Slijedi li Hrvatskoj ekonomski bankrot, smanjivanje plaća, mirovina i izdvajanja za zdravstvo i postoji li način da se iziđe iz krize bez takvih mjera, u emisiji Nedjeljom u dva pokušala je odgovoriti ekonomistica Vedrana Pribičević
U emisiji Nedjeljom u 2 gostovala je ekonomistica Vedrana Pribičević koja je na početku emisije rekla je kako nikad nije posumnjala u kapitalizam.
'Prava poput oni LGBT zajednica i manjina moguća su jedino u kapitalizmu', kazala je i istaknula kako je revolucija nasilan način preuzimanja vlasti koja donosi visoki društveni trošak te naglasila kao nama trebaju visoke stope rasta.
Kako bismo se izvukli iz krize, trebamo visoke stope rasta, uvjerena je ekonomistica te napominje da hitno moramo sustići prosjek EU-a. Nove članice rastu brzo, povećavaju prosjek i nama je to sve teže dostići.
Također jako važnim smatra i pomak koji će Hrvatska napraviti na ljestvicama konkurentnosti. Danas je kvaliteta naše infrastrukture kao u Namibiji, rekla je.
Prvi korak za izlazak iz krize je reforma javne uprave, poručuje Pribičević. Nagrađivanje zaposlenika za postignute ciljeve, ocjenjivanje zaposlenika, bonuse za one koji zaista dobro i uspješno rade veoma su važni za motivaciju zaposlenika.
Ekonomist mora biti ravnopravan, a građani moraju izabrati žele li više ili manje nejednakosti u svom društvu, smatra Pribičević. Po njezinim riječima, u zemljama u tranziciji često se događa da je lijeva opcija neoliberalna, desna više socijalistička. Tako su i neke mjere koje provodi naša vlada, kao smanjivanje poreza naprimjer, obilježje neoliberalnog primjera, kaže.
Što se tiče očekivanog rasta BDP-a u sljedećoj godini, Pribičević ne gleda na to optimistično. Izvoz je kategorija BDP-a koja se nakon krize najbrže oporavlja. Izvoz raste – u redu, to je dobro, ali nije dovoljno a i to nije zasluga Vlade ili bilo kakve agencije. Nakon turističke sezone pojavljuje se obično ponovno optimizam i trljanje ruku, no ja mislim da je on naše prokletstvo resursa. Često govorimo da se radi o rentijerstvu, a ja se bojim da Hrvatska jako loše upravlja svojom rentom, kazala je.
Cijelu emisiju Nedjeljom u 2 možete pogledati ovdje