TRADICIONALNO OBRAĆANJE

Putin: 'Planiram razgovarati s Asadom. Odnosi Rusije i Kine su na vrhuncu'

19.12.2024 u 10:04

Bionic
Reading

Ruski predsjednik Vladimir Putin u Moskvi održava tradicionalno obraćanje. Osvrnuo se na stanje ruskog gospodarstva, rat u Ukrajini i napredak vojske, obnovu okupiranih teritorija, ubojstvo ruskog generala Igora Kiriliova te na razgovore s Donaldom Trupom i Bašarom al-Asadom

Tradicionalno obraćanje Vladimira Putina

Godišnja tiskovna konferencija ruskog predsjednika Vladimira Putina za kraj godine i telefonsko obraćanje održavaju se u četvrtak u Moskvi. Pomno isplanirani događaj održava se u izložbenoj dvorani nasuprot Kremlja, u posebno izgrađenom TV studiju. Putin tradicionalno raspravlja o nizu tema tijekom maratona. Lani je govorio o gospodarstvu, odnosima sa zapadom i Kinom te o ratu u Ukrajini.

Ove godine, nakon što su bili podvrgnuti covid testu 24 sata ranije, stotine novinara i Rusa stajali su u redu na smrznutoj moskovskoj ulici dok su čekali da prođu kroz osiguranje i uđu u izložbenu dvoranu, koja se počela puniti dva sata prije početka događaja.

To je, piše CNBC, događaj koji je osmislio Kremlj da izgleda demokratski i da Putina predstavi kao čovjeka iz naroda. Neki su sudionici stigli u lokalnim nošnjama u nadi da će ih pitati o domaćim problemima poput cijena hrane.

Cijela stvar je tako pažljivo isplanirala da se čak i od Putina, koji je poznat po tome što kasni na sastanke, očekuje da stigne na vrijeme. Međutim, stigao je s desetak minuta zakašnjenja.

Uoči konferencije, ruski su građani uputili više od dva milijuna pitanja ruskom predsjedniku putem telefonskih poziva, poruka i društvenih mreža, navodi državna novinska agencija TASS. Očekuje se da će pitanja za čelnika Kremlja biti u rasponu od ruskog rata u Ukrajini do domaćih pitanja poput rasta cijena, inflacije i zdravstvene zaštite.

Ranije ovog tjedna, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da će Kremlj unaprijed prikupljati pitanja od Rusa kako bi omogućio maksimalnom broju ljudi da ulože svoje žalbe, u skladu s prethodnim godinama.

Tradicionalno obraćanje

Putin je izašao na pozornicu u 12:12 po moskovskom vremenu, dakle s 12 minuta zakašnjenja. Upitan je odmah o stanju ruskog gospodarstva.

Putin tvrdi da je ekonomska situacija stabilna i 'napreduje unatoč svim izgledima i vanjskim prijetnjama', dodajući da su plaće i realni raspoloživi dohodak porasli. Kaže da će ove godine rast gospodarstva biti 3,9 posto. Putin je ustvrdio kako je ruski gospodarski rast veći nego u europskim zemljama - poput Njemačke.

Kaže tako da je u dvije godine ruska ekonomija porasla za oko osam posto, da Rusija stoji bolje od Europe, a da su ispred Moskve po privrednom razvoju Kina, SAD i Indija.

'Situacija je stabilna'

Putin priznaje da je inflacija od devet posto zabrinjavajuća, ali da je 'u cjelini situacija stabilna'. Također tvrdi da je Rusija rangirana kao četvrta u svijetu po paritetu kupovne moći - mjeri relativnih troškova robe između zemalja.

Veliki praznik za Ruse u nadolazećim danima je novogodišnja noć. Statistika koju je objavila državna novinska agencija Ria Novosti pokazuje da je cijena 'novogodišnje košarice hrane' 11 posto veća nego prošle godine u cijeloj Rusiji. Samo u Moskvi troškovi su porasli za 26 posto za hranu uključujući mandarine, jabuke, kornišone, konzervirani grašak, ribu, piletinu i jaja.

Naknadna pitanja upućena ruskom čelniku iz javnih obraćanja odnose se na rast cijena - posebice kruha i goriva. Putin odgovara rekavši da je potrošnja nekih dobara porasla iznad zaliha, dodajući da Rusi jedu meso 'znatno' iznad svjetskog prosjeka - što je, kaže, udvostručena potrošnja.

