Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je afričkim čelnicima u subotu da Rusija pozdravlja njihov uravnotežen pristup sukobu u Ukrajini i da je otvorena za dijalog a za rat i prehrambenu krizu ponovno je optužio Ukrajinu Zapad
Otvoreni smo za konstruktivan dijalog sa svima onima koji žele mir temeljen na načelima pravde i uvažavanja legitimnih interesa uključenih strana", rekao je Putin. Rekao je da Rusija nikada nije odbila razgovore s ukrajinskom stranom no da ih je Kijev blokirao.
Čelnici Južnoafričke Republike, Senegala, Egipta, Zambije, Ugande, Republike Kongo i Komorskih otoka nakon posjeta Kijevu u petak sastali su se u subotu s Putinom u Sankt Peterburgu u vladinoj palači Konstantinovski iz 18. stoljeća.
Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa, koji predvodi afričko izaslanstvo, prvi je u subotu stigao u nekadašnju prijestolnicu ruskoga carstva "da bi ondje pokušao pronaći put do mira nakon šesnaestomjesečnog rusko-ukrajinskog sukoba koji je prouzročio nestabilnost na globalnoj razini", objavilo je južnoafričko predsjedništvo.
Afrički čelnici traže dogovor o nizu "mjera za izgradnju povjerenja" iako je Ukrajina prošlog tjedna započela protuofenzivu kako bi potisnula ruske snage s ukrajinskog teritorija.
Ramaphosa je izložio 10 točaka afričke inicijative, rekavši Putinu: “Došli smo poslušati vas, a preko vas i ruski narod, i potaknuti vas da uđete u pregovore s Ukrajinom kako bismo okončali ovo teško stanje". "Krenuli smo u ovu misiju jer smo kao Afrikanci, nažalost, morali upravljati brojnim sukobima, a kroz dijalog i pregovore smo ih uspjeli riješiti."
Putin je prvo poželio dobrodošlicu afričkim čelnicima ističući predanost Rusije afričkom kontinentu no nakon prezentacija čelnika Komora, Senegala i Južne Afrike, uskočio je kako bi osporio pretpostavke njihovog plana i iznio popis razloga zašto vjeruje da su mnogi od njihovih prijedloga bili pogrešni.
Ponovio svoj stav da su Ukrajina i Zapad započeli sukob mnogo prije nego što je Rusija poslala svoje oružane snage preko granice u veljači prošle godine.
Afrički plan uključuje poziv da se sva djeca zahvaćena sukobom vrate tamo odakle su došla, ali Putin je rekao da Rusija ne sprječava ukrajinsku djecu da se vrate kući. "Izveli smo ih iz zone sukoba, spašavajući im živote", rekao je.
Afričkim čelnicima rekao i da Izvoz ukrajinskog žita prema sporazumu koji osigurava njegov siguran prolaz kroz Crno more ne pomaže u rješavanju problema Afrike s visokim svjetskim cijenama hrane jer je samo tri posto otišlo u najsiromašnije zemlje.
Prehrambenu krizu uzrokovale su akcije zapadnih zemalja, a ne ono što Rusija naziva "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini, ustvrdio je Putin.
Putovanje afričkih čelnika u Rusiju je uslijedilo dan nakon posjeta Kijevu gdje su, kako tvrdi izvor, članovi izaslanstva održali "konstruktivne razgovore" s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Ondje su zaključili da bi trebalo postići "deeskalaciju s obiju strana".
Uz Ramaphosu afričko izaslanstvo čine još trojica predsjednika: Macky Sall (Senegal), Hakainde Hichilema (Zambija) i Azali Assoumani (Komori), aktualni predsjednik Afričke unije te predstavnici Konga, Ugande i Egipta.
Ni pisma ni razglednice
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izjavio je u subotu da Moskva dijeli ključne stavove afričkog mirovnog plana, no novinske agencije su citirale glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova koji je rekao da je plan teško ostvariti.
Peskov je rekao da će Rusija nastaviti dijalog s afričkim zemljama čiji su predstavnici iznijeli svoje prijedloge ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u subotu. Putin je pokazao interes za plan, rekao je. Lavrov je rekao da afrički čelnici za Putina nisu donijeli nikakvu poruku ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, s kojim su se sastali u Kijevu u petak.