Nuklearna elektrana u ukrajinskom Černobilu ponovno prijeti radioaktivnim zračenjem zbog oštećenja na zaštitnom pokrovu nastalih tijekom ruskog napada u veljači
Ukrajinske vlasti tjednima traže načine na koje zatvoriti veliku rupu u zaštitnom pokrovu iznad oštećenog reaktora 4 ugašene nuklearne elektrane Černobil, a koju je prouzročio ruski napad. U noći 14. veljače ruski dron probio je zaštitni pokrov, nakon čega je izbio požar koji je prouzročio znatnu štetu na krovnoj konstrukciji. Ugašen je tek 7. ožujka, tri tjedna nakon udara, piše Deutsche Welle (DW).
'Primarni zadatak je zatvoriti rupu veličine oko 15 četvornih metara, ali i više od 200 malih rupa koje je Državna agencija za upravljanje u hitnim situacijama izbušila u pokrovu tijekom operacije gašenja požara', rekao je za DW direktor ukrajinske državne agencije odgovorne za upravljanje zabranjenom zonom oko černobilske elektrane, Hrihorij Iščenko.
Prema njegovim riječima, preliminarne preporuke stručnjaka o popravcima trebale bi biti dostupne u roku od mjesec dana, a do tada prijeti radioaktivno zagađenje. Naime zaštitni pokrov izgrađen je preko starog sarkofaga, a on je pak ograničio curenje radijacije odmah nakon nesreće u elektrani 1986., ali u međuvremenu je dotrajao i prijeti mu urušavanje. Stručnjaci procjenjuju da se u starom sarkofagu nalazi još 18 nestabilnih greda te postoji bojazan da bi se u svakom trenutku mogla srušiti jedna od tri glavne poprečne grede, što bi dovelo do urušavanja dijela konstrukcije.
Dođe li do rušenja dijela konstrukcije sarkofaga, moglo bi doći i do podizanja radioaktivne prašine, a s obzirom na oštećenja u novom pokrovu izazvana udarom ruskog drona, ta bi se radijacija mogla proširiti u vanjski prostor, što potvrđuju i riječi stručnjaka.
'Trenutačno zaštitni pokrov ne ispunjava svoju funkciju, a to je zadržavanje produkata nastalih fisijom u reaktoru', rekao je stručnjak iz Državnog znanstveno-tehničkog centra za nuklearnu i radijacijsku sigurnost Ukrajine Dmitro Humenjuk. Sadašnje razine radioaktivnog zračenja su normalne, a osoblje nastavlja raditi kao i prije, pa stručnjaci naglašavaju da nema potrebe da stanovnici gomilaju tablete joda ili traže načine za evakuaciju.
Velik problem u popravku oštećenog zaštitnog pokrova, koji je u funkciji od 2017., nemogućnost je radova na njemu na licu mjesta zbog vrlo visoke radijacije koja sprečava dužu izloženost radnika. Kad je zaštitni pokrov postavljan, prvo je sastavljen nedaleko od elektrane, pa je zatim tračnicama doklizio u potreban položaj, a s obzirom na to da su u međuvremenu one demontirane, objašnjava Humenjuk, traži se drugo rješenje. No Jan Vande Putte iz Greenpeacea Ukrajina vidi samo jedan način za nastavak rada na zaštitnom omotaču.
'Zbog visoke razine radijacije iznad sarkofaga cijeli černobilski zaštitni pokrov vjerojatno će se morati premjestiti tračnicama natrag na mjesto na koje je postavljen prije izvršenja skupih popravaka.'