STIŽE KARMA

Njemačka počela s masovnom proizvodnjom AI dronova kamikaza. Evo što šalju Ukrajini

04.12.2024 u 14:19

Bionic
Reading

Njemačka obrambena tvrtka Helsing objavila je da je započela s masovnom proizvodnjom svojih naprednih kamikaza dronova HX-2, a tisuće njih uskoro će biti isporučene Ukrajini. Kako navode iz tvrtke, oni se ističu sposobnostima dalekometnog djelovanja, umjetnom inteligencijom (AI), koja ih čini otpornima na sustave elektroničkog ratovanja, te mogućnošću djelovanja u umreženim rojevima

Dron HX-2, poznat i pod nazivom Karma, ima električni pogon te konfiguraciju krila i repa u obliku slova X. Teži 12 kilograma, postiže brzinu od 220 kilometara na sat i ima maksimalan domet od 100 kilometara.

Prema Helsingovim izjavama, može se opremiti višenamjenskim bojevim glavama ili onima posebno prilagođenima za uništavanje oklopnih vozila i struktura.

Ono što HX-2 čini posebno naprednim je - umjetna inteligencija. Tako može prepoznati, ponovno identificirati i napadati ciljeve čak i bez stalne veze sa signalom, čime postaje otporan na neprijateljske sustave elektroničkog ratovanja. Uz to, kritične odluke uvijek ostaju pod nadzorom operatera, čime Helsing osigurava odgovorno korištenje svojih sustava, tvrdi njemačka tvrtka.

HX-2 može djelovati i u rojevima, kontroliranim pomoću softvera Helsing Altra, omogućujući koordinirane napade više dronova pod kontrolom jednog operatera, piše The War Zone.

Korištenje u Ukrajini

Prema njemačkom Bildu, prva serija dronova HX-2 bit će isporučena Ukrajini tijekom prosinca, a ukupno se planira slanje oko 4000 jedinica u tu zemlju. Helsing navodi da su njegove sposobnosti razvijene i testirane na temelju iskustava iz ukrajinskog ratnog područja, a ključna tehnologija već ima svoju primjenu na terenu.

Dronovi će omogućiti Ukrajini izvođenje preciznih napada duboko iza neprijateljskih linija, čak i u uvjetima u kojima je intenzivno elektroničko ratovanje. 'AI sustavi ovih dronova otvaraju nove mogućnosti dinamičkog ciljanja, identificiranja prioritetnih ciljeva i napada na pokretne mete, poput neprijateljskih vozila ili sustava protuzračne obrane', tvrdi njemačka tvrtka.

Helsing ističe da je masovna proizvodnja dronova HX-2 izvediva uz značajno niže troškove u usporedbi s konvencionalnim sustavima. U ovom trenutku raste zabrinutost oko buduće vojne pomoći Ukrajini, a čini se da njemačka vlada - koja je bila oprezna pri slanju dalekometnog naoružanja - vidi HX-2 kao alternativu kojom podržava Ukrajinu, ali ne prelazi političke crvene linije.

Unatoč vojnim prednostima dronova HX-2, teško je ne postaviti pitanja koja se tiču etike, pogotovo kad je riječ o povećanju autonomije borbenih sustava, premda Helsing inzistira na tome da svi kritični napadi moraju biti pod nadzorom ljudi.