Spominjao je i rast proizvodnje maslaca i mlijeka, 'koji nadmašuje potražnju'. Putin kaže da se ne proizvodi dovoljno mlijeka da bi se zadovoljila potražnja za tim proizvodom.

Kamatne stope podigla je središnja banka, kaže on, napominjući da su stručnjaci rekli da je to trebalo učiniti ranije. Putin dalje kaže da je rast cijena loš, ali kaže da će održavanje stabilnih makroekonomskih uvjeta smanjiti rast cijena. Kaže i da su cijene raznih namirnica i troškovi života rasli zbog makroekonomske situacije, a ne zbog 'specijalne operacije' u Ukrajini ili zapadnih sankcija.

O stanju na bojištu

'Napredujemo u svim smjerovima', rekao je Putin na pitanje o događajima u ruskoj regiji Kursk, gdje ukrajinske snage još uvijek drže teritorij. Situacija se tamo 'dramatično mijenja', kaže on, dodajući:

'Ne radi se o napretku od 200 metara, naši borci vraćaju teritorij po kvadratni kilometar. Borbene operacije su složene i teško je predvidjeti budućnost. Napredujemo ka glavnim ciljevima koje smo postavili i rješavanju naših primarnih zadaća ove specijalne operacije. Svima na prvim linijama, posebno u regiji Kursk, želimo sreću, pobjedu i da se sretno vrate s bojišta.'

Spominje vojne uspomene koje su mu dale trupe koje su bile na fronti. Dvojica vojnika izlaze na pozornicu kako bi mu predali transparent vojnika 155. brigade marinaca Pacifičke flote i drže ga uvis iza njega. Putin govori o brigadi na transparentu koja se bori u regiji Kursk, naziva ih 'herojima' i želi im pobjedu. Uslijedio je aplauz.

Na pitanje o Ukrajincima u okrugu Bolshesoldastsky u Kursku i tamošnjim uništenim selima, Putin kaže da je 'sigurno da će Ukrajinci biti potisnuti i da će sve biti obnovljeno'. Ali dodao je da ne bi 'davao nikakva predviđanja o određenom datumu'kada će Rusija vratiti kontrolu nad regijom Kursk nakon ukrajinske ofenzive ranije ove godine.

'Nema vojnog smisla da Ukrajina uđe u Kursku oblast', rekao je Putin. Obnovit će se i škole, vrtići, cestovna infrastruktura, dodaje ruski predsjednik i kaže da će svi kojima je uništen dom dobiti obeštećenje.

O Orešniku

Upitan o Orešniku - novoj ruskoj balističkoj raketi korištenoj protiv Ukrajine u studenom - Putin inzistira na tome da zapadna tehnologija 'nema šanse' da ga presretne.

'Održimo eksperiment ili dvoboj: odaberite metu u Kijevu, dovedite tamo zapadnu protuzračnu obranu i vidite hoće li je moći presresti. Bit će nam zanimljivo. Orešnik je novo, vrlo moderno oružje', kaže.

Kad je Orešnik korišten u Ukrajini prošlog mjeseca, u napadu na ukrajinski grad Dnjepro, putovao je brzinom od 10 Macha, ili 2.5-3 km u sekundi (10 puta brže od brzine zvuka). Napad je uslijedio nakon što je Kijev upotrijebio rakete dugog dometa koje su osigurale Francuska, Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo za napad na mete unutar Rusije.

Putin je još tada ustvrdio da 'trenutačno nema načina suprotstavljanja ovom oružju'. Kremlj je u ponedjeljak objavio da će Rusija pokrenuti serijsku proizvodnju tog projektila u 'skoroj budućnosti' kako bi 'zaštitila sigurnost Rusije i naših saveznika'.

'Grdio moderatora'

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov koji moderira konferenciju, prekorio je ljude što postavljaju više od jednog pitanja, samo da bi ga Putin blago ismijao.

'Drugima oduzimate vrijeme', rekao je Peskov onima koji su ruskog čelnika zasipali pitanjima. Na to je Putin odgovorio: 'Ne slušajte Peskova', na što su se okupljeni nasmijali.

Nuklearna doktrina

Uslijedilo je pitanje Putinu o izmjeni nuklearne doktrine. Podsjetimo, čelnik Kremlja je prošlog mjeseca odobrio izmjene koje postavljaju nove uvjete pod kojima će zemlja razmotriti korištenje svog arsenala.

