Prvo svjetsko cjepivo protiv covida-19, koje je razvio moskovski institut Gamaleja, dobilo je odobrenje ruskog ministarstva zdravstva, rekao je u utorak predsjednik Vladimir Putin. Slijedi proizvodnja desetaka tisuća doza tog cjepiva
Cjepivo je dobilo odobrenje nakon manje od dva mjeseca testiranja na ljudima, dodao je, a među prvima je cijepljena njegova kćerka. To otvara put masovnom cijepljenju, iako se nastavlja finalna faza kliničkih ispitivanjima kojima se tek treba potvrditi sigurnost i učinkovitost.
Putin je na sastanku vlade koji je prenosila državna televizija kazao da je cjepivo sigurno te da ga je primila i jedna od njegovih kćeri.
'Znam da je prilično učinkovito, gradi snažan imunitet i ponavljam, prošlo je sve potrebne provjere', rekao je Putin, izazivši nadu da će zemlja uskoro početi s masovnom proizvodnjom cjepiva.
Brzina kojom ide Rusija u proizvodnji cjepiva pokazuje odlučnost te zemlje da pobijedi u globalnoj utrci za učinkovitim proizvodom, ocjenjuje Reuters.
Međutim, to izaziva strahove da bi Rusija mogla staviti prestiž zemlje ispred znanosti i sigurnosti.
Dužnosnici ruske vlade obećali su da će cijepiti milijune Rusa - prvenstveno učitelje i zdravstvene djelatnike s prve bojišnice u ratu protiv koronavirusa - eksperimentalnim cjepivom, počevši od kolovoza. Ostatak svijeta sa zabrinutošću je primio takvu najavu, jer se čini da Rusija opasno hrli u nepoznati teritorij, prije ključnog masovnog testiranja koje je nužno kako bi se utvrdilo je li cjepivo sigurno i učinkovito, piše Washinton Post.
Ruski dužnosnici najavili su da će uskoro biti gotovo i drugo rusko cjepivo, razvijeno u državnom istraživačkom centru Vector u Sibiru.
'Agresivnu strategiju države koja jedva čeka proglasiti pobjedu u jeku jedne od najgorih svjetskih zdravstvenih situacija kritiziraju znanstvenici koji brinu da bi cjepivo moglo biti štetno ili pružiti ljudima lažan osjećaj sigurnosti po pitanju njihova imuniteta. Kina je već autorizirala jedno cjepivo za primjenu u vojsci, prije definitivnih pokazatelja o njegovoj sigurnosti i učinkovitosti', piše Washington Post.
Diljem svijeta razvija se više od 100 mogućih cjepiva kako bi se zaustavila pandemija covida-19. Najmanje četiri su u završnoj, trećoj fazi ispitivanja na ljudima.