Ministarstvo zdravstva poništilo je javnu nabavu dva uređaja za magnetnu rezonancu, namijenjenih općim bolnicama u Dubrovniku i Karlovcu, zato što je tri mjeseca od raspisivanja utvrđen 'povećan broj zaprimljenih zahtjeva za MR uređajima i drugih zdravstvenih ustanova nakon izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti u vlasništvu RH'
Iznenađenjima u hrvatskom zdravstvenom sustavu nikad kraja. Bilo da se nadležni iznenade kad im se kaže da se na neke preglede čeka i preko godinu dana, bilo da su svi iznenađeni kad bivši ministar šuruje s ljudima koji s njime završe iza rešetaka zbog nabave uređaja za bolnice.
Posljednje iznenađenje stiže iz Ministarstva zdravstva, a ono nije imalo pojma koliko MR uređaja treba ustanovama u Hrvatskoj.
Dubrovnik i Karlovac na čekanju
Iako su sve bolnice stavljene pod državnu kapu još početkom 2024. godine, a spomenuti zakon, na koji se pozivaju u obrazloženju, na snagu je stupio u travnju prošle godine, država - odnosno resorno ministarstvo - sve donedavno nije imala pojma koliko joj treba MR uređaja.
Pa je tako nabava za bolnice u Dubrovniku i Karlovcu od 2,14 milijuna eura poništena i čekat će bolje dane.
A ti bolji dani trebali bi doći nakon što Ministarstvo zdravstva obavi 'analizu stvarnih potreba svih zdravstvenih ustanova za MR uređajima u odnosu na stanje lista čekanja, a po dovršetku navedene analize i donese revidiranu odluku o broju i vrsti MR uređaja, kao i dodatnim zdravstvenim ustanovama za koje će se provesti novi postupak nabave u okviru dostupnih financijskih sredstava'.
Dobra je vijest da bi se novi postupak trebao provesti, kako se navodi u obrazloženju poništenja, 'najkasnije tijekom drugog kvartala 2025. godine'.
Na MR mozga čeka se 316 dana
Podsjetimo, prema posljednje dostupnim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) za 2022. godinu, u Hrvatskoj je obavljeno ukupno 295.872 pregleda magnetskom rezonancijom (MR). Od tog broja, 88.811 pregleda (oko 11 posto) nije financirao Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), što znači da su ih pacijenti platili sami.
U izvanbolničkim ustanovama broj MR pregleda koje su pacijenti sami financirali bio je za 10 posto veći od broja pregleda koje je financirao HZZO (58.162 naspram 63.473). Prema izvješću iz 2023. godine, na MR mozga u bolnicama se čeka u prosjeku 316 dana, što mnoge pacijente navodi na korištenje usluga privatnog sektora. Što ne čudi jer država očito ne zna ni koliko joj je potrebno MR uređaja.