Doktrina sada kaže da će se napad iz nenuklearne države, ako ga podupire nuklearna sila, tretirati kao zajednički napad na Rusiju. Upitan je pritom 'je li Zapad primio'. 'Ne znam, pitajte njih', odgovara Putin.

Promjene doktrine su, objašnjava Putin, da 'govorimo o novim vojnim prijetnjama... kao što je pojava proturaketnih sustava'. Kaže da 'ako zemlje stvaraju prijetnju Rusiji, Rusija vjeruje da ima pravo upotrijebiti nuklearno oružje protiv njih'.

Obnova okupiranih teritorija

Putin je upitan i o obnovi okupiranih teritorija u Ukrajini.

Tvrdi da je moskovska vlada uložila u ceste, za koje kaže da će biti obnovljene prema 'ruskom standardu', zajedno s medicinskim ustanovama i drugom infrastrukturom. 'Radi se na nizu područja', kaže Putin, spominjući obnovu stambenih, komunalnih, kulturnih i društvenih objekata.

Najavio je da planiraju izgraditi kružnu obilaznicu oko Azovskog mora, za koje kaže da je sada unutarnje more. Spominje Mariupolj u južnoj Ukrajini, rekavši da će ga nova cesta povezati s Donjeckom.

Razgovor s Asadom i Trumpom

Kaže i da je 'spreman za razgovor s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, iako ne zna kad će se susresti'. Kaže da s Trumpom nije razgovarao već četiri godine. Zadnji put razgovarali su 2019. godine na samitu G20 u Japanu.

Na konstataciju novinara Keira Simmonsa s NBC Newsa, koji je ruskom čelniku rekao da će Moskva, kada se sastane s predsjednikom Trumpom, imati slabiju ruku u pregovorima, Putin je rekao: 'Što se tiče vašeg komentara o mojoj slabosti: oni koji plaćaju to žele.'

Otkako je prošlog mjeseca pobijedio na predsjedničkim izborima u SAD-u, Trump je razgovarao s ukrajinskim predsjednikom Volodomirom Zelenskim i njih dvojica su se susreli osobno tijekom posjeta Zelenskog New Yorku u rujnu. Zelenski je tad rekao da je 'siguran' da će rat s Rusijom završiti prije s Trumpom kao predsjednikom.

Putin je također ustvrdio da je ruska vojska ojačala posljednjih godina. 'Naše obrambene sposobnosti su najveće na svijetu, kao i naša vojna industrija. Naše snage napreduju. Rusija u stanju kakvom smo težili - Rusija je ojačala i mi ćemo donositi odluke bez obzira na mišljenja drugih.'

Pitali su ga i o svrgnutom sirijskom predsjedniku Bašaru al-Asadu. Ruski mediji objavili su prošlog tjedna da su Assad i njegova obitelj dobili azil u Moskvi - iako još nije bilo nikakve službene potvrde iz Kremlja.

'Nisam vidio predsjednika Asada nakon njegova dolaska u Moskvu, ali planiram to učiniti. Svakako ću razgovarati s njim', rekao je Putin, što su njegovi prvi komentari o Assadu otkako je njegova vlada srušena u Siriji. Asada nije bilo nigdje ranije ovog mjeseca dok su sirijski gradovi i pokrajine preuzeli pobunjenici, predvođeni islamističkom militantnom skupinom Hayat Tahrir al-Šam (HTS) u roku od 12 dana.

Putin je obećao da će Asada pitati i o američkom novinaru Austinu Ticeu koji je nestao u Siriji prije 12 godina. Ticeova majka poslala je pismo Putinu kasno u srijedu tražeći pomoć u pronalasku njezina nestalog sina.

Putin u ubojstvu ruskog generala Igora Kirilova

Ukrajinski atentat na čelnika ruske jedinice za kemijsko, radiološko i biološko oružje, general-pukovnika Igora Kirilova, 'pokazuje prirodu kijevskog režima, koji također ubija ljude u regiji Kursk', kaže Vladimir Putin.

Kirilov, najviša ruska vojna osoba, ubijen je bombom koju je Ukrajina postavila u skuter u Moskvi prije dva dana. 'Rusija je spremna za pregovore s Ukrajinom, no Ukrajina je ta koja nije spremna', rekao je Putin.

