Nakon predaje liste za izbore za Europski parlament čelnici centrističko-liberalne koalicije okupljene oko IDS-a osvrnuli su se na postizbornu kombinatoriku - liberali su rekli da bi bilo dobro da i manjine budu uključene u vlast, a Milorad Pupovac da im nijedna opcija nije neprihvatljiva
"Europski izbori i europski politički prostori su nešto sasvim drugo od hrvatskog političkog prostora. Nažalost, ovu suradnju ne možemo preslikati na hrvatski politički prostor”, rekao je predsjednik IDS-a Dalibor Paus govoreći o koaliciji s kojom izlaze na europske izbore, a u kojoj su se ujedinili s HSLS-om i HNS-om koji su na parlamentarne izbore izašli na listi s HDZ-om te SDSS-om koji je bio dio parlamentarne većine.
Ne dolazi u obzir da će IDS podržati većinu HDZ-a i DP-a, naglasio je nakon pitanja o postizbornim pregovorima o sastavljanju većine i nove Vlade. "Mi ne možemo podržati desnu Vladu", dodao je.
Čelnik HSLS-a Dario Hrebak, koji je osvojio u Saboru dva mandata u koaliciji s HDZ-om, poručio je da oni podržavaju nacionalne manjine. "Mislim da je mudro da HSLS i HNS zajedno stanu, i da dogovorimo našu strategiju s našim postojećim koalicijskim partnerima posljednje četiri godine vezane uz slaganje buduće vladajuće većine. Uvijek je u vladajućoj većini najbolja opcija demokršćana, liberala i nacionalnih manjina, a sada ćemo vidjeti kako će to izgledati u pregovorima s opcijom koja nas očito baš i ne priznaje”, rekao je na pitanje hoće li podržati suradnju HDZ-a i DP-a ako SDSS u potpunosti bude isključen iz nje.
Predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac na pitanje bi li SDSS bio spreman povući se i podržavati vladajuću većinu HDZ-a i DP-a samo iz Sabora, ali ne i participirajući u vlasti, kaže da im nijedna opcija nije neprihvatljiva.
"O toj mogućnosti odlučuju Predsjedništvo i Glavni odbor SDSS-a, takav sastanak je jučer održan, a kada dobijemo službeni odgovor o tome kako se vidi pozicija SDSS-a u hrvatskom političkom životu i funkcioniranju buduće većine, mi ćemo to raspraviti i donijeti odluku. Nećemo gledati samo kakav je položaj tri zastupnika srpske nacionalne manjine i pet ostalih manjina, nego i kakav je program te sastav te buduće Vlade pa ćemo onda donijeti odluku”, rekao je dodavši kako je ovo veoma osjetljiv politički trenutak u Hrvatskoj, koji nosi sa sobom mnogo rizika, nepoznanica i neizvjesnosti.
Kao što smo to znali i ranije činiti, dodao je, sasvim je sigurno da ćemo se znati postaviti i sada u odnosu na tu moguću komponentu naše odgovornosti u tom procesu. "Ali mi nismo jedini koji trebamo reagirati odgovorno”, poručio je Pupovac, koji smatra da to treba biti rezultat podijeljene odgovornosti.
"O toj stvari će brzo razgovarati i Klub zastupnika manjina. Nijedna nam opcija koju možemo razmatrati, uključujući i opciju da ostanemo po strani, nije nepoznata i neprihvatljiva”, istaknuo je.
Jer, dodao je, moraju "voditi računa i o sebi, vlastitom dostojanstvu, raspoloženju vlastitog biračkog tijela, ali i partnerima s kojima smo vodili odgovornost za Hrvatsku u proteklih osam godina te o onome što ovoga trenutka traži trenutak". "Imamo dovoljno iskustva i političke odgovornosti da ćemo znati odgovoriti”, zaključio je.