u ovom ratu teže napasti neko područje nego ga braniti. Rusi se već mučili s napredovanjem, a ove će im utvrde vjerojatno još više otežati postizanje ciljeva. Napad je često teži od obrane u kopnenom sukobu, ali stručnjaci kažu da je to posebno slučaj u ovom ratu.

'To je barem djelomično tako zbog ravnog terena i ogromnog broja dronova na nebu, zbog čega je iznenađenje gotovo nemoguće', rekao je Bailey ranije za BI. Patrick Bury, vojni analitičar na britanskom Sveučilištu Bath, izjavio je ranije za Insider da se u ovom ratu lakše braniti jer su obje zemlje imale slično oružje i mučile su se s njegovom nestašicom.

Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
    +12
Ukrajinska vojska Izvor: Profimedia / Autor: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Rekao je da se, iako bi moglo biti drugačije da je uključeno više NATO-ovog naoružanja, 'čini da je obrana nadmoćna u sukobu između ove dvije vojske'. Drugi su se stručnjaci složili da je Ukrajini potrebno naprednije oružje za proboj. Ukrajina se svojski trudila da postigne proboj u protuofenzivi tijekom ljeta, nakon što je Rusija provela mjesece postavljajući obranu, uključujući mine, zmajeve zube i rovove. Neuspjeh je bio frustrirajući. Međutim Rusija se također muči kako bi osvojila novi komad teritorija. Unatoč prednosti u ljudstvu i topništvu, gotovo da nije napredovala u ofenzivi u zimi 2022. i nije ostvarila nijednu veliku pobjedu u ofenzivi koju je započela u listopadu.

Ukrajinci postavljaju prepreke
  • Ukrajinci postavljaju prepreke
  • Ukrajinci postavljaju prepreke
  • Ukrajinci postavljaju prepreke
Ukrajinci postavljaju prepreke Izvor: Profimedia / Autor: Ignacio Marin / AFP / Profimedia

'Dodatne fortifikacije otežat će ruskom zapovjednom kadru procese odlučivanja', rekao je Bailey. Bez duboke ukrajinske obrane Rusija bi mogla napredovati nakon zauzimanja lokacije. Ali snažnija obrambena linija zaustavlja takav napredak, ograničavajući mjesta na kojima se može ići naprijed čak i nakon pobjede. Vjerojatno će to natjerati Ruse da se zapitaju kako 'krenuti u osvajanje teritorija', rekao je Bailey. William Alberque, koji vodi program kontrole naoružanja na Međunarodnom institutu za strateške studije, rekao je za Business Insider da je Ukrajina bila bolja u ofenzivama nego Rusija. Ali Ukrajina nema dovoljno streljiva i oružja dok Rusija ima znatno više vatrene moći. Takva situacija šteti sposobnosti ukrajinskih vojnika da napadnu.

'Sada nemamo dovoljno opreme, dovoljno ljudi da krenemo u ofenzivu. Dakle glavni cilj za sada je zadržati pozicije koje imamo', prenosi Insider riječi ukrajinskog poručnika. Ukrajina ne želi odustati od cilja ponovnog preuzimanja teritorija. 'Mislim da ovo nije pokazatelj da Ukrajina namjerava dugo biti u obrani', rekao je Bailey. Ukrajinski čelnici žele pokrenuti još jednu protuofenzivu ove godine. Ograničavajući čimbenik je to kakvo oružje mogu dobiti od saveznika, rekao je Bailey.

Ruski vojnici kopaju rovove
  • Rusi kopaju rovove
  • Rusi kopaju rovove
  • Rusi kopaju rovove
  • Rusi kopaju rovove
  • Rusi kopaju rovove
    +6
Rusi kopaju rovove Izvor: Profimedia / Autor: Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia

'Ali kada pokrenu veliki napad', dodao je Bailey, 'ovi obrambeni položaji nude povoljan položaj za pokretanje takvih operacija.' Alberque smatra da Ukrajina mora izgraditi ove obrambene linije za svaki slučaj te stvoriti zamke gdje je to moguće kako bi uništila što je moguće više ruske ofenzivne sposobnosti i zatim negdje uzvratila. Utvrde bi mogle osloboditi ukrajinske vojnike da rade druge stvari - poput obuke, rekao je za Reuters Jack Watling, stručnjak za kopneno ratovanje. S time se slažu i drugi. Cilj Ukrajine je vjerojatno 'aktivna obrana' te još uvijek napada dok drži obrambene linije, tražeći ruske slabe točke.