Asadov pad i utjecaj na Rusiju

Vraćajući se na temu Sirije, Putin se osvrnuo na pad režima Bašara al-Asada. Rusija je godinama vojno podržavala zemlju, a moć Moskve pomogla je održati Asada na vlasti tijekom građanskog rata u Siriji.

Putin je rekao da su snage bivšeg predsjednika napustile svoje položaje bez otpora, što objašnjava brzinu poraza. On negira da kolaps njegove saveznice predstavlja poraz Rusije.

Putin dalje govori o statusu ruskih vojnih baza u Siriji, rekavši da razgovaraju s partnerima na terenu. Tvrdi da će zadržati kontrolu nad njima, te da će se te baze koristiti za distribuciju humanitarne pomoći.

Rusija ima vojno uporište u Siriji još od Hladnog rata ranih 1970-ih, a Putin ga ne želi izgubiti. Zato sugerira da bi dvije ruske baze u Siriji mogle biti stavljene u humanitarne svrhe. Kada je građanski rat u Siriji započeo 2011., Putin je odlučio dati punu potporu diktatoru Bašaru al-Asadu, pa je Rusija izgradila svoju bazu u luci Tartous i uspostavila zračnu bazu dalje uz obalu Sredozemnog mora u Hmeimimu.

Baze su korištene ne samo za potporu Asadu prije nego što je svrgnut, već i za bombardiranje oporbenih skupina, kao i civila u najvećim sirijskim gradovima. Novi sirijski vladari još nisu rekli žele li da Rusi odu, ali već postoje znakovi barem potencijalnog djelomičnog povlačenja.

Dvije su baze vitalno središte za Putina, ne samo za održavanje ruskog utjecaja na Bliskom istoku, već i za potporu ruskim paravojnim operacijama u Africi.

O padu nataliteta

Putin se bavi još jednim osjetljivim pitanjem - padom nataliteta u Rusiji. Broj žena u fertilnoj dobi pao je za trećinu u Rusiji od raspada SSSR-a, kaže on. 'Trebamo djevojke. Žene', kaže.

Ruski predsjednik također je poručio regionalnim guvernerima da njihovi dani na poslu moraju 'počinjati i završavati' rješavanjem demografskih pitanja.

Veze Rusije i Kine

Bilateralni odnosi između Rusije i Kine su na vrhuncu, rekao je Putin, dodajući da postoji 'puno povjerenje' s obje strane. 'Nećemo učiniti ništa što bi potkopalo povjerenje', rekao je, nazivajući kineskog čelnika Xija Jinpinga svojim 'prijateljem'.

Dvojica čelnika posljednji su se put susrela u ruskom gradu Kazanu na otvaranju samita BRICS-a u listopadu, gdje je Xi rekao Putinu da će se 'prijateljstvo između Kine i Rusije nastaviti generacijama, a odgovornost velikih zemalja prema svojim građanima neće se promijeniti.'

Pozivajući se na povijest rusko-kineskih odnosa, Putin je govorio o tome kako su se dvije zemlje zajedno borile tijekom Drugog svjetskog rata. 'Bili smo zajedno tada i sada smo', rekao je.

Donald Trump inzistira na tome da Vladimir Putin i Volodimir Zelenski postignu mirovni sporazum. Upitan o spremnosti na kompromis na konferenciji za novinare u Moskvi, Putin kaže: 'Politika je umijeće kompromisa, Rusija je uvijek bila spremna na pregovore'. Predsjednikova ideja o kompromisu prije je značila rusku kontrolu ukrajinskog teritorija u zamjenu za okončanje rata.

Tvrdi da je 2022. godine s Kijevom postignut dogovor, ali je Boris Johnson - 'čovjek s čudnom frizurom' kako je Putin nazvao - zabranio Ukrajini da sklopi mir, prenosi državni medij RIA Novosti. Ovo je tvrdnja koju je Rusija prvi put iznijela početkom 2024. godine, a za koju je Johnson rekao da je Times 'ništa drugo nego potpuna besmislica i ruska propaganda'.

Glavni ukrajinski pregovarač s ruskim dužnosnicima, David Arakhamia, na razgovorima u Bjelorusiji i Turskoj u prvim mjesecima rata također je odbacio tu ideju: 'Ni tada ni sada nitko od naših partnera ne daje Ukrajini upute o tome kako izgraditi svoju obranu ili koje političke odluke da donese. To je suvereno pravo ukrajinskog vodstva.'