digitalizacija

Putovnice i osobne iskaznice sele u mobitele: Brži prelazak granice

08.10.2024 u 18:50

Bionic
Reading

Europska komisija je u utorak predložila digitalizaciju putovnica i osobnih iskaznica koje će se moći pohraniti u mobilnim telefonima s ciljem što lakšeg prelaska granica

Podaci koji su trenutačno pohranjeni na čipu putovnice ili osobne iskaznice mogu se prenijeti na pametni telefon kako bi se omogućio brži prelazak granice, objavila je Europska komisija.

"Današnji prijedlog za digitalizaciju putovnica i osobnih iskaznica utire put besprijekornijem i sigurnijem iskustvu putovanja", izjavila je Věra Jourová, potpredsjednica Komisije za vrijednosti i transparentnost, prenosi Euronews.

Građani s putovnicama neke od članica EU-a, kao i trećih zemalja moći će poslati svoju digitalnu putovnicu ili osobnu iskaznicu unaprijed, prije putovanja radi prethodne granične kontrole kada putuje u Europsku uniju ili iz nje, što bi trebalo znatno ubrzati postupke provjere na granicama. Digitalni dokumenti moće će se koristiti i za prijavu boravku u nekoj drugoj državi članici.

Na vanjskim granicama EU-a provode se sustavne kontrole svih putnika. Danas se to provodi fizički na graničnim prijelazima. Prema podacima Komisije prošle je godine bilo oko 600 milijuna prelazaka granice, stoga postoji potreba za ubrzanjem provjere putnih dokumenata.

S planovima se mora složiti Vijeće EU-a, koje predstavlja zemlje članice, kao i zakonodavci u Europskom parlamentu – i dolazi u trenutku kada se EU priprema za uvođenje zasebnog novog sustava za provjeru ulazaka i izlazaka iz schengenskog prostora.

Sustav ulaza i izlaza trebao bi profunkcionirati u studenom, iako nedavna izvješća sugeriraju da bi moglo doći do odgode.

To bi značilo da putnici izvan EU-a moraju proći kroz skenere pri ulasku u Schengen, unutarnju zonu bez putovnica koja pokriva veći dio EU-a plus Norvešku, Island, Lihtenštajn i Švicarsku, ali isključuje Irsku i Cipar.

Usluga digitalnih putovnica bit će dobrovoljna i besplatna za putnike, rekla je Komisija, a mogla bi stupiti na snagu do 2030.