Tijekom godišnjega televizijskog nastupa predsjednika Vladimira Putina i najviših ruskih vojnih dužnosnika u ponedjeljak, on je želio zadržati fokus na sve većim uspjesima u Ukrajini. No bio je izrazito šutljiv o događajima u Siriji, u kojoj su pobunjenici svrgnuli dugogodišnjeg saveznika Kremlja Bašara Asada
Rusija je dugo pružala vojnu potporu da bi poduprla Asadovu vladu, ali munjevita ofenziva pobunjeničkih skupina, koju ruski obavještajci nisu uspjeli predvidjeti, svrgnula ga je u samo dva tjedna.
To je suzbilo Putinove ambicije da ponovno uspostavi Rusiju kao veliku silu, smatraju analitičari.
Upitan status ruskih baza u Siriji
'Pad Asadova režima doživljava se kao znak slabosti Rusije u pružanju podrške njezinim saveznicima', rekao je za Business Insider Yaniv Voller, viši predavač politike Bliskog istoka na Sveučilištu Kent.
Dodao je da u takvim okolnostima 'svaka rasprava o situaciji u Siriji može izložiti Moskvu daljnjem ispitivanju njezinih sposobnosti'.
Asadov pad također ostavlja upitnim status ključnih ruskih vojnih baza u Siriji — i znači da Putin još više treba uspjeh u Ukrajini.
On se dugo hvalio postignućima u Siriji, a prvu inozemnu vojnu misiju od kraja Hladnog rata Rusija je pokrenula 2015. godine i uspješno postigla svoj temeljni cilj - održanje Asada na vlasti.
Također je koristila vojne baze koje joj je dodijelio Asad za širenje utjecaja u Africi i šire.
Ipak, s ruskom vojskom opterećenom skupim ratom u Ukrajini, Putin se činio nespremnim ili nesposobnim preusmjeriti snage da spasi Asada.
Suočeni s događajima koji su se odvijali u Siriji, prvi komentari Kremlja bili su ograničeni na potvrdu da je pružen azil Asadu i njegovoj obitelji nakon što su pobjegli ruskim zrakoplovom dok su se pobunjenici približavali Damasku.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov u međuvremenu je pokušao prebaciti krivnju na poznatog geopolitičkog neprijatelja: SAD i njegove saveznike.
'Sve je ovo ponavljanje stare, vrlo stare navike da se napravi neka pustoš, neki nered, a zatim se lovi u mutnoj vodi', rekao je.
Implikacije na globalni utjecaj Rusije
Pad Asadove vlade mogao bi imati šire implikacije na globalni vojni utjecaj Rusije, što bi moglo biti objašnjenje Putinove šutnje o tom pitanju.
Nikolaj Kozhanov, znanstveni suradnik u Centru za zaljevske studije Sveučilišta u Katru, ustvrdio je u tekstu za Chatham House prošlog tjedna da je to naštetilo ugledu Rusije kao pouzdanog saveznika sposobnog jamčiti opstanak svojih partnera.
Stefan Wolff, profesor međunarodne sigurnosti na Sveučilištu u Birminghamu, otišao je korak dalje.
U članku za The Conversation, Wolff je rekao da neuspjeh Rusije da spasi ključnog partnera poput Asada naglašava ozbiljne nedostatke u njezinoj sposobnosti da se ponaša kao velika sila.
A četiri bivša američka dužnosnika i vojna istraživača čak su predvidjela da bi se zemlje u ruskoj sferi utjecaja mogle odvojiti od Rusije u nadolazećim tjednima, kao što su mnoge učinile 1991., nakon raspada Sovjetskog Saveza.
'Kuća od karata koju je Vladimir Putin tako pažljivo slagao više od dva desetljeća pada pred našim očima', napisali su u Timeu.
Smanjenje utjecaja na Bliskom istoku
Drugi su analitičari, međutim, oprezniji.
Mohammed Albasha, osnivač Basha Reporta, konzultantske kuće specijalizirane za pitanja Bliskog istoka, sa sjedištem u Virginiji, rekao je za Business Insider da bi 'povlačenje iz Sirije prvenstveno utjecalo na utjecaj Rusije na Bliskom istoku'.
Rekao je da bi to moglo potaknuti vlade u Armeniji ili one u regiji Sahel, kao što su Niger i Burkina Faso, da preispitaju svoja savezništva s Moskvom i pomaknu fokus prema izgradnji bližih veza sa Zapadom ili Kinom.
Ali kada je riječ o zemljama koje graniče s Rusijom - poput Gruzije, Tadžikistana i Bjelorusije - rekao je da će one vjerojatno ostati uz nju zbog svojih dubokih gospodarskih veza i ruskog cilja da zaštiti svoje granice.
Neki analitičari vjeruju da Putinova šutnja o Siriji možda nije samo želja da se skrene pozornost s neugodnog poraza, već se vjerojatno pokušava dogovoriti s novom sirijskom vladom kako bi se omogućilo Rusiji da zadrži barem dio svoje vojne imovine u toj zemlji.
Ruski avioni i dalje u Siriji
Izvješća pokazuju da je Rusija povukla mornaričke brodove iz baze Tartus, ali je zadržala zrakoplove i druga sredstva zračnih snaga u Hmeimimu.
'Čak i ako povuče svoje snage iz Sirije, Moskva će i dalje pokušati pregovarati da se to povlačenje ne bi shvatilo kao bijeg', rekao je Voller za BI.
Pobjeda u Ukrajini, u kojoj Rusija posljednjih mjeseci ostvaruje postupan, ali važan napredak, omogućila bi joj da podigne svoj ugled kao vojna sila, unatoč nedavnim neuspjesima i gubicima.
'Putinu treba uspjeh koji vraća domaće i međunarodno povjerenje u njega - i to brzo', napisao je Wolff u prošlotjednoj objavi na blogu.