hibridna prijetnja

Putinove 'igle': Nijemci u strahu za vjetroparkove, sviđa im se ideja Poljaka

22.12.2024 u 12:29

Bionic
Reading

Njemačka se suočava s ozbiljnom hibridnom prijetnjom iz Rusije, upozorio je ministar obrane Boris Pistorius. Prema njegovim riječima, Kremlj koristi raznolike metode, od cyber-napada i propagande do ekonomskog pritiska, kako bi destabilizirao Njemačku i cijelu Europsku uniju. 'Putin nas dobro poznaje i zna gdje ubosti kako bi izazvao maksimalnu štetu', izjavio je Pistorius za Funke Mediengruppe

Savezno ministarstvo obrane Njemačke definira hibridno ratovanje kao kombinaciju klasičnih vojnih operacija, ekonomskog pritiska, cyber-napada te propagande putem medija i društvenih mreža. Cilj ovakvih napada nije samo nanijeti materijalnu štetu, već i destabilizirati društvo te utjecati na javno mnijenje. Demokratska i pluralistička društva poput njemačkog posebno su ranjiva jer pružaju mnogo mogućnosti za napad, smatraju analitičari.

Fokus na Njemačku

Njemačka je zbog svoje političke i ekonomske moći čest meta hibridnih napada. Pistorius upozorava kako Rusija nije prestala koristiti ove taktike unatoč međunarodnim sankcijama i osudi zbog agresije na Ukrajinu. U posljednje vrijeme sve više se bilježe napadi na kritičnu infrastrukturu, poput energetskih sustava i komunikacijskih mreža.

„Moramo se pripremiti kako bismo se samouvjereno suprotstavili ovim prijetnjama. Ignoriranje problema neće ga smanjiti, već će ga samo učiniti većim“, naglasio je Pistorius. Dodao je kako su aktivnosti u Sjevernom i Baltičkom moru, kao i povrede zračnog prostora, dio ove strategije.

Zaštita vjetroelektrana

Jedan od specifičnih sektora pod prijetnjom su offshore vjetroparkovi u Sjevernom i Baltičkom moru. Operateri ovih postrojenja upozoravaju na povećanu opasnost od sabotaže i špijunaže.

Stefan Thimm, direktor Saveznog udruženja za offshore vjetroenergiju (BWO), zalaže se za intenzivniji nadzor pomorskih područja. 'Poljska je upravo predložila policijsku misiju za Baltičko more. To je korak u pravom smjeru', rekao je Thimm, naglasivši kako nadzor trebaju provoditi državne snage.

Novi sankcijski paket EU-a

Europska unija planira do veljače 2025., na treću godišnjicu ruskog napada na Ukrajinu, usvojiti novi paket sankcija protiv Rusije. Prema diplomatskim izvorima iz Bruxellesa, sankcije će ciljati specifične sektore ruske ekonomije koji dosad nisu bili obuhvaćeni ili su bili nedovoljno sankcionirani.

„Radi se o jasnom signalu Moskvi“, navode diplomati, istaknuvši da pripreme za paket već traju. Ovaj potez dio je šire strategije Europske unije usmjerene na smanjenje ruskog utjecaja na europsku energetsku i ekonomsku sigurnost.