Kompanija naglašava da je jedan od najaktivnijih agenata bila Rusija, uz naglasak na relativno mali postotak slučajeva u kojima se koristila umjetna inteligencija
Nick Clegg, predsjednik globalnih poslova u Meti, izjavio je da je Rusija i dalje glavni izvor neprijateljskih aktivnosti na mreži. Unatoč upozorenjima o rizicima dezinformacija i lažnih sadržaja stvorenih pomoću AI-ja, Clegg je primijetio da su takvi pokušaji tijekom ove godine bili ograničeni.
Meta je uklonila preko 500.000 zahtjeva za generiranje lažnih slika poznatih osoba (Donald Trump, Kamala Harris, Joe Biden i dr.) tijekom mjeseca prije američkih izbora. Međutim, stručnjaci sigurnosti u Meti otkrili su nove operacije s lažnim računima koji su svaka tri tjedna pokušavali manipulirati javnim mišljenjem.
Jedna operacija, povezana s Rusijom, koristila je lažne račune i vijesti za manipulaciju u Gruziji, Armeniji i Azerbajdžanu. Druga operacija stvarala je lažne web stranice s vijestima koristeći AI, uključujući imitacije Fox Newsa i Telegrapha, kako bi oslabila podršku Zapada Ukrajini i promovirala ruske interese u Africi.
Clegg je upozorio da, iako je utjecaj AI dezinformacija bio mali, to se može promijeniti jer alati postaju sve sofisticiraniji i rašireniji. Izvješće Centra za nove tehnologije i sigurnost upozorilo je da su AI-generirani sadržaji počeli negativno utjecati na demokratske procese u 2024. godini, a stručnjaci smatraju da bi se rizici mogli povećati u nadolazećim izborima.
Istraživači su primijetili kako su AI alati subtilno oblikovali političke diskurse, uključujući širenje lažnih glasina i ksenofobnih memova, što naglašava potrebu za budnošću u borbi protiv ovih prijetnji, piše Guardian.